niemowlę, pielęgnacja niemowlaka, noworodek

8 rad, których mamy nie powinny słuchać

Mama czy przyjaciółka chętnie służą ci radą? Mogą nie wiedzieć, że zasady opieki nad dzieckiem się zmieniły. Czego nie robić, pielęgnując niemowlę?
niemowlę, pielęgnacja niemowlaka, noworodek
Chodzik, wręcz uwielbiany przez nasze mamy (i nadal dostępny w sklepach), od dawna jest na cenzurowanym. Badacze udowodnili, że wcale nie przyśpiesza nauki chodzenia, a do tego, co gorsza, wykrzywia nóżki dziecka. Takich zmian jest więcej.

Nie śpij z dzieckiem

Jeszcze kilka lat temu wśród naukowców trwała ostra dyskusja na temat spania z dziećmi. Dzisiaj lekarze zgodnie twierdzą, że dużo dzieci lepiej śpi i się wysypia, kiedy czuje bliskość mamy. Badania potwierdziły też, że w organizmie śpiącego z mamą malca podnosi się ilość hormonów wzrostu. W Wielkiej Brytanii spanie z malcem jest uznane za metodę wspierającą karmienie piersią i polecane przez poradnie laktacyjne.

UWAGA! Jeżeli zażyłaś leki czy środki nasenne albo wypiłaś przed snem nawet małą ilość alkoholu, nie bierz dziecka do swojego łóżka.
Redakcja poleca: Akcesoria do kąpieli niemowlaka
Co przyda się podczas kąpieli niemowlaka podpowiada ekspert.

Używaj kropelek z fluorem

Warto przeciwdziałać próchnicy, jednak kropelki z fluorem, kiedyś powszechnie przepisywane niemowlętom, odeszły do lamusa. Przebarwiały szkliwo zęba, do tego nie były zbyt skuteczne. Według badań związki fluoru działają lepiej, jeśli są podawane bezpośrednio na powierzchnię zęba (w postaci pasty albo żelu). Pasta z fluorem przyda się jednak dopiero w 2. roku życia dziecka, kiedy nauczy się ono ją wypluwać, a nie połykać razem ze śliną.

UWAGA! Gdy niemowlę jest narażone na próchnicę, warto rozważyć pomysł polakierowania jego ząbków u dentysty preparatem zawierającym fluor. Zabieg jest bezbolesny i trwa ok. 10 minut, ale trzeba go powtarzać co pół roku.  

Zakładaj dziecku dwie pieluszki

Wkładanie dodatkowej pieluchy między nóżki dziecka miało służyć szerokiemu ich odwodzeniu i prawidłowemu rozwojowi stawów biodrowych. Dziś wiemy, że o dziecięce bioderka trzeba dbać inaczej. Profilaktyczne szerokie pieluchowanie ogranicza ruchy dziecka, a właśnie fikanie nóżkami i wkładanie stópek do buzi pomaga stawom się rozwijać. Inaczej też diagnozuje się dysplazję stawów biodrowych. Kiedyś ortopeda oceniał stan stawów biodrowych na oko, porównując, czy fałdki są symetryczne. Obecnie bioderka bada się, używając USG.

UWAGA! Jeśli ortopeda stwierdzi dysplazję stawu biodrowego, odwodzenie nóżek będzie konieczne. Zwykle lekarz zaleca zakładanie dziecku specjalnej rozwórki, szelek albo poduszki.  

Podawaj tylko witaminę D

4 lata temu weszło zalecenie, aby niemowlętom podawać nie tylko witaminę D, ale też witaminę K. Chroni ona noworodka przed krwawieniami spowodowanymi zaburzeniami krzepnięcia krwi. Podaje się ją dzieciom codziennie do końca 3. miesiąca życia. Zalecenie to dotyczy tylko dzieci karmionych naturalnie.

UWAGA! O podawaniu witamin (zarówno K, jak i D) i sposobie dawkowania decyduje lekarz.  


Stosuj spirytus do pielęgnacji pępka

Nie przemywamy już pępuszka spirytusem: dzisiaj lekarze radzą, aby kikut pępowiny myć raz dziennie czystą wodą i jak najwięcej wietrzyć. Stosowanie środka odkażającego (najczęściej położne polecają Octenisept) jest zalecane tylko w wyjątkowych przypadkach, np. kiedy kikut pępowiny czerwienieje, zaczyna się ślimaczyć albo brzydko pachnieć.

Spirytusu nie stosuje się też dzisiaj do leczenia zapalenia oskrzeli u dzieci. Kiedyś lekarze doradzali, aby nacierać nim klatkę piersiową. Okazało się, że alkohol wysusza skórę dziecka i przenika do organizmu.  

UWAGA! Stosowane zamiast spirytusu syropy wykrztuśne czy maści rozgrzewające powinny być przyjmowane jedynie na polecenie pediatry.

Zakładaj dziecku czapeczkę

Jeszcze kilka lat temu niemowlętom zakładano czapeczkę po kąpieli, do spania albo podczas przeziębienia. Obecnie lekarze zalecają, aby stopniowo przyzwyczajać dziecko do zmian temperatur – to je hartuje i wzmacnia. Czapka – cienka i z przewiewnego materiału – przyda się jedynie noworodkowi, ale tylko przez godzinę po kąpieli. Miesięczne (i starsze) dziecko nie powinno jej nosić w domku w ogóle, nawet gdy jest chore.

UWAGA! Podczas spaceru w upały w cieniu czapka nie jest niezbędna, chyba że u noworodków.  

Jak najszybciej podaj pierwszą zupkę

Przedwczesne wprowadzanie nowości do menu dziecka może prowadzić do alergii pokarmowej, dlatego lekarze zalecają, aby przez całe pierwsze pół roku karmić niemowlę wyłącznie piersią. Stopniowe rozszerzanie diety o warzywa, żółtko jaj i mięso rozpoczyna się dopiero od 7. miesiąca (lub miesiąc wcześniej, jeśli karmisz dziecko mieszanką mleczną).

UWAGA! Według nowego schematu rozszerzania diety dzieciom karmionym piersią podaje się małe ilości glutenu (żeby zapobiegać celiakii) już w 5.–6. miesiącu życia, a maluchom karmionym sztucznie – w 6. miesiącu.  

Nie kąp dziecka codziennie

Mycie i pluskanie o stałej porze pomaga wyregulować rytm dobowy niemowlęcia, dlatego nie warto z tego rezygnować. Aby jednak nie wysuszyć zanadto skóry dziecka, kąp go w niezbyt ciepłej wodzie (ok. 37°C) i wyjmuj z wody najpóźniej po 5–7 minutach. Po kąpieli nawilż jego skórę balsamem (ale nie natłuszczaj – to również się zmieniło!).

UWAGA! Podczas chorób z wysypką (np. ospy wietrznej) nawet niezbyt długie moczenie dziecka w wanience nie jest wskazane. W takich wypadkach najlepiej jest szybko umyć niemowlę prysznicem. 

Zobacz, jak kąpać niemowlę:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 14 głosy

Zobacz także

Popularne tematy