dziecko w 7 tygodniu ciąży
Fotolia

7 tydzień ciąży: co się dzieje u mamy i dziecka?

7 tydzień ciąży przypada w połowie drugiego miesiąca ciąży. Wielkość zarodka przekracza już 10 mm. Przyszła mama może odczuwać uciążliwe objawy, takie jak silne mdłości, zmęczenie i częste parcie na pęcherz. Pora zadbać o dietę, aby dostarczyć dziecku składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju, uniknąć anemii ciężarnych i zachować dobrą formę do samego porodu.
dr n. med. Mariusz Sadowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


7 tydzień ciąży: który to miesiąc?

7 tydzień ciąży to połowa drugiego miesiąca ciąży. Nieprzyjemne objawy ciąży, takie jak chroniczna senność i mdłości, wkrótce powinny się skończyć.

Jeśli nie byłaś jeszcze na pierwszej ciążowej wizycie u ginekologa, najwyższy czas się na nią umówić. Lekarz potwierdzi prawidłowy rozwój ciąży, a ty zobaczysz zarodek na USG (na tym etapie ciąży, zgodnie z terminologią medyczną, mówi się o zarodku, a nie płodzie – ludzki zarodek staje się płodem dopiero w 11. tygodniu ciąży).

Podczas badania USG możesz po raz pierwszy usłyszeć bicie serca dziecka. Lekarz określi, kiedy należy spodziewać się porodu. Datę narodzin dziecka możesz również ustalić samodzielnie, korzystając z kalkulatora porodu.

7 tydzień ciąży: od ostatniej miesiączki czy od zapłodnienia?

Wiek ciąży liczy się według reguły Naegelego. Jeśli lekarz potwierdzi, że jesteś w 7 tygodniu ciąży, oznacza to, że jest to 7 tydzień ciąży liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. 7 tydzień ciąży od zapłodnienia to formalnie już 9 tydzień ciąży, a więc zupełnie inny etap rozwoju dziecka.

Aby uniknąć nieporozumień, najlepiej przyjąć ten pierwszy, medyczny sposób liczenia tygodni ciąży. W razie wątpliwości skorzystaj z kalkulatora tygodni ciąży.

7 tydzień ciąży - wielkość zarodka

W 7 tygodniu ciąży zarodek ma około 10 mm długości. Wielkością przypomina pestkę granatu otoczoną miąższem. Rośnie teraz bardzo szybko. Codziennie jest większy o milimetr. Do końca 7 tygodnia życia płodowego może osiągnąć rozmiar nawet 20 mm. 

Badania w 7 miesiącu ciąży

Między 7 a 8 tygodniem ciąży kobieta podejrzewająca ciążę koniecznie powinna trafić do ginekologa. Wykluczy on lub potwierdzi ciążę. Jeśli rzeczywiście jesteś w ciąży, lekarz od razu pobierze próbki do pierwszych badań takich jak:

  • posiew z pochwy,
  • cytologia
  • badanie czystości pochwy zwane także biocenozą pochwy.

Ginekolog zapewne wystawi skierowanie na badania krwi i moczu. W ramach tych testów oznaczona zostanie między innymi: grupa krwi, stężenie glukozy na czczo oraz wykonane zostaną badania w kierunku HIV, różyczki, kiły, wirusowego zapalenia wątroby typu C i toksoplazmozy.

Jeżeli ginekolog dysponuje w gabinecie aparaturą do USG, od razu wykona to badanie. W przeciwnym wypadku skieruje cię na pierwsze ciążowe USG.

7 tydzień ciąży - USG

Pierwsze ciążowe USG zwykle przeprowadza się właśnie na tym etapie ciąży. Podczas badania wyraźnie widać zarodek (porównaj: film z USG w 7 tygodniu ciąży). Można usłyszeć również, jak szybko bije jego serce – uderza ono z częstotliwością 140-160 razy na minutę. To dość szybkie, ale całkowicie normalne i zdrowe tempo. 

6. tydzień ciąży
Mamotoja.pl

Zdjęcie USG w 7 tygodniu ciąży

7 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

To czas szybkiego rozwoju i ogromnych zmian w wyglądzie dziecka. Jak wygląda dziecko? Zarodek szybko przestaje przypominać kijankę. Wydłuża się i prostuje. Coraz dłuższe stają się ręce i nogi. Formują się palce u rąk, na których widoczne są pierwsze linie papilarne. Pod koniec drugiego miesiąca ciąży, czyli w 7-8 tygodniu ciąży, dziecko może już poruszać kończynami.

Co jeszcze zmienia się u dziecka w 7 tygodniu ciąży:

  • pojawia się zarys nosa i zaczątki ust,
  • pączkuje mózg, tworząc wypustki zalążków nerwów wzrokowych,
  • po bokach głowy pojawiają się oczy w postaci dwóch czarnych plamek.

Jak wygląda dziecko w 7 tygodniu ciąży – zdjęcie

Poniżej wyrenderowane zdjęcie z USG dziecka w 7 tygodniu ciąży:

zdjęcie dziecka w 7 tygodniu ciąży

7 tydzień ciąży - objawy i odczucia

W 7 tygodniu ciąży możesz odczuwać typowe ciążowe objawy, takie jak:

Mogą też towarzyszyć ci zmiany nastroju i chwiejność emocjonalna. To całkiem normalne na początku ciąży. Powodem tych dolegliwości są intensywne zmiany poziomu hormonów w twoim organizmie. Złemu samopoczuciu możesz próbować zaradzić, dbając o odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu, rezygnując z picia kawy i planując drzemki w ciągu dnia. 

Jak rośnie brzuch w 7 tygodniu ciąży?

Wielkość brzucha w 7 tygodniu ciąży nie zmienia się. Drugi miesiąc to jeszcze nie czas na wymianę garderoby. Gdy staniesz na wadze, prawdopodobnie nie zobaczysz jeszcze zmiany masy ciała. Jeśli odczuwasz nudności i wymioty, możesz nieco stracić na wadze. Twoja sylwetka jednak powoli zacznie się zmieniać. W kolejnych tygodniach zauważysz, że talia staje się nieco szersza. To efekt powiększania się macicy (obecnie ma ona wielkość małej cytryny). 

Ciąża to nie tylko wzmożony apetyt na jedzenie, ale też głód wiedzy! Aby być na bieżąco z tym, co się dzieje w twoim ciele teraz i czego możesz spodziewać się po porodzie, zaopatrz się w odpowiednie książki (przecież czasami połączenie z internetem szwankuje!):

Ryzyko poronienia w 7 tygodniu ciąży

W 7 tygodniu ciąży ryzyko poronienia wciąż istnieje. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma sensu się zamartwiać. To mit, że wysiłek fizyczny lub seks mogą wywołać poronienie we wczesnej ciąży. Oczywiście trzeba zachować zdrowy rozsądek i nie przemęczać się.

Plamienie w 7 tygodniu ciąży

Plamienie lub krwawienie najczęściej zdarza się na samym początku ciąży. Może także wystąpić w 7 tygodniu ciąży. Plamienie nie stanowi zagrożenia, gdy jest wywołane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy (to plamienie implantacyjne) lub pojawia się w czasie, gdy zwykle występowała menstruacja (powodują je zmiany hormonalne). Plamienie w obu opisywanych przypadkach jest krótkie i słabe.

Silniejsze krwawienie na tym etapie ciąży może oznaczać ryzyko poronienia, ciąży pozamacicznej (ektopowej) lub ciąży zaśniadowej. ​Skontaktuj się szybko z lekarzem, jeśli pojawi się krwawienie, które jest:

  • obfite,
  • brunatnoczerwone,
  • towarzyszą mu bóle w podbrzuszu.

Dieta w 7 tygodniu ciąży

Prawidłowa dieta na początku ciąży powinna polegać na dostarczaniu organizmowi składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. 

Składniki odżywcze, których najbardziej potrzebuje dziecko w pierwszych trzech miesiącach ciąży, to:

  • kwasy omega-3 – konieczne m.in. do prawidłowego rozwoju mózgu i układu krwionośnego. Ich głównym źródłem są tłuste ryby morskie i tran;
  • białko, czyli główny budulec mięśni i innych tkanek. Dostarczą ci go ryby oraz chude mięso (najlepiej drób i wołowina);
  • kwas foliowy, który zapobiega wadom rozwojowym, m.in. cewy nerwowej. Prawdziwą jego kopalnią są zielone warzywa liściaste;
  • witamina D, niezbędna do budowy szkieletu i dotlenienia organizmu. Obfitują w nią tran oraz tłuste ryby, zwłaszcza łosoś, tuńczyk, śledź, makrela i sardynki;
  • witamina E, chroniąca przed poronieniem. Najwięcej tego składnika odżywczego dostarczą dodawane do sałatek oleje roślinne;
  • węglowodany, które są podstawowym źródłem energii. Staraj się, aby były to głównie węglowodany złożone obecne w pieczywie razowym, makaronie, kaszach i brązowym ryżu.
  • żelazo – jego niedobór w ciąży może wywołać anemię. Aby jej zapobiegać w diecie nie może zabraknąć czerwonych i zielonych warzyw, a także orzechów i kasz, szczególnie gryczanej i jaglanej.  

Nieprawidłowe żywienie w ciąży grozi między innymi anemią. Niedokrwistość w ciąży początkowo nie daje żadnych objawów. Ale jeśli zaczniesz odczuwać nieustanne zmęczenie i zawroty głowy – zrób morfologię. Jeśli wykaże zbyt niski poziom hemoglobiny, niezbędna będzie zmiana diety, a czasem także przyjmowanie preparatów z żelazem.

7 tydzień ciąży a ciąża mnoga

Możliwe, że w 7 tygodniu ciąży kobieta w ciąży mnogiej ma już za sobą pierwsze badanie USG, po którym lekarz poinformował, że nosi bliźniaki. To oznacza, że trzeba nastawić się na znacznie częstsze wizyty u ginekologa. Ciąża mnoga wiąże się z większym ryzykiem, dlatego badania trzeba robić regularnie. Najpierw co 2-3 tygodnie, a w trzecim trymestrze nawet co tydzień. Do wykonania będzie też więcej badań USG: w przypadku bliźniaków jednojajowych jedno na dwa tygodnie, a w przypadku dwujajowych jedno na cztery tygodnie.

Uwaga! Choć w 7 tygodniu ciąży lekarz może stwierdzić ciążę mnogą, to nadal jest zbyt wcześnie, by z całą pewnością planować poród bliźniaków. Zdarza się bowiem, że jeden zarodek zostaje z czasem wchłonięty.

Zobacz także:

Redakcja poleca

REKLAMA