GRY
 
 

Rodzeństwo mówi, dlaczego chce zbierać na WOŚP – 8 dziecięcych powodów

Dla dzieci WOŚP nie ma żadnego związku z polityką. I dobrze! Dlaczego dzieci chcą być kolejny raz wolontariuszami? Oto, poruszająco szczere, odpowiedzi.

dzieci zbierające na WOŚP
fot. archiwum domowe
Jagoda ma 10 lat, Kacper 13. 11 stycznia 2015 roku pod moją opieką (to konieczne w wypadku niepełnoletnich) kolejny raz zbierali na WOŚP. Oczywiście jestem za! Cieszę się, że znowu spędziliśmy kilkanaście godzin na nogach, trochę na mrozie, i mogliśmy namawiać do wrzucania do puszki dla dzieci i seniorów.

Jestem „za” od samego początku. I z każdym rokiem coraz bardziej. Choć wiem, że nie wszyscy są. Narzekaczy nie brakuje. Nie umiem ich zrozumieć. Przecież każdy, kto ma dziecko, wie, że sprzęty kupione przez WOŚP są w każdym szpitalu pediatrycznym w Polsce!

Polecam: WOŚP zmieniła polską pediatrię: mówi znany kardiochirurg

Nie mam już sił pisać o inkubatorach ratujących życie wcześniaków, o tych wszystkich nowoczesnych sprzętach. Nie chcę pisać o obrączce mojego zmarłego taty, którą mama oddała na orkiestrę. Tych wzruszających, prawdziwych historii jest tak dużo. Ale część dorosłych i tak wie swoje, i widzi świat inaczej. Trudno. Nie będę nikogo przekonywać.

Spytałam moje dzieci, dlaczego chcą być wolontariuszami WOŚP. Oto ich odpowiedzi. Proste, dziecięce i bardzo szczere. Bez „poprawek”, bez dodawania niczego od mamy.

Jagoda ma 10 lat, pierwszy raz była wolontariuszką w 2012 roku, miała wtedy 7 lat.

1. Dzięki WOŚP dzieci czują się kochane

Chodzi mi o to, żeby chore dzieci nie czuły się inne, zapomniane. Żeby wiedziały, że wszyscy je bardzo kochają. A nawet bardziej. I dlatego właśnie zbierają się i zbierają pieniądze.
Redakcja poleca: Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?
Nie tylko wrzucamy pieniądze do puszek, ale same z tymi puszkami chodzimy. Czasem my, a czasem nasze dzieci. Poznaj powody, dla których redakcja mamotoja.pl wspiera WOŚP.

2. Tak ratuje się życie

Po prostu dzięki tym pieniądzom ratuje się życie dzieci i staruszków. To jest bardzo ważne. Najważniejsze. Chyba nie trzeba tego tłumaczyć, że ratowanie życia jest ważne, prawda?

3. Bycie wolontariuszem daje dużo radości

To takie miłe – zrobić coś dobrego dla innych! Każdy powinien wiedzieć, jakie to wspaniałe uczucie pomagać potrzebującym.

Kacper ma 13 lat, pierwszy raz kwestował z siostrą w 2012 roku, miał wtedy 10 lat. Jest starszy, jego odpowiedzi są dłuższe, ale również oryginalne, bez „ulepszania”.

4. Można zrobić coś dla kogoś

Dziś świat jest taki, że wszyscy chcemy mieć fajnie w życiu. Wszyscy robimy dużo różnych rzeczy dla siebie (gramy na komputerze, chodzimy do kina, kupujemy sobie co chcemy, o czym marzymy). A bycie wolontariuszem daje szansę zrobienia czegoś naprawdę dobrego dla innych. Rzadko mamy taką szansę w życiu. A fajnie jest robić coś dobrego dla innych.

5. Dzięki wolontariuszom rośnie zasięg WOŚP

Kiedy zbieramy pieniądze i namawiamy do wrzucania pieniędzy, jesteśmy taką jakby żywą reklamą orkiestry. Przecież nie każdy wrzuca do puszki, ale dużo ludzi nas widzi. Może komuś opowie. Albo ktoś nas zobaczy i za rok zostanie wolontariuszem? Chodzi o to, żeby wszyscy widzieli ludzi, którzy wierzą w WOŚP i w pomaganie.

6. Spotkamy się i jest fajnie

W miejsce, gdzie zbieramy, przychodzą babcie i dziadek, ciocie, kuzyni. Przychodzą znajomi, koledzy z klasy, bo chcą właśnie do mojej puszki wrzucić swoje pieniądze. Spotykamy się, jesteśmy razem i jest świetnie. Ja uwielbiam się spotykać z rodziną i znajomymi!

7. Ludzie lubią odnosić sukces

To jest takie miłe, kiedy wieczorem oglądamy relacje ze sztabu głównego i widać, ile pieniędzy udało się zebrać. Ile dzieci wcześniej udało się uratować. Ile dobra się dzieje. Uwielbiam to wrażenie, że jesteśmy częścią czegoś wielkiego. Że jesteśmy z drużyny sukcesu!

8. Można pojechać na Przystanek Woodstock

Jeszcze tam nie byliśmy, ale koleżanka z obozu była i mówiła, że było świetnie. Bardzo bym chciał w tym roku pojechać choćby na kilka godzin.

Tyle dzieci.
Mama: Tak, myślę, że pojedziemy w tym roku na Woodstock...
10 stycznia 2016 roku Kacper i Jagoda też będą wolontariuszami.

Jeśli chcecie wesprzeć WOŚP: Kup piękne grafiki do pokoju dziecka
Doładuj
Przeładuj