Jak odstawić smoczek? 7 sprawdzonych sposobów [WIDEO]

Odstawienie smoczka to ważny moment w życiu dziecka. Rodzic powinien przygotować zarówno siebie, jak i malca, do tego, by proces ten przebiegł jak najłagodniej. Wybranie odpowiedniego momentu i konsekwencja są tu kluczowe.

Zobacz inne z serii: Jak rozwija się niemowlę? (14)

Smoczek zaspokaja potrzebę ssania, wycisza i uspokaja niemowlaka. Nie dziwne zatem, że dziecku może być trudno w końcu się z nim rozstać. Odstawienie smoczka nie jest łatwe, ponieważ wiąże się z zabraniem czegoś, co dotychczas pomagało w ukojeniu płaczu. Jak zatem oduczyć dziecko ssania smoczka i uniknąć przy tym jego cierpienia? Podpowiadamy!

7 sposobów, jak odstawić smoczek

Jeżeli czujesz, że smoczek jest już do odstawienia, możesz spróbować poniższych metod:

Podarujcie smoczek wróżce

Skoro wróżki zabierają ząbki, dlaczego nie miałyby też zabierać smoczków? Dzieci lubią magiczne istoty, taka wróżka może sprawić, że rozstanie ze smoczkiem będzie prostsze. A jeśli jeszcze zostawi dziecku w zamian drobny upominek? To może się udać!

Zrób w smoczku dziurki

Codziennie dodawaj kolejną, aż w końcu zupełnie nie będzie dało się go ssać. Możesz też stopniowo odcinać końcówkę smoczka. Dziecko uzna, że jest zepsuty i samo porzuci uspokajacz, który nie będzie spełniał swojej funkcji.

Wykorzystaj przeziębienie dziecka 

Z zatkanym noskiem i tak źle się ssie, to dobry moment na odstawienie smoczka.

Zrób to w święta 

W wielkanocne smoczek może zabrać Zajączek, a w Boże Narodzenie Mikołaj, elfy lub renifer. Niech nie zapomną w zamian przynieść prezentu!

Podarujcie smoczek młodszemu dziecku 

Nieważne, czy będzie to młodsze rodzeństwo, niedawno narodzone dziecko twojej przyjaciółki albo kogo z rodziny, czy wymyślony maluszek. Podarujcie smoczek niemowlakowi, który go potrzebuje.

Zaspokój potrzeby dziecka

Zastanów się, jakie potrzeby zaspokaja smoczek i podaruj mu coś w zamian. Może przytulankę?

Przeczytaj dziecku książki tematyczne

Mamy takie wspaniałe czasy, że w księgarniach i bibliotekach bez problemu znajdziesz książki, które pomagają w różnych trudnych sprawach, także w odstawianiu smoczka. Może to być np. „Kajtuś. Pożegnanie ze smoczkiem” (wyd. Rea), „Paulinka żegna się ze smoczkiem” (wyd. Jedność), „Smoczek Maksa” (wyd. Zakamarki) albo „Mała księżniczka: Gdzie jest mój smoczek?” (wyd. Olesiejuk).

5 kroków do odstawienia smoczka

Kiedy zdecydujesz się zabrać dziecku smoczek, trzymaj się tych kroków:
  1. Wybierz odpowiedni moment: narodziny brata czy pójście do żłobka to nie jest dobry czas, bo dziecko doświadcza stresu.
  2. Daj dziecku dużo czułości: całuj, przytulaj, pocieszaj.
  3. Zorganizuj pożegnanie: bez względu jaki sposób pożegnania ze smoczkiem wybierzesz, zróbcie mu pożegnanie.
  4. Bądź stanowcza: nie złam się przy pierwszym płaczu.
  5. Chwal dziecko: mów mu, że wspaniale sobie radzi.
Po prostu to zrób! Bądź silna, bądź dzielna. Dacie radę. Już niedługo smoczek będzie tylko wspomnieniem, zobaczysz.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy