mama karmiąca piersią dziecko
fot. AdobeStock

6 rad, które musi przeczytać każdy, kto odwiedza matkę karmiącą piersią! (I zastosować!)

Odwiedzasz mamę karmiącą piersią? Musisz wiedzieć, że możesz zobaczyć TO! Niezależnie od tego czy odwiedzasz mamę zaraz po porodzie czy później. Jeśli wiesz, że karmi piersią, spodziewaj się, że możesz zobaczyć dziecko. Które będzie karmione. Piersią.
Weronika Zagojska
mama karmiąca piersią dziecko
fot. AdobeStock
Karmienie piersią to tak naturalna rzecz, że aż dziwne jak wiele trzeba wciąż na ten temat mówić. Niestety jest wielu ludzi, którzy nie czują się zbyt swobodnie w towarzystwie kobiety, która po prostu karmi swoje dziecko. A wszystko to przez... piersi. Które czasami mogą być odkryte. A właściwie skrawek piersi. Najczęściej kobiety i tak zakrywają swój biust i robią to dyskretnie w towarzystwie innych. Choć wcale nie powinny ani się zasłaniać, ani czuć się z tym źle!

Jeśli wybierasz się do matki karmiącej piersią albo w przyszłości będziesz wizytować kobietę, która karmi swoje dziecko naturalnie albo choć znajdziesz się w pobliżu karmiącego dziecka - te rady weź sobie głęboko do serca. Post na Facebooku "Breastfeeding in Northern Ireland" z 6 radami dla gości wizytujących karmiące piersią bije rekordy popularności. Ma już 14 000 polubień i prawie 18 000 udostępnień. Co takiego tam napisano i co to za specjalne wskazówki?
 

6 idealnych wskazówek dla odwiedzających

Jeśli odwiedzasz matkę karmiącą piersią, najprawdopodobniej możesz zobaczyć maleńki kawałek nagiej piersi. Oto 6 rad jak należy reagować, kiedy staniesz "twarzą w twarz" z nagą piersią (którą najpewniej zobaczysz dlatego, że piersi są tam, gdzie jest mleko, a mleko to jest to, co pije dziecko ;)). Uwaga! Tylko dla ludzi z poczuciem humoru, choć te rady są jednocześnie niezwykle praktyczne!
  • Rada numer 1: Rozmawiaj z karmiącą mamą nadal. (Nie przerywaj rozmowy w pół słowa z rozdziawionymi ustami).
  • Rada numer 2: Nie wychodź z pokoju, zanim nie zostaniesz o to poproszony. Nie proś karmiącej mamy o opuszczenie pokoju. 
Ja też jako karmiąca mama czułam czasami jakiś wewnętrzny przymus opuszczania pokoju w czasie karmienia, bo ktoś mógłby poczuć się nieswojo. Co za bzdura! Po prostu karmiłam swoje dziecko. Głodne dziecko to najważniejsza sprawa i trzeba je nakarmić. Nic w tym niestosownego. Karmiące mamy i tak czują się wyizolowane, nie ma potrzeby by tak się czuły we własnym domu!
  • Rada numer 3: Powiedz mamie, że radzi sobie świetnie i że to, że karmi piersią napawa cię dumą.
  • Rada numer 4: Gdy mama ma trudności w karmieniu piersią, okaż swoje wsparcie i dodaj pewności uśmiechem. Proponowanie butelki to nie jest żadne wsparcie!
Jeśli chcesz pomóc mamie i dać jej jakieś sensowne rady, umów ją na spotkanie z polecanym konsultantem laktacyjnym. Tylko w taki sposób jej profesjonalnie i skutecznie pomożesz przy problemach z karmieniem piersią.
  • Rada numer 5: Przynieś/podaj jedzenie. Przynieś/podaj napoje. Zrób posiłek, przekąski. Przygotuj coś do picia.
Jeśli kiedykolwiek karmiąca piersią mama, przygotowywała i podawała ci posiłki. Wstydź się! W czasie karmienia kobieta bardzo głodnieje.
  • Rada numer 6: Jeśli dziecko płacze, daj je mamie. Nie chodź z dzieckiem usiłując je uciszyć poklepując i mówiąc, że to zawsze działało na twoje dziecko. To dziecko chce do mamy.
Dziecko prawdopodobnie jest głodne. Lub potrzebuje się uspokoić. Pierś jest mu potrzebna. Lub sam zapach mamy. To jest całkowicie normalne, że dziecko uspokaja się i zasypia przy piersi. Pozwól mu na to. I nie stresuj niepotrzebnie jego matki!

Zobacz też: 14 zdjęć mam karmiących piersią - zabawne czy nie? 

Pamiętaj! Odwiedziny u karmiącej piersią mamy mogą skutkować zetknięciem się z piersiami, oksytocyną, melatoniną i wszystkimi innymi hormonami, które mogą wprawiać w dobry nastrój.

Zobacz też: Zapalenie piersi w trakcie karmienia. Nikt o tym nie mówi, a zdarza się bardzo często!

Pamiętasz swoje zachowanie w czasie odwiedzin u mamy karmiącej?
Czy te wskazówki mogą pomóc sprawić, że karmienie piersią będzie po prostu wreszcie czymś normalnym?


Zobacz też: Źródło: Facebook/Breastfeeding in Northern Ireland
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy