64-latka-urodzila-bliznieta
fot. screen via facebook/InformativosTelecinco.com

64-latka urodziła bliźnięta: „Mogę tak samo dobrze opiekować się dziećmi jak młode kobiety!”

64-letnia Mauricia Ibanez z Hiszpanii urodziła bliźnięta – dziewczynkę Marię i chłopczyka Gabriela. Jak czuje się mama i jej dwójka dzieci? Czy tak późne macierzyństwo to cud i niezwykły dar, czy jednak olbrzymie ryzyko?
Weronika Zagojska
64-latka-urodzila-bliznieta
fot. screen via facebook/InformativosTelecinco.com
64-letnia Mauricia Ibanez z Hiszpanii urodziła bliźnięta – dziewczynkę Marię i chłopczyka Gabriela. Do zapłodnienia doszło dzięki metodzie in-vitro, której kobieta poddała się w Stanach Zjednoczonych. Dzieci przyszły na świat dzięki cesarskiemu cięciu, 3 tygodnie przed terminem porodu i są całkowicie zdrowe. Po miesiącu w szpitalu cała trójka została wypisana do domu.

Zobacz też: Urodziło Ci się dziecko? Posadź drzewo i wyślij nam zdjęcie!

To już drugi poród w życiu 64-latki - pierwsze dziecko jej odebrano

Jak kobieta sama przyznaje w wywiadach, lekarze odradzali jej ciążę w tak późnym wieku, ze względu na możliwe komplikacje. Poród odbył się jednak bez żadnych powikłań. To już drugi poród w życiu 64-letniej Mauricii – po raz pierwszy została matką jako 58-latka.
„Zostałam matką w wieku 58 lat. To podobne uczucie albo nawet lepsze. Nie przejmuję się , co ludzie mówią na temat mojego wieku. Mogę tak samo dobrze opiekować się małymi dziećmi jak młode kobiety. Zobaczcie jak szybko doszłam do siebie po cesarskim cięciu”. - cieszy się świeżo upieczona najstarsza mama w Hiszpanii.
Na filmiku możecie zobaczyć dumną i szczęśliwa 64-letnią mamę z bliźniętami w szpitalu:
 

W 2011 roku kobieta urodziła zdrową dziewczynkę Blancę, także dzięki metodzie in-vitro i przez cesarskie cięcie. Niestety, gdy dziecko miało ok. 2 lat – opieka społeczna odebrała Blancę matce, ponieważ nie miała należytej opieki. 6-letnia dzisiaj dziewczynka mieszka z krewnymi w Kanadzie. Jak donosi mirror.co.uk krótko przed porodem zdiagnozowano u Mauricii Ibanez zaburzenia osobowości, a opieka społeczna stwierdziła, że 2-letnia córeczka wychowuje się w izolacji, a w domu panuje brak higieny.

Mauricia Ibanez zaprzecza tym zarzutom i walczy o odzyskanie córki. Podkreśla również, że to dzięki cudownym doświadczeniom z pierwszą córką zdecydowała się ponownie na zajście w ciążę i spokojnie poradzi sobie z opieką nad trójką dzieci.
"To prawda, jestem stara, ale to możliwe, żeby zajść w ciążę. Nauka i medycyna to ostatnia szansa dla nas, starszych osób. Skoro mężczyzna w wieku 65 lat może mieć dzieci bez najmniejszych problemów, kobiety też powinny móc robić to samo." - dodaje.
Mauricia Ibanez modli się tylko, by bliźnięta Maria i Gabriel, nie dostały się w ręce opieki społecznej, tak jak to miało miejsce z jej pierworodną.

Sprawdź także: Produkty i akcesoria dla mam, niemowląt i dzieci na bangla.pl
Redakcja poleca: Rozwój zarodka - film
Zobacz, jak wygląda rozwój zarodka w pierwszych dniach od zapłodnienia in vitro. Film złożono ze zdjęć robionych co 15 minut. Zarodki monitorowano za pomocą embrioskopu.

60-letnia mama bliźniąt z Polski

W Polsce w 2015 roku było głośno o 60-letniej Barbarze Sienkiewicz, aktorce, która urodziła bliźnięta dzięki metodzie in-vitro, ale znalazła się w ciężkiej sytuacji finansowej. Polskie bliźnięta, Ania i Piotruś, mają się dobrze, choć chłopiec urodził się z wadą wzroku i cierpiał na wzmożone napięcie mięśniowe, które wymagało rehabilitacji.

Polska mama po 60-tce dziękuje Bogu i korzysta z programu 500+

60-letnia mama, jak sama podkreślała w jednym z wywiadów, myślała już, że nie ma szansy na macierzyństwo i że „przegapiła” ten ważny moment w życiu. Jest wdzięczna Bogu, że stało się inaczej. Barbara Sienkiewicz skorzystała z programu 500+ na każde dziecko, bo jej dochód był niższy niż 800 zł na członka rodziny, jak donosił rok temu „Super Express”. I to całkowicie zmieniło trudną sytuację 60-letniej mamy i jej dwójki dzieci.

Czy waszym zdaniem ciąża i poród w tak dojrzałym wieku to dar i cud, czy jednak olbrzymie ryzyko zarówno dla matki, jak i dzieci? Czy podziwiacie dojrzałe mamy, czy jednak uważacie, że to zdecydowanie za późno na macierzyństwo?

Źródło: Fakty Po Południu, fakty.tvn24.pl, mirror.co.uk, elpais.com, se.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy