GRY

7-miesięczny chłopiec spadł z przewijaka i trafił do szpitala. Ma pękniętą czaszkę

Do wypadku doszło w jednej z restauracji w Piotrkowie Trybunalskim. Przewijak nagle się złożył i dziecko wypadło na podłogę. Czy powodem było zaniechanie zasad bezpieczeństwa?

7-miesięczne dziecko wypadło z przewijaka zamontowanego w restauracji
fot. AdobeStock
W poniedziałek po południu doszło do groźnego wypadku w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie). W jednej z tamtejszych restauracji z niewyjaśnionych przyczyn nagle złożył się przewijak, na którym leżał niemowlak. Dziecko wypadło na ziemię. W szpitalu okazało się, że ma pękniętą czaszkę. Dlaczego w ogóle do tego doszło?

Dziecko wypadło z restauracyjnego przewijaka

W piotrkowskiej restauracji rodzina z trójką dzieci (w tym z poszkodowanym niemowlakiem) zatrzymała się przejazdem. Gdy 7-miesięczny chłopiec wymagał zmiany pieluszki, mama udała się z nim do pomieszczenia, w którym był przewijak. Kiedy położyła na nim dziecko, mebel niespodziewanie złożył się, a dziecko wypadło z niego jak z procy i uderzyło głową o podłogę. Rodzice chłopca natychmiast wezwali na miejsce pogotowie. Ratownicy medyczni po zbadaniu chłopca zdecydowali, że niemowlak musi zostać przewieziony do szpitala w Bełchatowie. Chłopiec ma pękniętą czaszkę. Rzecznik szpitala, Katarzyna Bobczyńska w rozmowie z „Dziennikiem Łódzkim” powiedziała, że pobyt dziecka w tamtejszej placówce „planowany jest na około tydzień. Chłopiec nie wymaga transportu do ośrodka o wyższym poziomie referencyjności”.
Redakcja poleca: Jak wybrać fotelik samochodowy 15 - 36 kg?
Ekspert radzi, czym się kierować przy wyborze fotelika samochodowego.

Dlaczego przewijak sam się złożył?

Na to pytanie próbują w tej chwili odpowiedzieć policjanci i prokuratorzy, którzy zajęli się tą sprawą. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim zabezpieczyli nagrania z monitoringu i dokonali oględzin pomieszczenia, w którym stał przewijak.

Kierownik restauracji, Marta Szczepocka, zapewnia, że sprzęt był sprawny i bezpieczny. W rozmowie z dziennikarzem „Dziennika Łódzkiego” przekonuje: „Jestem przekonana, że urządzenie działa sprawnie. Mechanizm był sprawdzony. Jest nam bardzo przykro z powodu wypadku. Mamy nadzieję, że zostaną wyjaśnione przyczyny, które doprowadziły do tej sytuacji”. Na razie wciąż nie wiadomo, dlaczego doszło do tego poważnego wypadku.

Popularny model składanego przewijaka montowanego w miejscach publicznych

Jak bezpiecznie korzystać z przewijaka?

Choć ten sprzęt do przewijania dziecka jest niezwykle wygodny i pomocny, może być niebezpieczny z uwagi na to, że montowany jest zwykle na dość dużej wysokości, tak, by rodzic mógł swobodnie zmieniać pieluszkę dziecku w pozycji stojącej. Dlatego zanim położysz na nim dziecko, zawsze:
  • sprawdź, czy jest dobrze zamocowany (na łóżeczku, komodzie, przy ścianie);
  • w przypadku rozkładanych przewijaków (takie właśnie najczęściej są w miejscach publicznych) upewnij się, że jest rozłożony prawidłowo, zgodnie z instrukcją;
  • przygotuj wszystkie niezbędne akcesoria, by mieć je pod ręką podczas przewijania.
Kiedy masz pewność, że przewijak jest stabilny, możesz położyć na nim malucha, ale pamiętaj – nigdy nie zostawiaj go samego na przewijaku nawet na krótką chwilę. Dziecko może raptownie przekręcić się i wypaść, a ty nie zdążysz go złapać. Od tej zasady nie ma żadnych wyjątków.

Zdarzyło ci się kiedyś, że dziecko wypadło z przewijaka? A może w ogóle nie korzystasz z tej konstrukcji w obawie, że dziecko spadnie? Napisz w komentarzu!

Źródło: radiozet.pl

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwiąż Quiz

Witajcie, wakacje!