GRY
 
 

6 zmysłów niemowlaka

Twoje maleństwo od pierwszych chwil życia patrzy, dotyka, słyszy, smakuje... w jego główce powstaje coraz barwniejszy obraz świata. Jest on jednak odmienny od naszego...

niemowlę, zmysły
fot. fotolia
Twoje maleństwo od pierwszych chwil życia patrzy, dotyka, słyszy, smakuje... w jego główce powstaje coraz barwniejszy obraz świata. Na początku jest on jednak odmienny od tego, co nam, dorosłym, mogłoby się wdawać...

Nowo narodzony maluch postrzega i odbiera rzeczywistość trochę inaczej niż starsze dzieci i dorośli. W większym stopniu bada otoczenie za pomocą dotyku, węchu i słuchu, w mniejszym zaś – zmysłami wzroku i smaku, które w pierwszych tygodniach życia nie są jeszcze u maleńkiego dziecka w pełni wykształcone.

Niemowlę dużo lepiej czuje niż widzi

Wrażliwość na dotyk i ból pojawia się jeszcze przed narodzinami i właśnie dlatego pionierskie operacje w łonie mamy muszą być przeprowadzane w znieczuleniu, które obejmuje także płód.
W pierwszych dobach po narodzinach zdolność maleństwa do odbierania bodźców dotykowych bardzo szybko wzrasta. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że w początkowym okresie życia dotyk jest dla malutkiego dziecka swego rodzaju „spojrzeniem”. Nam, dorosłym, trudno to sobie wyobrazić. Ale niemowlę, wyłącznie za pomocą dotyku, tworzy w mózgu kompletny obraz badanego obiektu. Potrafi rozpoznać przedmiot, z którym wcześniej zaznajamiało się jedynie za pośrednictwem rączek, ust i języka!
Pozwól więc swemu maluchowi już w pierwszym roku jego życia zapoznawać się z rozmaitymi fakturami i kształtami – nie tylko plastikowych zabawek, ale wszystkiego, co znajduje się w otoczeniu dziecka: począwszy od gładkości Twego ciała i włosów, poprzez puchaty kocyk, drewnianą podłogę i chropowatą ścianę, aż po fakturę trawy, piasku czy kamyków.
Redakcja poleca: Kiedy niemowlę siada? - film
Kiedy warto pomagać dziecku w nauce siadania, czy można nosić dziecko w nosidełku i sadzać w leżaczku? Jakie ćwiczenia zachęcą niemowlę do siadania?

Co słyszy niemowlę?

Czy wiesz, że nowo narodzone maleństwo ma rewelacyjny słuch? Niemowlęta doskonale rozróżniają barwy dźwięków, słyszą przy tym wyższe tony niż są w stanie zarejestrować dorośli i starsze dzieci. Z czasem ta cecha zanika, ale u niektórych wybrańców słuch nadal pozostaje wybitny. Co nie mniej zaskakujące, zbadano, że aż do piątego roku życia dzieci w większym stopniu odbierają świat za pomocą słuchu niż wzroku. To zapewne dlatego maluchy tak bardzo lubią zabawki i przedmioty, które wydają odgłosy. Z zapamiętaniem uderzają grzechotką o brzeg łóżeczka, stukają pokrywkami, uwielbiają słuchać muzyki...

Co czuje niemowlę?

Naukowcy, którzy zbadali już chyba niemal wszystko, co tylko można, sprawdzili też, jak działa węch niemowlęcia. Fotografowano maluszki, wokół których unosił się zapach truskawek i wanilii. Okazało się, że dzieci reagowały na takie doznania pogodnym wyrazem twarzy, krzywiły się zaś, gdy wyczuły np. woń zgniłych jajek.
Zmysł węchu pozwala dziecku zapoznawać się ze światem, a także odróżniać to, co znane, od tego, co jest całkiem nowe i obce. Podczas jednego z eksperymentów układano obok policzka niemowlęcia biustonosz jego mamy, a z drugiej strony stanik innej kobiety. Okazało się, że znacznie częściej badane maluchy obracały główkę w stronę bielizny swej mamy – czyli identyfikowały ją tylko po zapachu.

Polecamy: Wiemy, co widzi, słyszy i czuje noworodek

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!