GRY

7-miesięczny chłopiec spadł z przewijaka i trafił do szpitala. Ma pękniętą czaszkę

Do wypadku doszło w jednej z restauracji w Piotrkowie Trybunalskim. Przewijak nagle się złożył i dziecko wypadło na podłogę. Czy powodem było zaniechanie zasad bezpieczeństwa?
7-miesięczne dziecko wypadło z przewijaka zamontowanego w restauracji
fot. AdobeStock
W poniedziałek po południu doszło do groźnego wypadku w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie). W jednej z tamtejszych restauracji z niewyjaśnionych przyczyn nagle złożył się przewijak, na którym leżał niemowlak. Dziecko wypadło na ziemię. W szpitalu okazało się, że ma pękniętą czaszkę. Dlaczego w ogóle do tego doszło?

Dziecko wypadło z restauracyjnego przewijaka

W piotrkowskiej restauracji rodzina z trójką dzieci (w tym z poszkodowanym niemowlakiem) zatrzymała się przejazdem. Gdy 7-miesięczny chłopiec wymagał zmiany pieluszki, mama udała się z nim do pomieszczenia, w którym był przewijak. Kiedy położyła na nim dziecko, mebel niespodziewanie złożył się, a dziecko wypadło z niego jak z procy i uderzyło głową o podłogę. Rodzice chłopca natychmiast wezwali na miejsce pogotowie. Ratownicy medyczni po zbadaniu chłopca zdecydowali, że niemowlak musi zostać przewieziony do szpitala w Bełchatowie. Chłopiec ma pękniętą czaszkę. Rzecznik szpitala, Katarzyna Bobczyńska w rozmowie z „Dziennikiem Łódzkim” powiedziała, że pobyt dziecka w tamtejszej placówce „planowany jest na około tydzień. Chłopiec nie wymaga transportu do ośrodka o wyższym poziomie referencyjności”.
Redakcja poleca: Wybieramy kask rowerowy dla dziecka (video)
Sprawdź, czym się kierować kupując kask rowerowy dla dziecka. Jakie cechy powinien posiadać dobry kask dla dziecka.

Dlaczego przewijak sam się złożył?

Na to pytanie próbują w tej chwili odpowiedzieć policjanci i prokuratorzy, którzy zajęli się tą sprawą. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim zabezpieczyli nagrania z monitoringu i dokonali oględzin pomieszczenia, w którym stał przewijak.

Kierownik restauracji, Marta Szczepocka, zapewnia, że sprzęt był sprawny i bezpieczny. W rozmowie z dziennikarzem „Dziennika Łódzkiego” przekonuje: „Jestem przekonana, że urządzenie działa sprawnie. Mechanizm był sprawdzony. Jest nam bardzo przykro z powodu wypadku. Mamy nadzieję, że zostaną wyjaśnione przyczyny, które doprowadziły do tej sytuacji”. Na razie wciąż nie wiadomo, dlaczego doszło do tego poważnego wypadku.

Popularny model składanego przewijaka montowanego w miejscach publicznych

Jak bezpiecznie korzystać z przewijaka?

Choć ten sprzęt do przewijania dziecka jest niezwykle wygodny i pomocny, może być niebezpieczny z uwagi na to, że montowany jest zwykle na dość dużej wysokości, tak, by rodzic mógł swobodnie zmieniać pieluszkę dziecku w pozycji stojącej. Dlatego zanim położysz na nim dziecko, zawsze:
  • sprawdź, czy jest dobrze zamocowany (na łóżeczku, komodzie, przy ścianie);
  • w przypadku rozkładanych przewijaków (takie właśnie najczęściej są w miejscach publicznych) upewnij się, że jest rozłożony prawidłowo, zgodnie z instrukcją;
  • przygotuj wszystkie niezbędne akcesoria, by mieć je pod ręką podczas przewijania.
Kiedy masz pewność, że przewijak jest stabilny, możesz położyć na nim malucha, ale pamiętaj – nigdy nie zostawiaj go samego na przewijaku nawet na krótką chwilę. Dziecko może raptownie przekręcić się i wypaść, a ty nie zdążysz go złapać. Od tej zasady nie ma żadnych wyjątków.

Zdarzyło ci się kiedyś, że dziecko wypadło z przewijaka? A może w ogóle nie korzystasz z tej konstrukcji w obawie, że dziecko spadnie? Napisz w komentarzu!

Źródło: radiozet.pl

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Nie dajemy się chorobom!

Zimowy wypoczynek