szczęśliwa rodzina na majówce
Fotolia
Święta i uroczystości

Odkryjcie Polskę na nowo! Majowy weekend z dziećmi

Jeśli planujecie weekend z dziećmi w Polsce, zwróćcie uwagę na takie miejsca i regiony jak Pojezierze Brodnickie, Kociewie, Podlasie czy Dolny Śląsk. Idealne dla tych rodzin, które lubią przyrodę, historię i hasło „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Sprawdzą się na weekendowy wypad z dziećmi!

Jeśli tradycyjne kierunki morze-góry-Mazury i większość polskich miast są wam już znane i do znudzenia zwiedzane podczas rodzinnych wycieczek, to zestawienie jest właśnie dla was! Może warto wybrać się na weekend w mniej znane, a równie piękne „okoliczności przyrody”? Oto miejsca w Polsce z historycznym tłem, tajemnicą, urzekająco piękną naturą i ciekawym folklorem.

Wolicie magię i aktywny wypoczynek? Zobaczcie też to: 10 wyjątkowych atrakcji dla dzieci w Polsce

Pojezierze Brodnickie - niesamowita przyroda i Krzyżacy

Pojezierze Brodnickie czyli tzw. Brama Mazur. Leży pomiędzy rzekami Lutryną, Drwęcą i Osą, w zachodniej części Mazur, w województwie kujawsko-pomorskim. Co zachęca do odwiedzenia? Liczne i bardzo czyste jeziora, ogromne różnorodne lasy, sporo zabytków i noclegów oraz świetna baza agroturystyczna.

pojezierze brodnickie.jpg
Fotolia

Pojezierze Brodnickie, fot. Fotolia

Największe i najciekawsze jeziora na pojezierzu, które powstały w wyniku działania lądolodu to:

  • Wielkie Partęczyny (324 ha),
  • Skarlińskie (294 ha),
  • Bachotek (211 ha),
  • Sosno (188 ha),
  • Płowęż (174 ha),
  • Wądzyńskie (170 ha),
  • Łąkorz (162 ha),
  • Głowińskie (131 ha),
  • Zbiczno (129 ha),
  • Ciche (110 ha),
  • Wysokie Brodno (91 ha),
  • Niskie Brodno (87 ha),
  • Mieliwo (81 ha).

Na Pojezierzu Brodnickim można też udać się na spływ rzeką Drwęcą, która na prawie całej swojej długości jest rezerwatem przyrody. Najciekawszy i najpiękniejszy jest południkowy, przełomowy odcinek od Nowego Miasta Lubawskiego do ujścia Brynicy, gdzie rzeka płynie w głębokiej na 50 m dolinie. Odcinek doliny powyżej Brodnicy uznany jest za ostoję ptaków tzw. Bagienna Dolina Drwęcy.

Na terenie pojezierza znajduje się Brodnicki Park Krajobrazowy z siedzibą w Grzmięcy. Można wędrować po nim pieszo, rowerami, wodą lub konno. Na terenie parku znajdują się też pozostałości po wczesnośredniowiecznych grodziskach (okolice jeziora Strażym). Największym miastem regionu jest Brodnica, w której znajdują się zabytki sięgające czasów krzyżackich. 3 ciekawe miejsca/noclegi, które, m. in. warto sprawdzić to: gleboczek.pl, parklinowygorzno.pl, dworekwapionka.pl.

ruiny zamku krzyżackiego w brodnicy.jpg
Fotolia

Brodnica - ruiny zamku krzyżackiego, fot. Fotolia

Zobacz też: Kiedy wypada długi weekend majowy?

Kociewie – przewrócony dom i kociewskie morze

Kociewie to region etniczno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim -  wymarzone miejsce na spływy kajakowe, wycieczki rowerowe i zwiedzanie zamków oraz kociewskich miasteczek. Można też zajrzeć do lokalnej winnicy na degustację wina! Kociewie jest położone na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy i obejmuje wschodnią część Borów Tucholskich. Na styku województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Świecie, Pelplin, Starogard Gdański, Skarszewy, Czarna Woda, Nowe, Skórcz, Gniew i Tczew to większe miasta, które się tu znajdują. W Szymbarku k. Starogardu Gdańskiego możecie zwiedzić... przewrócony dom!

Niektórzy mieszkańcy posługują się gwarami kociewskimi, mają własne zwyczaje, charakterystyczny haft. Co jeszcze ciekawego można zobaczyć na Kociewiu? M. in. elektrownię wodną w Żurze oraz wybrać się na windsurfing nad kociewskie morze w Osieku. Można też zwiedzić ogród dendrologiczny w Wirtach. We wrześniu odbywa się tu Święto Bałabuna czyli... święto kociewskiego ziemniaka! Zajrzyjcie na kociewiacy.pl.

Znane osoby pochodzące z Kociewia to m. in. Grzegorz Ciechowski, Wojciech Cejrowski, Kazimierz Deyna, Bogdan Wenta.


skarszewy kociewie.jpg
Fotolia

Skarszewy, Kociewie, fot. Fotolia

Dolina Biebrzy – wybierz się na „biebrznięty weekend” na Podlasiu!

Co można zobaczyć w Dolinie Biebrzy? W tej części Podlasia – największej ostoi dzikiej przyrody – można spotkać łosie, bobry, wydry, jednoty i gronostaje oraz tysiące ptaków. Bociany, czajki, bieliki i orliki to tylko niektóre gatunki z niezliczonego bogactwa przyrody, które tu się znajdują. Biebrza to oczywiście także spływy tratwami i kajakowe. Jeśli uwielbiacie obserwować przyrodę, długie spacery i atrakcje rzeczne – to wymarzone miejsce dla was. Do wyboru macie także mnóstwo szlaków pieszych, rowerowych, kajakowych, ścieżki edukacyjne, miejsca widokowe.

Co można jeszcze zwiedzić? Twierdzę Osowiec – fortyfikację z XIX w. i jednocześnie jedno z największych zimowych skupisk nietoperzy w Polsce. Można też zwiedzić miasteczka Goniądz i Tykocin, gdzie jest sporo zabytków i synagoga. Co to jest „biebrznięty weekend”? Według właścicieli gospodarstwa agroturystycznego Dolina Biebrzy to weekend z przyrodą, dla tych którzy chcą uciec od zatłoczonego miasta, oderwać się od obowiązków i obcować z dziewiczą przyrodą. Informacje znajdziecie np. na dolinabiebrzy.pl.

dolina biebrzy.jpg
Fotolia

Dolina Biebrzy, fot. Fotolia

Puszcza Knyszyńska – Podlasie, żubry i Tatarzy

Puszcza Knyszyńska znajduje się w Polsce północno-wschodniej i obejmuje 11 gmin: Janów, Sokółka, Knyszyn, Czarna Białostocka, Szudziałowo, Dobrzyniewo Duże, Wasilków, Supraśl, Krynki, Gródek i Michałowo. Jest oddalona od Warszawy ok. 3 godziny jazdy samochodem i ok. 20 km od Białegostoku. Co można tu podziwiać? Gęste lasy, rzeki: Supraśl i Sokołda, sztuczne jeziora, stawy rybne i bagna. Jest też góra św. Jana niedaleko Królowego Mostu. Bogactwo roślin - 850 gatunków, w tym tych niezwykle rzadkich. Bogactwo fauny - żubry, jelenie, sarny, dziki, wilki, lisy. Do wyboru czeka także ponad 50 szlaków turystycznych, w tym wycieczki wozem, który ciągną konie.

puszcza knyszyńska.jpg
Materiały prasowe

Puszcza Knyszyńska, fot. Materiały prasowe

Dla dzieci jest też park leśny w Poczopku – Silvarium – z sowami. Co jeszcze ciekawego? Hotel Lipowy Most, gdzie można pograć w golfa, możliwość poznania zwyczajów polskich Tatarów – miejscowości Kruszyniany i Bohobiki – gdzie można zobaczyć 2 zabytkowe meczety.

Te tereny są także bardzo ciekawe kulinarnie - można tu skosztować tatarskie danie pierekaczewnik - rodzaj ciasta składającego się z sześciu cienko rozwałkowanych warstw. Między nie można włożyć np. mięso wołowe – wersja pikantna albo biały ser – wersja słodka. Ciasto się zwija i piecze. Inne atrakcje to np. pokazy jazdy konnej z widowiskowym łucznictwem.

Na Podlasiu można też spróbować innych charakterystycznych potraw, takich jak chłodnik, babka ziemniaczana czy kiszka nadziewana ziemniakami. Te jednak miejscowi zawdzięczają wpływom litewskim. Warto zwiedzić także miejsca związane z religią prawosławną. W tym celu można się wybrać na przykład do Supraśla. To nieduże miasteczko, z niezwykłym klimatem.

pałac buchholtza siedziba liceum plastycznego puszcza knyszynska supraśl.jpg
Fotolia

Pałac Buchholtza w Supraślu, fot. Fotolia

Księstwo Nyskie – szlak czarownic i setki małych pałacyków

Księstwo Nyskie to historyczna kraina na Dolnym Śląsku, na pograniczu polsko-czeskim. Nysa i Otmuchów były kiedyś siedzibami wrocławskich biskupów, a Nysę nazywano nawet Śląskim Rzymem. Skarbiec, zamczysko, historyczne kościelne budowle bardzo bogato wyposażone świadczą o latach świetności. 

Te tereny kryją również mroczną historię. W XVII wiekiem palono tu kobiety oskarżane o czarySzlak Czarownic prowadzi od Domu Kata w Paczkowie do czeskich Mohelnic. W Paczkowie można zobaczyć wysokie mury obronne – polskie Carcassonne, a barokowy pałac w Ściborzu jest zamieszkiwany przez ducha, dawną kochankę biskupa, która straszy gości.

Ciekawe miejsce to Piotrowice Nyskie – pałacyk-agroturystyka, którą prowadzi londyński dziennikarz (napisał książkę z Robbiem Williamsem) z żoną Polką. Oprócz tego oczywiście piękna przyroda nad Jeziorem Nyskim, Jezioro Otmuchowskie, wzgórza i ścieżki rowerowe. Informacje o noclegu na: piotrowicenyskie.com.

nysa bazylika pw. św. jakuba apostoła i św. agnieszki.jpg
Fotolia

Nysa, Bazylika pw. Św. Jakuba Apostoła i Św. Agnieszki, fot. Fotolia

Spisz – pogranicze polsko-słowacie i zamek w Niedzicy

Spisz to wielokulturowe miasto, którego polska część kiedyś należała do Węgier. Teren mniej znany i mniej turystycznie oblegany, niż Podhale, a kryje mnóstwo ciekawych atrakcji. Zamek w Niedzicy, który ma 700 lat, należał niegdyś do węgierskiej rodziny Salamonów. Zwiedzicie też unikatowy zabytek Spiszu - drewniany kościółek pod wezwaniem Świętej Elżbiety Węgierskiej w Trybszu z XVI wieku. Można w nim podziwiać najstarszy zachowany wizerunek Tatr! Dla spragnionych folkloru - zagrody Karkoszów w Czarnej Górze i Sołtysów w Jurgowie. Dzięki nim poznacie jak wyglądało życie wiejskie kilkadziesiąt lat temu. Panorama Tatr roztaczająca się z Przełęczy nad Łapszanką jest podobno piękniejsza, niż widok z Gubałówki. Widok z Dursztyna równie zachwycający. Po informacje i noclegi warto zajrzeć na: zamek-w-niedzicy.pl.

zamek w niedzicy.jpg
Fotolia

Zamek w Niedzicy, fot. Fotolia


To jest Polska właśnie! Który z tych polskich regionów, terenów wybierzecie na weekend z dziećmi? A może chcielibyście dodać jeszcze jakieś wyjątkowe miejsca w Polsce do tej listy?

Źródła: National Geographic, Traveler, nr 5 (114) maj 2017, materiały prasowe Hotel Lipowy Most Golf Park, infomazury.com.pl, kociewiak.pl

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA