8 przestarzałych rad dla rodziców: nie słuchaj ich! [WIDEO]

Te rady dla rodziców powinny pójść w odstawkę. Czy wiesz, dlaczego nie powinnaś ich słuchać? Wyjaśniamy!

Zobacz inne z serii: Niemowlę - najlepsze filmy o pielęgnacji i wychowaniu [WIDEO] (18)

Mamusia każe ci przepajać noworodka wodą, bo na pewno jest spragniony? A teściowa dodatkowo każe dosłodzić wodę glukozą? Nie słuchaj ich! Wiedza na temat odpowiedniej opieki i pielęgnacji niemowląt zmienia się wraz z postępem medycyny i nauki, dlatego rady, których udzielano naszym babciom i mamom, niekoniecznie są nadal aktualne. Oto 8 z nich – te rady powinny już przejść do lamusa!

9 przestarzałych rad dla rodziców

Jeśli usłyszysz którąś z tych rad, możesz ją zignorować. Wyjaśniamy dlaczego.
  • Oprócz mleka, niemowlę powinno pić wodę
Nieprawda! Dopóki nie jada pokarmów stałych, wystarczy mu mleko. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym również nie potrzebują dopajania wodą, poza sytuacjami takimi jak biegunka czy gorączka. 
  • Noworodka zawsze trzeba werandować przed pierwszym spacerem 

To zależy od pory roku. Jeśli dziecko urodzi się wiosną lub latem – nie ma takiej potrzeby. Werandowanie przyda się za to przed pierwszym spacerem zimą, późną jesienią i wczesną wiosną, kiedy na dworze jest zimno.
  • Nie ma sensu długo karmić piersią, bo takie mleko to sama woda

To popularne przekonanie kompletnie mija się z prawdą. Badania naukowe udowodniły ponad wszelką wątpliwość, że długie (nawet kilkuletnie!) karmienie piersią, ma korzyści dla zdrowia dziecka i matki
  • Podeprzyj dziecko poduszkami, żeby mogło siedzieć samodzielnie

Nie rób tego, dopóki samo nie nauczy się siadać! Jego kręgosłup jest zbyt delikatny, nie obciążaj go i niczego nie przyspieszaj. Pozwól dziecku rozwijać się w swoim tempie.
  • Dziecko potrzebuje wody z glukozą
Na pewno słyszałaś radę, żeby dopajać dziecko wodą z glukozą. Najprawdopodobniej ty właśnie ją dostawałaś, kiedy byłaś niemowlęciem. Chodzi o to, że taka woda jest słodka, więc dziecko ją lubi. To jednak błąd – w ten sposób wyrabiasz w dziecku złe nawyki, ryzykujesz próchnicą i otyłością. Kiedy nadejdzie odpowiednia pora, podaj dziecku czystą wodę. Dziecko, które od początku będzie dostawać do picia tylko wodę, nauczy się ją pić i nie będzie wybrzydzać!
  • Przytulanie i noszenie zepsuje ci dziecko
Nie daj sobie wmówić, że nosząc i przytulać dziecko, zepsujesz je. Twoje dziecko nie manipuluje tobą, ono po prostu cię potrzebuje. Nie rozpieścisz go w ten sposób – wręcz przeciwnie, dajesz mu sygnał, że może na tobie polegać. Nauka dowiodła, że dzieci, których rodzice reagowali na płacz, podnosząc je i trzymając w ramionach, wyrosły na lepiej przystosowanych do życia dorosłych i rzadziej miały problemy ze zdrowiem psychicznym.
  • Najlepiej kłaść dziecko na brzuszku
To nieprawda. Ta pozycja zwiększa ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS), utrudnia oddychanie. Możesz kłaść dziecko na brzuszku, tylko  kiedy jesteś obok. Najlepsze pozycje dla niemowląt to leżenie na plecach lub na boku.
  • Karm piersią co 3-4 godziny
W przeciwieństwie do mieszanki, mleko mamy powinno być podawane na życzenie, czyli wtedy, kiedy dziecko jest głodne i domaga się karmienia. Jeśli karmisz piersią, to dziecko decyduje, kiedy chce jeść, odłóż ten grafik i nie zadręczaj się! 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 2 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy