7 rad, jak gotować dla malucha

Wykorzystaj nasze rady, a przygotowane potrawy będą smaczne i pełne wartościowych składników.
Wykorzystaj nasze rady, a przygotowane potrawy będą smaczne i pełne wartościowych składników.

1. Przygotowanie surowych warzyw. Warzywa korzeniowe wyszoruj, oskrob. Sałatę i szpinak po umyciu dokładnie odsącz na sicie lub w specjalnej suszarce. Marchew i jabłko ucieraj na plastikowej tarce.
2. Gotowanie warzyw. Najlepiej na parze w tzw. parowarze lub garnku ze specjalną wkładką. Jeśli wolisz gotować w tradycyjny sposób, wkładaj warzywa do wrzątku, dodawaj niewiele soli i krótko gotuj – powinny być twardawe.
3. Miksowanie zup i przecierów. Maluchowi podawaj zupy przetarte przez sitko, roztarte na papkę blenderem lub przy użyciu robota, w którym można wybrać stopień rozdrobnienia składników.
4. Gotowanie i duszenie mięsa. Dla najmłodszych dzieci mięso musi być gotowane lub duszone z jarzynami, w garnkach emaliowanych lub ze stali nierdzewnej z grubym dnem.
5. Smażenie i grillowanie. Starsze dzieci mogą jeść mięso grillowane i czasami także smażone – najlepiej na patelni teflonowej lub tytanowej. Przed grillowaniem mięso i warzywa smaruj oliwą za pomocą pędzla.
6. Koktajle mleczne, warzywne i owocowe. Do owoców cytrusowych najlepsza jest wyciskarka, do warzyw i innych owoców – sokowirówka. Koktajl mleczno-owocowy przygotujesz w mikserze.
7. W czym podawać? Dziecko karm łyżeczką dopasowaną wielkością do jego buzi, np. z plastikowej miseczki, w której możesz
też podgrzać posiłek w kuchence mikrofalowej. Przed podaniem potrawę wymieszaj i spróbuj, czy nie jest zbyt gorąca. Ciepłe dania podawaj w miseczce ze zbiornikiem na ciepłą wodę, która utrzymuje temperaturę potrawy.

dr Halina Weker, specjalista ds. żywienia dzieci z IMiD
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.
Oceń artykuł

Ocena 1 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy