niemowlę, katar

6 pytań o zapchany nosek

Utrudnia oddychanie, ssanie, spanie, a nawet odbiera humor i chęć do zabawy. Dla dziecka, które nie potrafi jeszcze dobrze oddychać buzią, to choroba. Wyjaśniamy, co wtedy robić.
niemowlę, katar
Wiosną nadal bardzo łatwo o infekcję, ale to niejedyny powód stanu zapalnego i obrzęku błony śluzowej noska. Zapchany nosek nie tylko dokucza dziecku, ale też sprzyja infekcjom.

Dlaczego niemowlęta tak często miewają zapchany nosek?
Oprócz kataru (wirusowego, bakteryjnego) dzieje się tak z powodu podrażnienia przegrzanym, za suchym powietrzem w mieszkaniu, a także, choć rzadziej, wskutek alergii pokarmowej (w pierwszym roku życia głównie na białka mleka krowiego). Maluszki miewają przytkany nosek, gdy zalega w nim śluz, łzy, a także resztki ulanego pokarmu.

Po czym poznać, jaka jest przyczyna?
Jeśli to infekcja wirusowa, najpierw maluch ma sapkę, a potem z noska zaczyna wyciekać wodnista, bezbarwna wydzielina. Podobna jest przy alergii, ale wówczas maluch ma zazwyczaj inne dolegliwości, np. biegunki, kolki, alergiczne czerwone plamy na policzkach. Przypadki występowania kataru jako jedynego objawu alergii pokarmowej są bardzo rzadkie. Gdy dochodzi do zakażenia bakteriami (często dołączają się do wirusów), wydzielina staje się biało-żółta lub zielonkawa i nieprzyjemnie pachnie. Jeśli zaś przyczyną sapki jest ulany pokarm, przysycha on przy samych przewodach nosowych.

Jak usuwać katar?
Wyciąganie wydzieliny gumową gruszkę (tylko taką z szeroką końcówką) lub aspiratorem warto ograniczyć do sytuacji, gdy jest to naprawdę niezbędne. Zbyt częste robienie tego może uszkodzić delikatną błonę śluzową noska i pokrywające je rzęski oraz nasilać obrzęk. Lepiej jest najpierw rozrzedzić zalegający śluz solą fizjologiczną i pozwolić mu wypłynąć, układając dziecko na brzuszku lub na boku. Dopiero resztki kataru można odessać. Krople i maści obkurczające śluzówkę najlepiej dobierze lekarz.

Czemu udrożnianie noska jest ważne?
Gdy maluchowi trudno oddychać noskiem, robi to przez buzię, a wtedy nie tylko trudno mu jeść. Łatwiej też o infekcje. Powietrze nie ma szans przefiltrować się w nosku – rzęski zatrzymują zanieczyszczenia, bakterie i wirusy z wdychanego powietrza.

W jaki sposób jeszcze pomóc maluchowi?
Warto robić inhalacje przy pomocy tzw. nebulizatora (urządzenie z maseczką do nawil-żania solą fizjologiczną i podawania leków). Albo raz dziennie posiedzieć z dzieckiem przy wannie z parującą wodą. To nawilża śluzówkę. Ale najważniejsze to odpowiednia temperatura w domu (ok. 20 ŻC), częste spacery (katar w tym nie przeszkadza). Można też rozwiesić mokre pieluszki przy łóżeczku.

A kiedy trzeba iść z dzieckiem do lekarza?
Z mocno zakatarzonym niemowlęciem od razu, bo infekcja rzadko ogranicza się do nosa. Łatwo też się rozszerza: na zatoki, oskrzela, płuca. Pediatra poradzi, jak postępować, by do tego nie dopuścić. Katarowi najczęściej towarzyszy gorączka, brak apetytu, niepokój i bezsenność.


Konsultacja: dr Kamil Hozyasz, pediatra, pracuje w Instytucie Matki i Dziecka.

td_dopisek.gif


Redakcja poleca: Niepokojące objawy zdrowotne u dziecka - film
Na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę i kiedy koniecznie iść z dzieckiem do lekarza? Doradza pediatra.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy