ciąża, dziecko, badania prenatalne
fot. Fotolia

8. miesiąc ciąży

Przedostatni miesiąc ciąży potraktuj jako okazję, by pozałatwiać zaległe sprawy i dużo odpoczywać. Dziecko jest niemal dojrzałe, dałoby sobie radę funkcjonując poza twoim organizmem (w niektórych przypadkach dzięki pomocy inkubatora). Jednak jego rosnący ciężar sprawia, że mogą dokuczać ci zadyszka i bóle pleców. Podpowiadamy, jak je łagodzić.
Katarzyna Imiołek
ciąża, dziecko, badania prenatalne
fot. Fotolia

Jeżeli jeszcze nieTwoje dziecko w 8. miesiącu ciąży

Od 32. tygodnia ciąży twoje dziecko głównie ćwiczy umiejętności niezbędne mu do życia poza brzuchem – od połykania i ruchów oddechowych, po kopanie i ssanie. Najprawdopodobniej, jak większość dzieci, pasjonuje je też ssanie kciuka.

Ruchy dziecka w 8. miesiącu ciąży są jakby słabsze, w każdym razie mniej... skoczne. Dziecko jest tak duże, że brakuje mu po prostu miejsca na fikołki. Nie ma też szans na tak częste jak dotychczas obracanie się, bo pewnie leży już główką do dołu – to idealne ułożenie dziecka do porodu.

Przez pępowinę płyną do organizmu dziecka przeciwciała, które wzmacniają układ odpornościowy dziecka i chronią w pierwszym okresie życia przed chorobami. Do tego dzięki gromadzonym mniej więcej właśnie od 35. tygodnia ciąży zapasom żelaza dziecko w pierwszym półroczu życia jest chronione przed anemią. Na anemię, czyli stan, gdy brakuje żelaza w organizmie, najbardziej narażone są wcześniaki i dzieci z ciąży mnogiej.

Pod koniec 8. miesiąca ciąży twoje dziecko:

  • waży ok. 2300-2500 g i mierzy najpewniej powyżej 50 cm
  • w kolejnych tygodniach nie będzie już szybko rosło wzdłuż, za to wciąż będzie intensywnie przybierać na wadze
 
Redakcja poleca: Lepiej urodzić dziecko w 7 niż w 8 miesiącu. Prawda czy mit? [WIDEO]
Jeśli już masz urodzić przed terminem, to lepiej żeby to było w 7 miesiącu. Słyszałaś taką opinię? Pytamy pediatry neonatologa, czy urodzenie dziecka w 8. miesiącu ciąży rzeczywiście jest niebezpieczne?

Twoje ciało w 8. miesiącu ciąży

Ósmy miesiąc ciąży to czas, kiedy wiele mam przybiera na wadze jeszcze szybciej niż do tej pory. Dzieje się tak dlatego, że w ostatnich tygodniach ciąży dziecko rośnie bardzo szybko. Pomyśl, że waży teraz około 2,3 kilograma, a za blisko sześć tygodni będzie to o kilogram więcej! Jeśli męczą cię bóle pleców, staraj się codziennie gimnastykować i chodzić na spacery, dużo poleguj i poproś partnera o delikatny masaż miejsc, które dokuczają szczególnie.

Prawdopodobnie odczuwasz też w miarę regularne skurcze macicy, tzw. skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa – to macica aktywnie przygotowuje się do porodu.

 

[content:8_719,0_17071,0_4569,1_3078:GALGallery]Pod koniec 8. miesiąca ciąży najpewniej powróci też i inna dolegliwość z pierwszego trymestru – nocne pobudki na siusianie. Do tego może zdarzać ci się wysiłkowe nietrzymanie moczu np. kiedy dźwigasz coś, kichasz albo się śmiejesz. Ono także jest związane z naciskiem macicy na pęcherz. Aby uniknąć tej krępującej dolegliwości, ćwicz mięśnie Kegla. To bardzo łatwe:
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla: wystarczy, że będziesz na kilka sekund napinać pochwę tak, jakbyś chciała powstrzymać strumień moczu, i rozluźniać ją. Rób tak, kiedy tylko sobie o tym przypomnisz. Przy każdej wizycie w toalecie opróżniaj pęcherz do samego końca (podczas siusiania lekko pochylaj tułów do przodu).

W 8. miesiącu ciąży może ci brakować oddechu. Dosłownie. I nic w tym dziwnego. Powiększająca się macica uciska mocno wszystkie narządy wewnętrzne, starając się zapewnić odpowiednią ilość rosnącemu dziecku. Odczuwają to także twoje płuca, które są tak ściśnięte, że nie mogą się w pełni rozszerzać, byś mogła wziąć głęboki oddech. Jeśli dodasz do tego zwiększone stężenie progesteronu, przez które już od kilku miesięcy trochę trudniej ci oddychać, zrozumiesz dlaczego tak często łapiesz zadyszkę, a wejście po schodach sprawia, że czujesz się, jakbyś przebiegła 10 km. Jedno pocieszenie: skrócenie oddechu doskwiera tylko tobie, i w najmniejszym stopniu nie zagraża dziecku. Ono cały czas potrzebuje przez łożysko tyle tlenu, ile mu potrzeba. Ulgę poczujesz po 36.tygodniu, kiedy brzuch się znacząco obniży. Na razie wypróbuj np. trening relaksacyjny w ciąży – naucz się oddychać za dwoje i dobrze czuć za dwoje.

 

Twoje emocje w 8. miesiącu ciąży

Ósmy miesiąc to moment, kiedy warto pogłębiać więź z dzieckiem. Nie wierzysz, że się w ogóle da już ją nawiązać? Spróbuj popukać w brzuch – jest duża szansa, że dziecko odpowie ci kopniakiem. Na tym etapie życia płodowego dziecko wyraźnie reaguje na bodźce z zewnątrz. Kiedy chodzisz, czuje miłe kołysanie. Gdy się położysz, może kopać i wiercić się w poszukiwaniu wygodnej pozycji.

Całkiem możliwe, że zaczęłaś się niecierpliwić – kiedy ta ciąża się skończy. Wiele kobiet czuje pod koniec ciąży znużenie i zmęczenie, głównie wywołane przez dyskomfort dodatkowych kilogramów i innych utrudnień w codziennym życiu. Trzymaj się, przyszła mamo, każdy tydzień w ciąży to więcej zdrowia i sił dla twojego dziecka.

Jeśli czujesz, że już nie mieścisz się za kierownicą, odpuść sobie prowadzenie samochodu. Narażasz na niebezpieczeństwo i siebie, i dziecko. Może czas, by zaangażować nieco bardziej w oczekiwanie na dziecko partnera i rodziców lub przyjaciółkę... Niech oni na zmianę staną się twoim chwilowym szoferem.
 

Film na 8. miesiąc ciąży

Dziecko podczas badania USG 4D – 35. tydzień ciąży

Ważne badania w 8. miesiącu ciąży

Jeżeli jeszcze nie powtórzyłaś badania WR albo VDRL (po raz pierwszy powinno się je zrobić na początku ciąży), trzeba będzie to zrobić w tym tygodniu. To rutynowe badania w ciąży, ale bardzo ważne: pomagają zapobiec kile wrodzonej, która u noworodka wywołuje nieuleczalne zmiany.

Badania, jakie w siódmym miesiącu może zlecić ci jeszcze lekarz:

  • badanie ogólne moczu – nie może być w nim białka, cukru, białych ani czerwonych krwinek,
  • morfologia krwi,
  • badanie na nosicielstwo wirusa żółtaczki typu B. Jeśli wynik jest dodatni, trzeba zachować ostrożność w czasie porodu; dziecko będzie miało po urodzeniu wykonane badania w kierunku obecności tego wirusa.
Ponadto lekarz oceni:
    •    pH wydzieliny pochwowej. Badanie to pozwala ocenić stan bakteriobiologiczny pochwy i szyjki macicy,
    •    wysokość dna macicy,
    •    twoje ciśnienie krwi,
    •    i sprawdzi twoją wagę.

Dwa razy w ciągu dnia sprawdzaj aktywność płodu – rano, gdy jest ona mniejsza i wieczorem, gdy wzrasta. Co oznaczają ruchu płodu? Oznaczają, że dziecko jest zdrowe i dobrze się rozwija. Wydrukuj sobie plan liczenia ruchów dziecka. Jak liczyć ruchy? Spójrz na zegar i zacznij liczyć każdy ruch, który poczujesz w brzuchu (liczy się kopnięcie, drgnięcie, obrót). Skończ liczyć na dziesiątym ruchu i sprawdź, ile minęło czasu od pierwszego ruchu. Zwykle wyczujesz 10 ruchów w ciągu mniej więcej 10 minut (chociaż czasem upłynie więcej czasu). Jeśli nie doliczysz się 10 ruchów w ciągu godziny, wypij sok, przegryź się, zrób kilka kroków, rozluźnij się i licz dalej. Jeśli w ciągu dwóch godzin nie naliczysz dziesięciu ruchów, zadzwoń do lekarza. Choć zwykle brak ruchów nie oznacza nic bardzo niepokojącego, lepiej to sprawdzić.

Częste pytania w 8. miesiącu ciąży

Dlaczego warto rodzić naturalnie a nie przez cesarkę?
Co to jest „dom narodzin”?
Czy rozstępy na moim brzuchu zostaną na zawsze?
Ból brzucha – czy to powód do niepokoju?
Czy poród w domu jest bezpieczny?
 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy