GRY
 
 

7 przepisów na dobry sen

Twój rozkoszny maluch jest wesoły, dobrze się rozwija, tylko wciąż nie przesypia nocy? Witaj w klubie. Choć niektóre mamy nie przesypiają całej nocy przez dwa lata, tobie na pewno niedługo się uda.

niemowlę, sen
Przez pierwsze tygodnie maluch niemal cały czas jest blisko ciebie – karmisz go nawet kilkanaście razy na dobę, a spanie z nim w jednym łóżku wydaje się wygodnym rozwiązaniem. Gdy dziecko ma już kilka miesięcy, czas zmienić nawyki. Przygotuj się, że nie będzie łatwo. Przyda ci się konsekwencja i cierpliwość. No to do dzieła!

Zasypia z tobą, później przenosisz je do łóżeczka
Naturalna dla noworodka bliskość z mamą dla kilkumiesięcznego malca jest już tylko przyzwyczajeniem. Pamiętaj, że nawet jeśli dziecko protestuje, nie dzieje mu się krzywda. Pierwsza metoda polega na tym, że kładziesz dziecko do jego łóżeczka, przytulasz, całujesz i wychodzisz z pokoju. Gdy płacze, przychodzisz, przytulasz, głaszczesz i wychodzisz. I tak aż zaśnie. Druga: kładziesz malca, całujesz, wychodzisz i już nie wracasz.
Nasza rada: A może spróbujecie metody mniej drastycznej? Dziecko usypia w swoim łóżeczku, a jedno z rodziców jest blisko (siedzi obok lub leży na materacu). Pamiętaj, że dzieci są różne (mają swój temperament i potrzeby emocjonalne) – to, że jego rówieśnicy zasypiają sami, nie musi znaczyć, że twój malec jest na to gotowy.

Śpi w łóżeczku, ale budzi się po godzinie
Jeśli zdarza się to sporadycznie, nie ma problemu. Gorzej, gdy niemal co noc. Jeśli dziecko płacze, może coś mu przeszkadza – jest za ciepło, chce jeść, śpi w niewygodnej pozycji, ząbkuje.
Nasza rada: Pilnuj, by pociecha była najedzona, utrzymuj w pokoju temperaturę ok. 20ºC i nim maluch zaśnie, sprawdź, czy ma wygodne ciuszki i obszerny śpiworek.

Chodzi spać bardzo późno
Inne dzieci śpią jak aniołki o 20, a twój maluch o 23 jest pełen energii? Przyda się korekta planu dnia. Przestrzegaj wieczornych rytuałów: kąpiel, masaż i kołysanki – zawsze o tej samej porze. To dla dziecka dobry znak, że dzień się kończy, a ono łagodnie relaksuje się i przygotowuje do snu.
Nasza rada: Zastanów się, czy dziecko nie śpi za dużo w dzień (lub za późno budzi się rano). W czasie drzemek nie chodź na palcach i na siłę nie zachowuj ciszy. Normalne funkcjonowanie domu rano (odsłonięte zasłony, odgłos ekspresu do kawy) pomoże się obudzić małej „sówce”.
Redakcja poleca: Jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka - film
Sprawdź, gdzie powinno spać niemowlę, czym przykrywać dziecko na noc i w jakiej pozycji układać niemowlaka do snu.

Ocena (4 oceny)

4.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj