schudnąc i być fit
fot. Fotolia.pl

7 rad jak schudnąć i żyć w stylu fit – porady psychologa

Samo postanowienie „schudnę” nie wystarczy. Trzeba precyzyjnie sformułować cel, opracować plan, wyznaczyć zadania na każdy dzień i strategię na wypadek sytuacji kryzysowej - podpowiada Karolina Zarychta, psycholog zdrowia.
Aneta Grinberg
schudnąc i być fit
fot. Fotolia.pl

Po pierwsze: Skonkretyzuj swój cel

Pomocną przy realizacji tego zamierzenia może być koncepcja S.M.A.R.T., zgodnie z którą cel powinien być: szczegółowo określony, mierzalny, ambitny, realny do zrealizowania i terminowy, czyli określony czasowo. Dzięki tej metodzie nasze postanowienie „schudnę” stanie się konkretnym celem: "Schudnę 5 kg w ciągu 3 miesięcy, dzięki zmianie diety i aktywności fizycznej". Tym sposobem wiemy, jaką drogę mamy do pokonania i ile czasu zajmie nam osiągnięcie celu.
 
Redakcja poleca: Co to jest kalkulator BMI - opowiada dietetyk
Co to jest kalkulator BMI - wyjaśnia Julia Jaskowska, dietetyk z FertiMedica. Dlaczego warto kontrolować wskaźnik masy ciała planując zajście w ciążę, czy chcąc schudnąć po urodzeniu dziecka.

Po drugie: Zrób szczegółowy plan działania

Jeżeli chcemy zacząć codziennie spacerować, zadajmy sobie pytanie, kiedy i jak długo mamy zamiar to robić. Czy jesteśmy w stanie wygospodarować pół godziny np. o 17:00 w środy, piątki i niedziele? Wprowadzając zdrowszy styl odżywiania się, warto ustalić godziny posiłków i ilość spożywanych pokarmów lub kalorii (jeżeli jesteśmy na diecie redukcyjnej).

Czytaj też: Chcesz schudnąć - jedz co dwie godziny.
 

Po trzecie: Znajdź wsparcie

Chodzi o miejsca, rzeczy i osoby, które mogą być pomocne w realizacji celu. Jeżeli chcemy zacząć biegać, zastanówmy się czy skorzystać z pomocy trenera, a może raźniej będzie ćwiczyć z przyjaciółką, który ma podobny cel? Wybierzmy formę treningu, która najbardziej nam odpowiada i sprawdźmy, czy dysponujemy odpowiednim sprzętem i dobranym do danej dyscypliny strojem sportowym. Nie musimy zacząć od kupowania drogich ubrań. Chodzi o gotowy strój pod rękę. By jego brak nie stał się pretekstem do braku odbycia treningu.
 

Po czwarte: Opracuj strategię w razie kryzysu

Istotną kwestią jest określenie ewentualnych przeszkód, które mogą stanąć nam na drodze i zastanowienie się, jak im przeciwdziałać. Jeżeli martwimy się, że nie wystarczy nam czasu na przyrządzanie zdrowych posiłków w ciągu dnia, to warto pomyśleć o przygotowywania ich z wyprzedzeniem. Jeśli co tydzień gościmy u bliskiej osoby, która przygotowuje wysokokaloryczne posiłki, korzystnie będzie uprzedzić, że jesteśmy na diecie. Pomocne w utrzymaniu motywacji może być również zadanie sobie pytania: "Po czym poznam, że mój plan został zrealizowany?" i wyobrażenie sobie siebie po osiągnięciu celu.
 
Polecamy: Jak się motywować do ćwiczeń - 10 sposobów.


Po piąte: Kontroluj sięganie po niezdrowe przekąski

Zmianie nawyków żywieniowych sprzyja stosowanie strategii samoregulacji. To działanie polegające na: unikaniu pokus i ich kontroli, rozpraszaniu uwagi, ustalaniu zasad i rozważaniu decyzji. Przykładem stosowania unikania jest na przykład omijanie działu z niezdrową żywnością w sklepie czy wybór innej drogi powrotu z pracy, na taką gdzie nie będziemy przechodzili koło swojej ulubionej cukierni. Strategia ta jest szczególnie skuteczna, kiedy jesteśmy zmęczeni lub głodni, w związku z czym brakuje nam zasobów poznawczych, by zastosować inne metody.
 

Po szóste: Walcz z pokusami

Warto nauczyć się kontrolowania pokus, ponieważ ich unikanie nie zawsze jest możliwe. Jedną z metod jest chowanie lub wręcz usuwanie z domu niezdrowych przekąsek i zastąpienie ich zdrową żywnością. Dzięki kontroli pokus możliwe jest zmodyfikowanie naszego otoczenia tak, aby sprzyjało realizacji planu zmiany. Kiedy mamy ochotę zjeść coś niezdrowego warto wtedy zająć się czymś przyjemnym, niezwiązanym z jedzeniem. Takie rozpraszanie uwagi zwiększa prawdopodobieństwo, że uda nam się wytrwać w postanowieniu lub na przykład nie podjadać przed posiłkiem.

 
Po siódme: Plan B, czyli co robić, kiedy zdecydujemy się ulec pokusie

Zastosujmy metodę ustalania zasad, która pomoże ograniczyć ilość spożywanych niezdrowych przekąsek, ale też określić alternatywy. Postanówmy: "Dzisiaj zjem w przerwie jabłko zamiast batonika". Rozważanie decyzji jest strategią, dzięki której koncentrujemy się na naszych rzeczywistych potrzebach. Przed sięgnięciem po słodycze, słodki gazowany napój itp. warto zastanowić się nad tym czego chcemy tak naprawdę – czy ulec pokusie czy wytrwać w ustalonym planie. Łączenie strategii samoregulacji może pomóc w skutecznym realizowaniu celów związanych ze zmianą nawyków żywieniowych.

Zobacz też: 10 trików, które pomagają schudnąć.
 
Konsultacja: Karolina Zarychta – wrocławski psycholog zdrowia ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy