8 miesiąc ciąży
fot. Adobe Stock

8 miesiąc ciąży: od kiedy się zaczyna? Na co uważać?

8 miesiąc ciąży potraktuj jak okazję, by pozałatwiać zaległe sprawy i dużo odpoczywać. Dziecko jest już niemal dojrzałe, dałoby sobie radę poza twoim organizmem (w niektórych przypadkach dzięki pomocy inkubatora). Ale do porodu jeszcze kilka tygodni! W 8 miesiącu ciąży rosnący brzuch sprawia, że mogą dokuczać ci typowe dolegliwości: zadyszka i bóle pleców. Podpowiadamy, jak je łagodzić.
Katarzyna Imiołek
8 miesiąc ciąży
fot. Adobe Stock
8 miesiąc ciąży to czas szybkiego przybierania na wadze i nasilających się skurczów przepowiadających. Brzuch zaczyna ci ciążyć, za to ruchy dziecka nieco słabną. Najpewniej zaczynają ci dokuczać typowe dolegliwości końcówki ciąży: bóle pleców, trudności w oddychaniu i... zniecierpliwienie. Sprawdź, na co uważać w 8 miesiącu ciąży.

8 miesiąc ciąży: od kiedy?

Pewnie zastanawiasz się, od kiedy liczy się 8 miesiąc ciąży i które to dokładnie tygodnie. 8 miesiąc ciąży zaczyna się od 32 tygodnia ciąży i trwa do 35 tygodnia włącznie. W tym czasie twoje dziecko głównie ćwiczy umiejętności niezbędne mu do życia poza brzuchem – od połykania i ruchów oddechowych, po kopanie i ssanie. Najprawdopodobniej, jak większość dzieci, pasjonuje je też ssanie kciuka.

Brzuch w 8 miesiącu ciąży

Twój brzuch w 8 miesiącu ciąży jest już duży i wypukły. Coraz trudniej ci wstawać i się poruszać. Z drugiej strony ruchy dziecka w brzuchu są jakby słabsze, w każdym razie mniej... skoczne. W 8 miesiącu ciąży dziecko jest tak duże, że brakuje mu po prostu miejsca na fikołki. Nie ma też szans na tak częste jak dotychczas obracanie się, bo pewnie leży już główką do dołu – to idealne ułożenie dziecka do porodu.

Prawdopodobnie odczuwasz też w miarę regularne skurcze macicy, tzw. skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa – to macica aktywnie przygotowuje się do porodu.

USG i inne badania w 8 miesiącu ciąży

Jeśli robiłaś USG ok. 32 tygodnia ciąży, kolejne wykonasz prawdopodobnie dopiero po terminie porodu. Ale jeżeli jeszcze nie powtórzyłaś badania WR albo VDRL (po raz pierwszy powinno się je zrobić na początku ciąży), trzeba będzie to zrobić w najbliższych tygodniach. To rutynowe badania w ciąży, ale bardzo ważne: pomagają zapobiec kile wrodzonej, która u noworodka wywołuje nieuleczalne zmiany.

Inne badania, jakie w 8 miesiącu może zlecić ci lekarz:
 • badanie ogólne moczu – nie może być w nim białka, cukru, białych ani czerwonych krwinek,
 • morfologia krwi,
 • badanie na nosicielstwo wirusa żółtaczki typu B (jeśli wynik jest dodatni, trzeba zachować ostrożność w czasie porodu; dziecko będzie miało po urodzeniu wykonane badania w kierunku obecności tego wirusa).

Ponadto lekarz oceni:
 • pH wydzieliny pochwowej (badanie to pozwala ocenić stan bakteriobiologiczny pochwy i szyjki macicy),
 • wysokość dna macicy,
 • twoje ciśnienie krwi,
 • twoją wagę.

Dziecko w 8 miesiącu ciąży

Przez pępowinę płyną do organizmu dziecka przeciwciała, które wzmacniają jego układ odpornościowy i chronią w pierwszym okresie życia przed chorobami. Do tego dzięki gromadzonym od ok. 35 tygodnia ciąży zapasom żelaza dziecko w pierwszym półroczu życia jest chronione przed anemią.
Pod koniec 8 miesiąca ciąży waga dziecka wynosi ok. 2300-2500 g, a długość to ok. 50 cm. W kolejnych tygodniach maluch nie będzie już tak szybko rósł wzdłuż, za to wciąż będzie intensywnie przybierać na wadze.

Dolegliwości w 8 miesiącu ciąży

8 miesiąc ciąży to czas, kiedy wiele mam przybiera na wadze jeszcze szybciej niż do tej pory. Dzieje się tak dlatego, że w ostatnich tygodniach ciąży dziecko intensywnie rośnie. Pomyśl, że waży teraz około 2,3 kilograma, a za blisko sześć tygodni będzie to o kilogram więcej! Jeśli męczą cię bóle pleców, staraj się codziennie gimnastykować i chodzić na spacery, dużo poleguj i poproś partnera o delikatny masaż miejsc, które dokuczają szczególnie.

Pod koniec 8 miesiąca ciąży najpewniej powróci też i inna dolegliwość z pierwszego trymestru – nocne pobudki na siusianie. Do tego może zdarzać ci się wysiłkowe nietrzymanie moczu, np. kiedy dźwigasz coś, kichasz albo się śmiejesz. Ono także jest związane z naciskiem macicy na pęcherz. Aby uniknąć tej krępującej dolegliwości, ćwicz mięśnie Kegla. To bardzo łatwe.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla: wystarczy, że będziesz na kilka sekund napinać pochwę tak, jakbyś chciała powstrzymać strumień moczu, i rozluźniać ją. Rób tak, kiedy tylko sobie o tym przypomnisz. Przy każdej wizycie w toalecie opróżniaj pęcherz do samego końca (podczas siusiania lekko pochylaj tułów do przodu).

Poza tym w 8 miesiącu ciąży:
 • Może ci brakować oddechu. Dosłownie. I nic w tym dziwnego. Powiększająca się macica uciska mocno wszystkie narządy wewnętrzne, starając się zapewnić odpowiednią ilość rosnącemu dziecku. Odczuwają to także twoje płuca, które są tak ściśnięte, że nie mogą się w pełni rozszerzać, byś mogła wziąć głęboki oddech. Jeśli dodasz do tego zwiększone stężenie progesteronu, przez które już od kilku miesięcy trochę trudniej ci oddychać, zrozumiesz, dlaczego tak często łapiesz zadyszkę. Jedno pocieszenie: skrócenie oddechu doskwiera tylko tobie i w najmniejszym stopniu nie zagraża dziecku. Na razie wypróbuj trening relaksacyjny w ciąży – naucz się oddychać za dwoje.
 • Całkiem możliwe, że zaczęłaś się niecierpliwić – kiedy ta ciąża się skończy. Wiele kobiet czuje pod koniec ciąży znużenie i zmęczenie, głównie wywołane przez dyskomfort dodatkowych kilogramów i innych utrudnień w codziennym życiu. Trzymaj się, przyszła mamo, każdy tydzień w ciąży to więcej zdrowia i sił dla twojego dziecka.

8 miesiąc ciąży: na co uważać?

W przedostatnim miesiącu ciąży zwróć szczególną uwagę na swoje zdrowie i samopoczucie:
 • Zadbaj o drogi moczowe, pijąc dużo wody i przestrzegając zasad higieny. Infekcje dróg moczowych w ciąży bywają groźne.
 • Unikaj stresu i nadmiernego wysiłku. Nerwy nie sprzyjają zdrowiu dziecka ani twojemu, mogą też wywołać przedwczesne skurcze.
 • Zrezygnuj z jazdy samochodem, zwłaszcza jeżeli ledwo mieścisz się już za kierownicą. Jeśli jednak zdecydujesz się prowadzić, użyj adaptera do pasów bezpieczeństwa.

Zobacz też:
Redakcja poleca: 18. tydzień ciąży - film z USG
Sprawdź, co zobaczysz podczas badania USG w 18. tygodniu ciąży. Na ekranie można już zobaczyć poszczególne części ciała oraz twarz dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy