GRY
 
 

6 zmysłów noworodka

Czy wiesz, że noworodek kiepsko widzi? A wiesz, co noworodek słyszy? Co mu smakuje, a co nie? Odkrywamy przed tobą tajemnice zmysłów noworodka.

zmysły noworodka
fot. Fotolia

Twoje dziecko od pierwszych chwil życia patrzy, dotyka, słyszy, smakuje. W jego główce powstaje coraz barwniejszy obraz świata. Na początku jest on jednak odmienny od tego, co dorosłym, mogłoby się wydawać. Nowo narodzone dziecko postrzega i odbiera rzeczywistość inaczej niż starsze dzieci i dorośli. W większym stopniu bada otoczenie za pomocą dotyku, węchu i słuchu, w mniejszym zaś – zmysłami wzroku i smaku, które w pierwszych tygodniach życia nie są jeszcze u dziecka w pełni wykształcone.

1. Zmysł wzroku noworodka

Wzrok noworodka na początku nie jest doskonały. To znaczy: dziecko widzi doskonale, ale... jedynie z 20-30 cm odległości. Jest po prostu krótkowidzem! Dopiero z czasem wzrok poprawia się.

Sprawdź dokładnie, co widzi noworodek.
Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.

2. Zmysł dotyku noworodka

Wrażliwość na dotyk i ból pojawia się jeszcze przed narodzinami i właśnie dlatego operacje w łonie mamy muszą być przeprowadzane w znieczuleniu, które obejmuje także płód. W pierwszych dobach po narodzinach zdolność dziecka do odbierania bodźców dotykowych bardzo szybko wzrasta. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że w początkowym okresie życia dotyk jest dla dziecka swego rodzaju „spojrzeniem”. Rola dotyku jest ogromna! Niemowlę, wyłącznie za pomocą dotyku, tworzy w mózgu kompletny obraz badanego obiektu. Potrafi rozpoznać przedmiot, z którym wcześniej zaznajamiało się jedynie za pośrednictwem rączek, ust i języka!

Pozwól więc swemu dziecku już w pierwszym roku jego życia zapoznawać się z rozmaitymi fakturami i kształtami – nie tylko plastikowych zabawek, ale wszystkiego, co znajduje się w otoczeniu dziecka: począwszy od gładkości twego ciała i włosów, poprzez puchaty kocyk, drewnianą podłogę i chropowatą ścianę, aż po fakturę trawy, piasku czy kamyków. Pamiętaj też, że w rozwoju zmysłu dotyku pomaga masaż dziecka.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj