7 sposobów na przekonanie dziecka do jedzenia warzyw [WIDEO]

Prędzej pójdzie spać głodne, niż weźmie do ust brukselkę? Nie martw się, nauka podpowiada, co zrobić, żeby dziecko polubiło warzywa!

Zobacz inne z serii: Dieta dziecka (15)

Warzywa warto wprowadzać do diety dziecka jako pierwszy stały posiłek, tak aby dziecko przyzwyczaiło się do ich smaku. Niestety to i tak nie daje gwarancji, że twoje dziecko je polubi! Wiele dzieci – ku udręce rodziców - nie chce jeść warzyw, a dorośli dwoją się i troją, żeby przekonać maluchy do polubienia marchewki i brokułów. W głowach ostrzegawczo rozlega się alarm: 5 porcji warzyw i owoców dziennie! Co robić?  Przemycamy warzywa w jedzeniu, zachęcamy, uciekamy się do przekupstwa i groźby... Wszystko na nic. Co zrobić, jeśli trafił ci się warzywny niejadek? Zwrócić się po pomoc do naukowców!

7 sposobów na przekonanie dziecka do warzyw

Na szczęście naukowcy prowadzą wiele badań nad dietą dziecka, także tych dotyczących jedzenia warzyw. Oto 7 naukowych odkryć, które mogą ci pomóc w przekonaniu dziecka do jedzenia warzyw:
  • Postaw na kolory – naukowcy z Cornell University (USA) odkryli, że dzieciom podobają się talerze, na których jest jedzenie w 6 różnych kolorach (dorośli wolą tylko 3!). Dlatego warto tak urozmaicać talerz dziecka, by był bardzo kolorowy. 
  • Wybierz różnorodność - ci sami naukowcy odkryli też, że dzieci chcą – oprócz kolorów – różnorodności – chętniej jedzą, jeśli na talerzu jest 7 różnych produktów (dorośli wolą 3 – tak jak w przypadku kolorów). Zamiast jednak mieszać je wszystkie ze sobą, układaj je osobno: oddzielnie mięso, kasza, różne warzywa itp. 
  • Zacznij od warzyw - jeśli dasz dziecku najpierw pizzę, a potem sałatkę, jest ogromna szansa, że sałatki nawet nie tknie. Zaczynaj posiłek od zaproponowania dziecku warzyw – jeśli jest głodne, chętniej je zje – twierdzą naukowcy z Minnesoty (USA). Takie podejście w szkolnych stołówkach sprawiło, że spożycie warzyw wśród uczniów wzrosło aż czterokrotnie!
  • Nie poddawaj się - naukowcy z Londynu przekonują, że opłaca się upór: przez 12 dni podawaj dziecku to samo warzywo, nawet jeśli dziecko go nie lubi. Jeśli włoży je do ust: chwal entuzjastycznie! Po 12 dniach dziecko powinno już zjadać je chętnie. 
  • Bądź kreatywna zabawna kanapka przemawia do dziecka bardziej niż nudny talerz. Postaw na kreatywność i wyobraźnię, nadawaj potrawom zabawne nazwy – to wszystko sprawia, że dzieci chętniej jedzą warzywa.
  • Załóż ogródek – jeśli nie macie ogrodu, wystarczy balkon albo parapet kuchenny. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych twierdzą, że dzieci jedzą warzywa o 5 razy chętniej, jeśli same je wyhodowały!
  • Gotujcie wspólnie – nie tylko spędzicie miło czas, ale też dziecko chętniej zje coś, co samo przygotowało. Nawet, jeśli będzie to warzywo!
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy