Zabawy sensoryczne
fot. AdobeStock

Odkrywamy świat za pomocą zmysłu dotyku. 8 pomysłów na zabawy

Nie potrzebujesz drogich zabawek, by stymulować zmysł dotyku u malucha. Nie masz pomysłu, w co się bawić? O to 8 propozycji zabaw sensorycznych dla najmłodszych.
Dominika Bielas
Zabawy sensoryczne
fot. AdobeStock
Szukasz inspiracji na zabawy, które nie tylko zajmą malucha, ale będą korzystnie wpływały na jego rozwój? Postaw na zabawki sensoryczne! Musisz jednak wiedzieć, że wcale nie potrzebujesz drogich gadżetów, aby dać dziecku szansę na namacalne poznawanie świata. Przygotowaliśmy specjalne dla ciebie 8 pomysłów na stymulowanie zmysł dotyku! Zabawy te są łatwe do wykonania, bardzo tanie i z pewnością przypadną do gustu każdemu przedszkolakowi:

Rysowanie po ciele

Skorzystaj z gotowych śpiewanek lub sama wymyśl bajkę, którą narysujesz dziecku na plecach. Wykorzystaj swoją wyobraźnię. Możecie się również bawić w robienie pizzy czy kanapek. Smarowanie, układanie składników i doprawianie na niby to świetna zabawa! Pamiętaj jednak, że podczas takiego masażu nie należy się spieszyć, warto dotykać spokojnie, koncentrować się na dziecku i okazywać mu emocje.

Przykład:
Dziecko siada tyłem do rodzica lub kładzie się na brzuszku. Opiekun rysuje palcami wzdłuż kręgosłupa,
z góry na dół, linię falistą: Tu płynie rzeczka,
po plecach szybko kroczymy opuszkami palców, udając kroki: tędy przeszła pani na szpileczkach,
powoli i z wyczuciem stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści: tu stąpały słonie,
szybko kroczymy wszystkimi palcami po plecach: i biegły konie,
delikatnie szczypiemy plecki dziecka: wtem przemknęła szczypaweczka,
powoli zataczamy na plecach obiema dłońmi koła: zaświeciły dwa słoneczka,
leciutko stukamy opuszkami palców w plecy dziecka: spadł drobniutki deszczyk,
niespodziewanie, delikatnie szczypiemy w kark: przeszedł dreszczyk?
  [content:0_22098,0_22101,0_22093,0_22091:CMNews]

Pudełko ze skarbami

Do zabawy przyda się duże pudełko kartonowe, w którym należy wyciąć otwory na rączki. Następnie umieść w środku przedmioty, które mają różne faktury (coś twardego, coś miękkiego, rozmaite tkaniny, zabawki i przedmioty codziennego użytku). Dziecko wkłada ręce do kartonu i próbuje za pomocą zmysłu dotyku opisać, co znajduje się w kartonie (miękki, twardy, okrągły, gładki, chropowaty itp.), a następnie próbuje odgadnąć, co to jest.

Sensoryczne kafelki

W sklepach znajdziesz sensoryczne klocki, puzzle czy domino, ale takie kafelki możesz również wykonać sama w domu. Na kawałkach kartonu lub drewienkach naklej różne rodzaje materiału, niech będzie coś gładkiego, chropowatego, puszystego i śliskiego (wykorzystaj taśmę, kawałki tapet, folię, papier ścierny, sznurek, piórka, piankę, gąbkę itd.). Takie klocki lub kafelki należy wykonać parami. Wykorzystaj kartonowe pudło z poprzedniej zabawy lub poszewkę na poduszkę. Zadaniem malucha jest odnalezienie takiej samej pary. Pary memo mogą też tworzyć wypełnione różnymi sypkimi produktami (zwłaszcza kaszami, grochem, fasolami) woreczki strunowe lub zawiązane na supeł baloniki.

Wariant 2: Jeśli nie masz takich kafelków, w kartonie lub poszewce umieść pary takich samych przedmiotów np. dwa klocki, dwie piłeczki, owoce, warzywa lub przedmioty codziennego użytku.

Wariant 3 (dla młodszych dzieci): Jeden przedmiot z pary leży na stole. Dziecko może go obejrzeć i dotknąć, a z woreczka ma wyjąć drugi do kompletu.

Woreczki z ziarenkami

Najpewniej pamiętasz z przedszkola zabawy z woreczkami wypełnionymi grochem. Woreczki takie można kupić lub przygotować samodzielnie w domu. Koniecznie wypełni je różnymi ziarnami (fasola, groch, ryż, cieciorka...). Malec może je dotykać i zgadywać, co jest w środku, chodzić po nich masując stópki, a także poszukiwać woreczków z identyczną zawartością.

Poszukiwacze skarbów

W misce umieść: ryż, makaron, kaszę, płatki kukurydziane, piasek itp. (możesz wymieszać wszystko lub użyć jednego rodzaju w oddzielnych miskach). W zawartości miski ukryj różne przedmioty i pozwól maluchowi szukać skarbów rączkami lub nóżkami.

Wariant 2: Urozmaiceniem zabawy będzie poszukiwanie skarbów w misce z pianką do golenia, kisielu, włóczkach, kuleczkach krepiny, ścinkami z niszczarki.

Dotykowy obrazek

Przygotujcie wspólnie dotykowe dzieło. Będą wam potrzebne różne skrawki materiałów, gąbki, waciki, guziki, muszelki, kawałki tapet, ziarenka, karton, klej i wyobraźnia. Stwórzcie obraz, przyklejając do papieru znalezione w domu (lub ogrodzie) skarby. Możesz również taki obrazek wykonać sama, a następnie zawiązać oczy maluchowi. Pozwól dziecku rozpoznawać faktury. Poproś, by opisało cechy powierzchni, jakiej dotyka np. szorstki, gładki, twardy, miękki, kłujący itp.

Domowa masa plastyczna

W sklepach można kupić ciastolinę, piaskolinę, piankolinę i jeszcze kilka innych mas, najlepsza zabawa jest jednak z takimi, które zrobimy wspólnie z dzieckiem. Jakie masy można przygotować w domu?
  • masę solną (szklanka soli, szklanka mąki, woda),
  • piasek kinetyczny (piasek, skrobia kukurydziana,płyn do mycia naczyń i woda),
  • piasek księżycowy (piasek, soda oczyszczona i pianka do golenia),
  • aksamitną masę (mąka ziemniaczana, odżywka do włosów),
  • ciecz nienewtonowską (mąka ziemniaczana i woda).
Pozwól dziecku gnieść, ugniatać, dotykać i lepić to, co mu się podoba.

Rysowanie w piance do golenia

Chyba każdy maluch lubi się ubrudzić, a ta zabawa będzie fantastycznie stymulowała zmysł dotyku maluszka. Wystarczy na gładką powierzchnię wycisnąć piankę do golenia i dać maluchowi pełną swobodę. Dla uatrakcyjnienia zabawy można także użyć farb plakatowych (które nie będą uczulać dzieci!) wymieszać z wystudzonym krochmalem ugotowanym z mąki ziemniaczanej lub z pianką do golenia. Zachęć dziecko do malowania nie tylko palcami, ale używania całych dłoni i stóp.

Dzięki sensorycznym zabawom maluch odkrywa, jak za pomocą różnych zmysłów można poznawać otaczający świat, poznaje cechy przedmiotów, a także rozwija wyobraźnię. Zabawy te także idealnie się sprawdzą w deszczowy dzień lub podczas choroby. Zobacz inne nasze propozycje zabaw:
Redakcja poleca: Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]
Co robić, kiedy pada deszcz? Dobrze się bawić! Zróbcie z dziećmi tęczę z cukierków. To proste! Do tego eksperymentu dla dzieci potrzebne są jedynie kolorowych cukierków, wody i talerzyka.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy