mama w sieci, tablet, smarfon, mama korzysta z urządzeń mobilnych
Fotolia
Mama

6 zasad ochrony wizerunku dziecka w internecie

Coraz chętniej dzielimy się zdjęciami swoich pociech w sieci. Publikujemy słodkie fotki maluszków zaraz po porodzie, dzielimy się ważnymi momentami z życia naszych najbliższych, chwalimy sukcesami szkrabów i czekamy na deszcz polubień od naszej rodziny i znajomych. Czy słusznie?

Digital Shadow

Jak stwierdził Erik Qualman, dziewięć na dziesięcioro dzieci (92%) w wieku do dwóch lat ma tak zwany Digital Shadow - wzmianka na ich temat pojawiła się online. To zdecydowana rewolucja w stosunku do życia naszego pokolenia czy starszych - dziś dzieci są już w sieci, zanim zrozumieją, czym ona jest. Co więcej, muszą żyć i radzić sobie z konsekwencjami posiadania rozległej dokumentacji swojego dzieciństwa. Nasze pokolenie wchodząc w media społecznościowe może podjąć decyzję o udostępnianiu pewnych treści i w większości przypadków są to informację z dorosłego życia. Kolejne pokolenia nie mają takiego wyboru - treści o nich są publikowane za nich.

Odpowiedzialni za swoje dzieci

Prędzej czy później zmierzymy się, jako odpowiedzialni rodzice, z potrzeba nauczenia naszych milusińskich egzystowania w nowoczesnym świecie. Zestaw zasad i umiejętności obejmuje również zarządzanie wizerunkiem w sieci oraz dbanie o profile społecznościowe. Fakt, że ktoś nie korzysta z social media nie oznacza, że nic w internecie się o nim nie pojawia. Warto więc wiedzieć jak sobie radzić w każdej sytuacji.
Ale zanim przystąpimy do uczenia naszych dzieci świadomego korzystania z technologii musimy sami zatrzymać się przed kliknięciem kolejnego statusu o naszych słodziakach. Trudno być autorytetem prawidłowego fejsowania, jeśli sami dzielimy się wszystkimi informacjami o naszej rodzinie. Jak wytłumaczyć znaczenie prywatności, kiedy upubliczniamy każde zdjęcie i treść?

Kilka zasad ochrony twojego maluszka w sieci

  1. Zastanów się czy twoja pociecha będzie zadowolona za kilkanaście lat z tego, co w tej chwili publikujesz. Nie każdy czuje się komfortowo wiedząc, że w sieci krążą jego zdjęcia na przewijaku z gołą pupą.
  2. Jeśli dodajesz treści, zawsze decyduj się na ograniczanie widoczności postów. Zdjęcia twojego dziecka nie muszą być pozycjonowane przez Google. Szczególnie, że to właśnie stamtąd często czerpią swoje materiały wielbiciele dziecięcej pornografii.
  3. Rozdziel prywatność od publicznego prezentowania swojej rodziny. Niektóre momenty waszego życia powinny zostać tylko wasze, ewentualnie trafić do prywatnego, rodzinnego albumu. 
  4. Pomysł też o swoich znajomych. Nie każdy może czy chce mieć dzieci. Ciągle epatowanie swoją miłością do najmłodszych może zaszkodzić twoim relacjom z innymi. Warto znać we wszystkim umiar i pokazywać swoje życie nie tylko przez pryzmat maleństwa, ale również pasji, pracy czy z punktu widzenia swoich opinii.
  5. Raz dodana treść do sieci zostaje tam na zawsze. Nawet, jeśli ją skasujemy, wiele portali, np. Facebook, przechowuje kopie danych na swoich serwerach. Nie mamy też pewności czy ktoś nie zrobił kopii naszego zdjęcia czy statusu.
  6. Publikacja w sieci oznacza upublicznienie. Krótko mówiąc, każdy może zrobić z tym, co opublikowałaś, wszystko na co ma ochotę. Doświadczyła tego Randy Zuckerberg, siostra Marka, założyciela Facebooka. Jak opisała w swojej książce Dot complicated, opublikowała kiedyś stylizowane zdjęcie swojej rodziny przy świątecznym stole z komórkami. Mimo ograniczenia widoczności do znajomych ktoś zrobił zdjęcie i wysłał materiał do brukowców, które prześcigały się w piętnowaniu brak więzi rodzinnych u Zuckerbergów.


Media społecznościowe bazują na naszej potrzebie dzielenia się ważnymi rzeczami, nawiązywaniu relacji oraz potrzebie bycia zauważonym. To właśnie ten ostatni element powoduje, że mamy potrzebę upubliczniania zdjęć naszych dzieci. Warto jednak robić to z głową i odpowiedzialnie, bo nasze kliknięcia nie tylko wpływają na nasze życie, ale również naszych kochanych i najbliższych.

Co jest zatem wygodnym narzędziem?  To co jest bezpieczne i niezwykle proste w użyciu, czyli kidla.pl Z łatwością założysz tam konto, a wszystkie zdjęcia mogą być dostępne dla twoich najbliższych, ale będą też chronione przed obcymi. Polecamy!

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA