fot. Barcroft Media

72-latka została po raz pierwszy mamą! Świat stanął na głowie?

Każda kobieta ma prawo do bycia matką? Jakie musi spełniać warunki, by móc przeżyć tę niewątpliwie najpiękniejszą przygodę życiową?
fot. Barcroft Media
Dziś już chyba nic nas nie zaskoczy. Słyszeliśmy już o matkach w wieku 50 i 60 lat. Były już przypadki urodzenia dziecka w wieku 70 lat. Ta kobieta ma 72 lata i właśnie pojawiło się na świecie jej  1. dziecko.

Macierzyństwo po menopauzie

Historia pozornie jest bardzo urocza. Dalijander Kuar oraz jej mąż Mohinder Signg Gillem, po blisko 49 latach po ślubie, doczekali się dziecka. Małżeństwo pragnęło mieć potomstwo, jednak nigdy nie udało się kobiecie zajść w ciążę. Dopiero niedawno Dalijander przeczytała w prasie informacje o klinice, która podejmuje się stosowania metody in vitro u kobiet, które są po menopauzie. 

Dla małżeństwa pojawiła się  szansa na zostanie rodzicami. 72-latka przeszła 3 zabiegi in vitro, a ostatni okazał się skuteczny, gdyż parze urodził się zdrowy chłopiec, któremu nadano imię Arman Singh.– Będziemy go wychowywać, damy mu wykształcenie. Ufałam Wszechmogącemu, że da mi moje własne dziecko. Wysłuchał moich modlitw – mówi w rozmowie z "The Telegraph" szczęśliwa kobieta.– Wszyscy namawiali mnie na adopcję, ale ja nigdy nie chciałam.  Teraz mam własne dziecko. – dodaje.
Redakcja poleca: Rozwój zarodka - film
Zobacz, jak wygląda rozwój zarodka w pierwszych dniach od zapłodnienia in vitro. Film złożono ze zdjęć robionych co 15 minut. Zarodki monitorowano za pomocą embrioskopu.

Czy to etyczne?- zastanawiają się lekarze

Kobieta skorzystała z jajeczek nieznanej osoby i urodziła dziecko poprzez cesarskie cięcie. W Indiach nie jest uregulowane prawo odnośnie in vitro. Niektórzy walczą, by zabroniono kobietom po 50. roku życia rodzić dzieci przy pomocy IVF, ale do tej pory nikt tego nie zrobił. W Indiach coraz więcej osób korzysta z tej metody poczęcia, ze względu na niski koszt zabiegu. Całkowita opłata za 1 cykl to ok 2 tys. dolarów.

Poród u tak dojrzałej kobiety, nasuwa wiele pytań i wątpliwości. Nie ma dziś większych problemów medycznych, by nawet kobieta 90-letnia mogła zostać mamą. Zamiast myśleć o aspektach technicznych, powinno się bardziej myśleć o etycznej stronie tego zjawiska. Musimy zastanowić się, co stanie się z dziećmi po śmierci rodziców? Jak dzieci odnajdą się w takiej rodzinie?

A może jednak nie powinno zabraniać się kobietom w podeszłym wieku, spełniać swych najskrytszych marzeń? Dla dziecka najważniejsza w życiu jest miłość, a rodzice czekający tak długo na potomka, z pewnością mają jej w nadmiarze.

Wiele pytań, na które nikt chyba nie jest w stanie odpowiedzieć. Czy kobieta ma prawo w wieku 72 lat zostać mamą? Czy jest to odpowiedzialna decyzja? A może wręcz przeciwnie. Może nie mamy prawa ingerować w marzenia ludzi i ich decyzje?
Co Wy o tym sądzicie?

Przeczytaj także: Jak powiedzieć dziecku, że jest z in vitro?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy