Piękne i niebezpieczne – 8 trujących roślin z ogródka, które musi znać każdy rodzic

Przydomowy ogródek kojarzy ci się z bezpiecznym miejscem dla dziecka. Na ogół tak jest, pod warunkiem jednak, że nie rosną w nim trujące rośliny. Czy znasz te najpopularniejsze?
Trujące rośliny można spotkać nie tylko w lesie i na łące, ale również we własnym ogródku. Zanim twoje dziecko pobiegnie bawić się wśród grządek, sprawdź, czy rzeczywiście trafi w bezpieczne miejsce. Maluchy chętnie zrywają kwiatki dla mamy, wypatrują kolorowych kuleczek na krzaku i próbują je jeść. Niektóre polskie rośliny są tak silnie trujące, że nie powinniśmy ich nawet dotykać (np. barszcz Sosnowskiego rosnący na łąkach). W naszym filmie pokazujemy 8 roślin ogrodowych, na które należy uważać – kwiatów i krzewów. Zapamiętaj te nazwy, aby bawić się z dzieckiem w ogródku bez stresu.
 
 1. Glicynia, znana też pod nazwą wisteria – to pnącze, które rośnie na pergolach lub ścianach budynków, łatwo ją rozpoznać w maju, ponieważ cała pokrywa się pięknymi jasnofioletowymi kwiatami. Trujące są wszystkie części rośliny – a szczególnie nasiona i kwiaty.
 2. Złotokap – może rosnąć jako drzewko lub pnącze. Wiosną kwitnie na żółto. Nasiona złotokapu zawierają silnie trującą substancję – cytyzynę.
 3. Tuja – czyli bardzo popularny krzew, który rośnie wzdłuż ogrodzenia w wielu ogródkach. Trujące są igły i szyszki. Zawarty w nich tujon silnie drażni błony śluzowe i skórę.
 4. Datura (bieluń) – to silnie trująca roślina, która potocznie nazywana jest trąbą anielską. Ma piękne, wielkie kwiaty w kształcie kielicha (kwitnie na biało, żółto lub w kolorze łososiowym). Trujące są jej wszystkie części.
  Zobacz: Jak zapobiec zatruciom u dzieci?
 5. Konwalia – po przekwitnięciu tych popularnych wiosennych kwiatów, na łodyżkach pojawiają się czerwone kuleczki – owoce, na które należy uważać. Silnie trująca jest również woda, w której stał bukiet konwalii.
 6. Zimowit – to kwiat podobny do krokusa, który kwitnie późnym latem – w sierpniu i wrześniu. Zawiera kolchicynę, która jest jednym z najbardziej trujących związków.
 7. Łubin – dawniej kwiaty łubinu rosły niemal w każdym ogrodzie, teraz jest sadzony rzadziej. Rośnie też w naturze, można spotkać go na łąkach. Ma trujące nasiona i kwiaty.
  Zobacz: Niebezpieczne rośliny rosną niemal wszędzie
 8. Cis – jest krzewem iglastym, który często sadzi się w ogrodach i parkach. Trujące związki znajdują się we wszystkich częściach rośliny. Cis można rozpoznać po drobnych, czerwonych owocach. Choć są jadalne, w środku znajdują się silnie trujące nasiona.
Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rodzicielstwo bliskości

Alergia