Trujące rośliny w ogrodzie – 8 trujących kwiatów i krzewów z ogródka, które musi znać każdy rodzic

Trujące rośliny w ogrodzie mogą zagrażać dzieciom oraz zwierzętom, a niektóre z nich, jak np. cis, są dość popularne. Wybierając zieleń do ogródka, warto wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne, lecz także bezpieczeństwo.
Trujące rośliny są nie tylko w lesie i na łące, ale można je też znaleźć w ogrodzie. Warto znać ich nazwy i wiedzieć, jak wyglądają, zwłaszcza jeśli jest się rodzicem małego dziecka albo posiadaczem kota lub psa. Niektóre trujące rośliny występujące w ogródkach są tak silnie toksyczne, że nie powinniśmy ich nawet dotykać. W naszym filmie pokazujemy 8 roślin ogrodowych – kwiatów i krzewów, na które należy uważać z powodu ich trujących właściwości. 

Trujące rośliny w ogrodzie: 8 popularnych gatunków

Glicynia

Znana też pod nazwą wisteria – to pnącze, które rośnie na pergolach lub ścianach budynków, łatwo ją rozpoznać w maju, ponieważ cała pokrywa się pięknymi jasnofioletowymi kwiatami. Trujące są wszystkie części rośliny – a szczególnie nasiona i kwiaty.

Złotokap 

Ta trująca roślina w ogrodzie może rosnąć jako drzewko lub pnącze. Wiosną kwitnie na żółto. Nasiona złotokapu zawierają silnie toksyczną substancję – cytyzynę.

Tuja 

Bardzo popularny krzew, który często rośnie wzdłuż ogrodzenia posesji. Trujące u tej rośliny w ogrodzie są igły i szyszki. Zawarty w nich tujon silnie drażni błony śluzowe i skórę.

Zobacz także: Trujące rośliny i jadowite zwierzęta zagrażające dzieciom

Datura (bieluń) 

To silnie trująca roślina ogrodowa, która potocznie nazywana jest trąbą anielską. Ma piękne, wielkie kwiaty w kształcie kielicha (kwitnie na biało, żółto lub w kolorze łososiowym). Trujące są jej wszystkie części.

Konwalia 

Do trujących roślin w ogrodzie zaliczają się również konwalie. Po przekwitnięciu tych popularnych wiosennych kwiatów na łodyżkach pojawiają się czerwone kuleczki – owoce, na które należy uważać. Silnie trująca jest również woda, w której stał bukiet konwalii.

Zimowit 

To kwiat podobny do krokusa. Kwitnie późnym latem – w sierpniu i wrześniu. Zawiera kolchicynę, która jest jednym z najbardziej trujących związków.

Zobacz także: Barszcz Sosnowskiego znów atakuje. Jak chronić przed nim dziecko?

Łubin 

Dawniej kwiaty łubinu rosły niemal w każdym ogrodzie, teraz jest sadzony rzadziej. Rośnie też w naturze, można spotkać go na łąkach. Trującymi częściami tej rośliny są nasiona i kwiaty.

Cis 

Jest krzewem iglastym, który często sadzi się w ogrodach i parkach. Trujące związki znajdują się we wszystkich częściach rośliny. Cis można rozpoznać po drobnych czerwonych owocach. Choć są jadalne, w środku znajdują się silnie trujące nasiona.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy