dziecko, dziewczynka, sport, balet, przedszkolak

6 zabaw ruchowych dla przedszkolaka

Zimno? Pada? Wieje? To nie powód, by bez ruchu tkwić przed telewizorem. Oto sześć zabaw, w które można bawić się w domu.
Beata Turska
dziecko, dziewczynka, sport, balet, przedszkolak

1. Taniec

Tańczcie przy muzyce o różnym rytmie:  hip hopie,  ognistych tangach, nobliwych walcach. Nie przejmujcie się tym, że nie znacie kroków i figur z "Tańca z gwiazdami". Stwórzcie własne i dajcie z siebie wszystko. I wygłupiajcie się na całego.   Widok taty tańczącego z wdziękiem "Jezioro łabędzie" na pewno zapadnie malcowi w pamięci. 
 
Redakcja poleca: Dzień w klubie malucha - film
Zobacz, jak dzieci spędzają czas w klubiku malucha. Wychowawczyni opowiada o codziennych zajęciach i zabawach dla dzieci.

2. Odbijanie balonika

Można to robić ręką, nogą, głową,  kręglem, tekturową rurką po ręczniku papierowym, słowem: czym się da.  Można także utrudnić sobie zadanie i odbijać go wyłącznie lewym łokciem albo prawym kolanem (lub odwrotnie). Młodszemu dziecku będzie łatwiej, jeśli przywiążemy balonik na nitce np. do lampy. Taka zabawa świetnie wpływa na koordynację wzrokowo-ruchową!
 

3. Instruktor fitness

Przedszkolaki  uwielbiają wydawać polecenia dorosłym, dlatego pozwól malcowi poprowadzić domowy trening. Róbcie razem przysiady, nożyce i inne tego typu ćwiczenia. Nie bądźcie poważni, bo po co? Bawiąc się w chodzącą po suficie muchę (leżycie na plecach i machacie uniesionymi rękami i nogami) ćwiczycie mięśnie nie gorzej niż przy  tradycyjnym rowerku a "ukłon japoński" brzmi lepiej niż "skłony w siadzie klęcznym". 


4. Tor przeszkód

Potrzebne będą krzesła, stołki, poduszki, jaśki, zrolowane koce, kołdry, kapy, pufy, pudła – słowem wszystko, z czego da się budować tunele, kryjówki,  pagórki itd. Spragniony ruchu malec może przeciskać się między nogami krzesła, przeskakiwać z "wyspy na wyspę", tak, by nie zamoczyć nóg w oceanie (może być nim dywan), wymijać  najróżniejsze przeszkody itd. Uważamy jedynie,  by nie nabił sobie guza i nie zniszczył cennych przedmiotów (najlepiej przestawić je w bezpieczne miejsce). 
 

5. Wojna na śnieżki

Zwińcie stare gazety w ciasne kule (to świetne ćwiczenie dla małych rączek) i okładajcie się nimi na całego. Nikomu nie stanie się żadna krzywda, a zabawa będzie wyśmienita. Możecie też zagrać w koszykówkę – rzucać nimi do kubła na śmieci.
 

6. Skakanie

 Oczywiście w domu nie powinno się skakać (zwłaszcza jeśli piętro niżej ktoś mieszka), ale... Nic strasznego się nie stanie, jeśli maluch od czasu do czasu  poskacze sobie  po łóżku, sofie czy nadmuchanym specjalnie w tym celu materacu, bo to jedna z wspaniałych zabaw dla przedszkolaków.  Masz opory? Pomyśl ile dziecko zyskuje: rozwija zmysł równowagi (a to ważniejsze niż potocznie się sądzi, bo pomaga w wielu rzeczach, np. w pisaniu), ćwiczy mięśnie stóp (i pozbywa się płaskostopia) no i przede wszystkim świetnie się bawi. 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy