Najstarsza matka w Chinach urodziła dziecko
fot. Fotolia

Najstarsza matka świata? "To chore!" – piszą internauci

Czy kobieta po 60. roku życia ma prawo spełniać swoje marzenia i decydować się na dziecko?
Hanna Szczesiak
Najstarsza matka w Chinach urodziła dziecko
fot. Fotolia
28 grudnia 2016 roku 64-letnia mieszkanka Chin urodziła dziecko i została okrzyknięta "najstarszą matką w Chinach".

Najstarsza matka w Chinach

64-letnia Chinka urodziła synka dzięki metodzie in vitro. Chłopiec przyszedł na świat przez cesarskie cięcie i ważył 3,7 kg. Kobieta i jej 66-letni mąż mieszkają w mieście Chanchung w północno-wschodnich Chinach. To ich drugie dziecko, pierwsze stracili w wypadku.

Według lekarza prowadzącego ciążę zdecydowanie się na dziecko w tym wieku wymaga od kobiety ogromnej odwagi. "Ten poród daje nadzieję innym kobietom w podobnym wieku, pozwala im wierzyć, że wciąż mogą mieć dzieci i przy pomocy technologii mogą odnaleźć szczęście" – powiedział Teng Hong. Czy rzeczywiście dziecko po 60. roku życia jest aktem odwagi?
Redakcja poleca: Ciąża po 40. to ciąża wysokiego ryzyka. Dlaczego? [WIDEO]
Ciąża po 40. niesie większe ryzyko zatrucia ciążowego i cukrzycy ciążowej. Nie jest łatwo w nią zajść – okazuje się, że tylko u 10 proc. kobiet może dojść do naturalnego zapłodnienia. Mimo wszystko zmiana stylu życia doprowadziła do tego, że coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog położnik, wymienia wady i zalety ciąży po 40.

Egoizm czy spełnianie marzeń?

Pod artykułem w serwisie Interia.pl pojawiło się wiele negatywnych komentarzy dotyczących decyzji o tak późnym macierzyństwie. "Brak słów... A kto zajmie się tym dzieckiem za 10-20 lat? Jaki start w życie będzie miało to dziecko?" – napisała jedna z internautek. "Chore, maże niedługo 90-letnie kobiety będą rodziły dzieci?" – dodał inny internauta.

Dla dziecka nie ma znaczenia wiek rodziców. Gdy maluch wychowuje się otoczony miłością i dobrem, niczego mu nie brakuje. Jednak jak długo ten chłopiec będzie wychowywany przez własnych rodziców? Czy decydowanie się na dziecko w tym wieku nie jest przejawem egoizmu i spełnianiem marzeń bez względu na konsekwencje? Późne macierzyństwo prowokuje do zadawania wielu pytań... Być może powinniśmy uszanować decyzję tej mamy i wierzyć, że jak najdłużej będzie mogła się cieszyć czasem spędzonym z synkiem? Kto wie, być może zostanie nawet babcią?

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Czy powinniśmy oceniać kobiety, które decydują się na dziecko w tak późnym wieku?

Czytaj także: 72-latka została po raz pierwszy mamą!

źródło: interia.pl, ecns.cn
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy