ciąża, kobieta w ciąży, brzuch w ciąży
fot. DenisNata - Fotolia

7 zaskakujących informacji na temat ciąży

Ciąża to czas niespodzianek, niekiedy bardzo dziwnych.
Beata Turska
ciąża, kobieta w ciąży, brzuch w ciąży
fot. DenisNata - Fotolia

1. Ciąża trwa nie 9,  a ... 10 miesięcy - księżycowych

Każdy miesiąc księzycowy trwa 28 dni. To 40 tygodni i 280 dni licząc od dnia ostatniej miesiączki (266 od dnia zapłodnienia). Dziecko może przyjść na świat do 2 tygodnie przed lub po wyznaczonej przez położnika dacie.
 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

2. Jednym z wczesnych objawów ciąży może być metaliczny smak w ustach

Możesz czuć się trochę tak, jakbyś trzymała w ustach drobniaki. Wszystko przez hormony, które sprawiają, że odczuwa się smaki inaczej. 
 

3. Przyszłym mamom szybciej rosną włosy i paznokcie

Podczas ciąży w organizmie krąży więcej krwi, dzięki czemu komórki skóry są odżywione lepiej niż kiedykolwiek. 
 

4. Kobiety w ciąży są ulubionym celem komarów

Dzieje się tak między innymi dlatego, że przyszłe mamy mają nieco wyższą temperaturę ciała, a więc komary lepiej je "widzą".
 

5. Maluszek ma ... ogonek 

Na samym początku życia płodowego twoje maleństwo wygląda jak półprzezroczysta krewetka i ma całkiem spory ogonek, który szybko znika bez śladu.
 

6. ...i futerko!

W drugim trymestrze ciąży całe  ciało maleństwa (poza powiekami, wewnętrznymi stronami dłoni i podeszwami stóp) pokrywa delikatny meszek (lanugo), który zniknie w 8. mesiącu ciąży.
 

7. Mężczyźni także miewają "ciążowe" dolegliwości 

Przyszłych ojców męczą mdłości, zachcianki, huśtawki nastrojów, bóle brzucha. Zdarza się nawet że przybierają na wadze. Psychologowie nazywają to zjawisko  zespołem wylęgania. Skąd to się  bierze? Prawdopodobnie ma to związek z dużym zaangażowaniem w ciążę partnerki. 
 
 
 
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy