dziecko w 6 tygodniu ciąży
Fotolia

6 tydzień ciąży - co się dzieje u mamy i dziecka?

6 tydzień ciąży to zwykle początek mdłości. Ciężarna może odczuwać też zwiększoną wrażliwość na zapachy oraz zmagać się z zaparciami. Zarodek szybko rośnie, ma już mniej więcej 4 mm, a jego serce zaczyna pompować krew. W 6 tygodniu ciąży ginekolog wykonuje USG dopochwowe. Bardzo możliwe, że podczas tego badania uda się usłyszeć bicie serca płodu.
dr n. med. Mariusz Sadowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


6 tydzień ciąży - który to miesiąc?

6 tydzień ciąży to już drugi miesiąc ciąży i niemal połowa pierwszego trymestru. Do porodu pozostały jeszcze mniej więcej 34 tygodnie. W organizmie przyszłej mamy następuje wiele zmian, coraz wyraźniej dają też o sobie znać ciążowe objawy. Podczas najbliższego badania USG można po raz pierwszy usłyszeć bicie serca płodu.

6 tydzień ciąży: od ostatniej miesiączki czy od zapłodnienia?

6 tydzień ciąży fachowo liczony jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem. Właśnie w ten sposób wiek ciąży obliczają lekarze. Dla wielu kobiet początkowo jest to mylące, bo ta metoda umownie zakłada bycie w ciąży jeszcze przed faktycznym zapłodnieniem (6 tydzień ciąży obliczany od momentu zapłodnienia to w rzeczywistości 8 tydzień ciąży i zupełnie inny etap w rozwoju dziecka).

6 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Na tym etapie życia płodowego rozwój dziecka przebiega błyskawicznie:

  • trwa organogeneza (tworzy się wątroba, nerki i płuca)
  • powstają komory serca,
  • serce zaczyna pompować krew.

U zarodka w 6 tygodniu ciąży wyraźnie zaznaczona jest już głowa. Nadal widoczny jest również ogonek, który niebawem zaniknie. W tym czasie pojawiają się zawiązki rąk i kształtuje się nos.

Dziecko wygląda mniej więcej tak, jak na tym wyrenderowanym zdjęciu z badania USG wykonanego w 6 tygodniu ciąży.

6 tydzień ciąży zdjęcie dzieckafot. SciePro/Adobe Stock

6 tydzień ciąży – wielkość zarodka

Na początku 6 tygodnia ciąży dziecko ma zaledwie 3-4 mm długości. Nie jest większe niż ziarenko granatu. Ale bardzo szybko rośnie – po 7 dniach będzie niemal dwa razy większe. Jego długość mierzy się teraz, nie uwzględniając nóżek: od czubka głowy do miednicy, wzdłuż kręgosłupa.

6 tydzień ciąży - objawy i odczucia

Ciało przyszłej mamy intensywnie przygotowuje się do macierzyństwa. Nasilające się objawy ciąży to skutek burzy hormonalnej, która trwa teraz w organizmie (szybko rośnie m.in. poziom hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej).

Brzuch w 6 tygodniu ciąży jest nadal płaski. Macica jednak cały czas się powiększa, aby pomieścić rosnące dziecko. Skutkiem jej rozrastania się (a dokładnie rozciągania) jest rozciąganie się więzadeł i pobolewanie brzucha. Na tę dolegliwość skarży się wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży. Bolesność odczuwana jest w podbrzuszu. Ból brzucha w ciąży nie stanowi zagrożenia, jeżeli nie towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak skurcze, krwawienie czy plamienie. 

Pozostałe objawy ciąży, które przyszła mama może odczuwać w 6 tygodniu to:

  • mdłości,
  • powiększenie i tkliwość piersi,
  • nadmierne wydzielanie śliny,
  • wahania nastroju,
  • metaliczny posmak w ustach,
  • częste oddawanie moczu,
  • zaparcia i zgaga.

Brak wymienionych objawów na tym etapie ciąży jest możliwy, ale nie zdarza się często. 

Mdłości w 6 tygodniu ciąży

W 6 tygodniu ciąży przyszła mama może zacząć odczuwać nudności, niekiedy dość uporczywe. U niektórych kobiet pojawiają się nawet ostre wymioty (tzw. hyperemesis gravidarum). Jeśli kobieta często wymiotuje lub nie jest w stanie przyjmować pokarmów z powodu nudności, koniecznie powinna skontaktować się z lekarzem.

W ciąży nie wolno brać na własną rękę żadnych lekarstw przeciwwymiotnych. Z nudnościami i wymiotami można próbować radzić sobie domowymi sposobami: unikając silnych zapachów, dzieląc posiłki na małe porcje i jedząc banany.

Co na mdłości w ciąży?
Lena Wojnowska

Nie zapominaj o suplementacji kwasu foliowego i witamin odpowiednich dla kobiet w pierwszym trymestrze. Apteki internetowe zazwyczaj oferują je w dobrych cenach:

6 tydzień ciąży – niepokojące objawy

1. Ból podbrzusza - najczęściej nie świadczy o problemach z dzieckiem. Konsultacja z lekarzem jest niezbędna, jeśli:

  • ból podbrzusza się nasila, a dodatkowo wystąpiło plamienie, krwawienie i skurcze – to mogą być objawy rozpoczynającego się poronienia,
  • ból jest połączony ze skurczami macicy – jeśli skurcze są regularne, może to zapowiadać utratę ciąży,
  • ból jest nietypowy i nietypowo zlokalizowany – to może świadczyć o dolegliwościach niezwiązanych bezpośrednio z ciążą (np. o zapaleniu wyrostka), ale również o przypadłościach zagrażających i mamie, i dziecku.

W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych nie należy na własną rękę przyjmować żadnych leków.

2. Infekcje pochwy – trzeba je leczyć jak najszybciej. Zaniedbanie infekcji intymnych może prowadzić do problemów z ciążą. Choć odmienny stan sprzyja np. grzybicy pochwy, można jej skutecznie zapobiegać:

  • nosząc bieliznę tylko z naturalnych materiałów,
  • często zmieniając ręcznik kąpielowy i starannie susząc go po każdym użyciu,
  • nie używając do podmywania mydła w kostce, z którego korzysta jeszcze ktoś inny.

3. Krwawienie – każde krwawienie w okresie ciąży wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ może świadczyć o poronieniu, a na tym etapie ciąży również o ciąży pozamacicznej.

Badania w 6 tygodniu ciąży

Między 7 a 8 tygodniem ciąży najczęściej odbywa się pierwsza wizyta u ginekologa – to wtedy zwykle kobieta trafia do lekarza z informacją, że uzyskała pozytywny test ciążowy. Lekarz potwierdza ciążę badaniem ginekologicznym, wykonuje cytologię, badanie czystości pochwy (biocenoza pochwy) i posiew z pochwy. Zleca też wykonanie pierwszych badań ciążowych, takich jak:

  • morfologia krwi,
  • przeciwciała odpornościowe,
  • oznaczenie grupy krwi,
  • stężenie glukozy na czczo,
  • test na kiłę (VDRL),
  • test w kierunku HIV,
  • badanie w kierunku różyczki,
  • badanie w kierunku toksoplazmozy
  • badanie w kierunku wirusa wątroby typu C (HCV)
  • badanie ogólne moczu.

Lekarze zleca też lub samodzielnie wykonuje badanie USG. U kobiet będących pod stałą kontrolą ginekologa (np. z powodu przebytej procedury in vitro), badania te mogą zostać wykonane już w 6 tygodniu ciąży.

USG dopochwowe w 6 tygodniu ciąży

W 6 tygodniu ciąży wykonuje się pierwsze USG w ciąży metodą transwaginalną. Podczas badania lekarz widzi pęcherzyk ciążowy o wielkości ok. 10 mm, a być może nawet sam zarodek. Gdy długość zarodka przekroczy 5 mm, w czasie USG można usłyszeć bicie serca dziecka.

Jeśli ciąża jest mnoga, w 6 tygodniu ciąży na USG widoczne są dwa pęcherzyki ciążowe lub jeden pęcherzyk ciążowy, a w środku dwa pęcherzyki żółtkowe.

6 tydzień ciąży - jak o siebie dbać?

6 tydzień ciąży to początek bardzo ważnego dla dziecka okresu zarodkowego (potrwa on do 10 tygodnia ciąży). Zarodek jest szczególnie narażony na oddziaływanie szkodliwych czynników środowiskowych, dlatego przyszła mama powinna:

  • przyjmować kwas foliowy – to ważne dla dziecka. Początkowo kręgosłup płodu jest rynienką, w której znajduje się bardzo wrażliwy przewód nerwowy. Brak kwasu foliowego może sprawić, że przewód nie zamknie się i powstanie rozszczep kręgosłupa. Ten defekt (tzw. spina bifilda) może zagrażać życiu dziecka. Może też sprawić, że sygnały z mózgu nie dotrą do nóg, które pozostaną bezwładne. Lekarze zalecają przyjmowanie w ciąży 0,4 mg kwasu foliowego dziennie od czasu podjęcia decyzji o rozpoczęciu starań o dziecko.
  • odbyć pierwszą wizytę ciążową u lekarza – jeśli test ciążowy wychodzi pozytywnie, należy pilnie umówić się do ginekologa. Lekarz da skierowanie na pierwsze ciążowe USG, które potwierdzi ciążę i pozwoli wykluczyć ciążę pozamaciczną.
  • prowadzić zdrowy tryb życia – unikać dymu tytoniowego (dziecku może zaszkodzić nawet bierne palenie). Nie pić alkoholu, nawet lampki czerwonego wina na poprawę morfologii (to mit, alkohol nie działa korzystnie na zdrowie ciężarnej). Warto również ograniczyć picie kawy. W ciąży można jeść wszystko, pod warunkiem jednak, że nie będą to produkty nafaszerowane chemią. Naturalne źródła witamin i minerałów z pewnością wpłyną korzystnie na samopoczucie fizyczne i psychiczne, dlatego najlepiej— często sięgać po warzywa i owoce.

6 tydzień ciąży a ciąża mnoga

W 6 tygodniu ciąży lekarz może oznajmić, że kobieta spodziewa się więcej niż jednego dziecka. W przypadku ciąży mnogiej już w 6 tygodniu udaje się zwykle rozpoznać, czy są to bliźnięta jedno- czy dwujajowe. Czasem zdarza się i tak, że dodatkowy pęcherzyk ulega wchłonięciu i na kolejnym USG już go nie widać.

Jeśli kobieta nosi bliźnięta, to w 6 tygodniu ciąży może spodziewać się silniejszych mdłości i wymiotów. Powinna też przygotować się na częstsze wizyty u lekarza – ciąża mnoga nie oznacza komplikacji, ale wymaga pilniejszej obserwacji.

Zobacz także:

Redakcja poleca

REKLAMA