Waloryzacja świadczenia z programu Rodzina 500 plus
fot. AdobeStock

600 plus zamiast 500 plus? Minister zakłada waloryzację świadczenia

Eksperci od dawna twierdzą, że świadczenie w ramach programu Rodzina 500+ staje się coraz mniej warte w związku z rosnącą inflacją i wzrostem cen. Kiedy możemy spodziewać się jego podwyżki?
Milena Oszczepalińska
Waloryzacja świadczenia z programu Rodzina 500 plus
fot. AdobeStock
Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, zapytany o to, czy rząd przewiduje dostosowanie wysokości świadczenia 500 plus dla rodzin do rosnących cen, przyznał, że podwyżka jest możliwa. Czy możemy spodziewać się jej jeszcze w tym roku?

500 plus zostanie zwaloryzowane?

Z uwagi na to, że od jakiegoś czasu inflacja ma tendencję wzrostową, dodatkowe 500 zł w portfelu Polaków, które co miesiąc otrzymują w ramach programu Rodzina 500+, tak naprawdę nie jest już tyle warte. Ceny w sklepach stale rosną, a to sprawia, że faktycznie za 500 zł możemy kupić mniej niż było to jeszcze kilka miesięcy temu.

W związku z tym co jakiś czas pojawiają się pytania, czy rząd zdecyduje się na waloryzację świadczenia, np. do kwoty 600 zł. Wiceminister Stanisław Szwed stwierdził ostatnio w rozmowie z dziennikarzem „Super Expressu”, że istnieje taka możliwość. Nie zdradził jednak konkretów, kiedy miałoby to nastąpić. Powiedział: „Jeśli chodzi o możliwość wyższych środków w budżecie na 500 plus, to nie można tego wykluczyć. Trzeba być cierpliwym”.
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Ile warte jest obecnie świadczenie 500 plus?

Choć teoretycznie na naszych kontach pojawia się co miesiąc dodatkowe 500 zł na każde dziecko poniżej 18. roku życia, realnie wartość świadczenia jest sporo niższa. Od kiedy program zaczął funkcjonować, w każdym roku następował wzrost cen średnio o ok. 1,5 – 2 proc. w skali roku.

Inflacja nadal utrzymuje się na podobnym poziomie, a to sprawia, że nasze dochody oraz inne świadczenia, w tym 500 plus, faktycznie starczają nam na pokrycie coraz mniejszej liczby wydatków. Szacuje się, że obecnie realna wartość świadczenia wynosi ok. 460 zł. Jeśli rząd nie zdecyduje się na jego waloryzację, wówczas za 10 lat realnie będziemy otrzymywać ok. 300 zł, a nie 500, jak będą sugerowały liczby na naszych kontach.

Zauważacie, że wsparcie w postaci 500 zł na dziecko nie jest już tak znaczące, jak to było na początku funkcjonowania programu, czy nadal starcza wam na pokrycie wielu niezbędnych wydatków związanych z dziećmi? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: wp.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy