GRY
 
 

8 rad, których mamy nie powinny słuchać

Mama czy przyjaciółka chętnie służą ci radą? Mogą nie wiedzieć, że zasady opieki nad dzieckiem się zmieniły. Czego nie robić, pielęgnując niemowlę?

niemowlę, pielęgnacja niemowlaka, noworodek
Chodzik, wręcz uwielbiany przez nasze mamy (i nadal dostępny w sklepach), od dawna jest na cenzurowanym. Badacze udowodnili, że wcale nie przyśpiesza nauki chodzenia, a do tego, co gorsza, wykrzywia nóżki dziecka. Takich zmian jest więcej.

Nie śpij z dzieckiem

Jeszcze kilka lat temu wśród naukowców trwała ostra dyskusja na temat spania z dziećmi. Dzisiaj lekarze zgodnie twierdzą, że dużo dzieci lepiej śpi i się wysypia, kiedy czuje bliskość mamy. Badania potwierdziły też, że w organizmie śpiącego z mamą malca podnosi się ilość hormonów wzrostu. W Wielkiej Brytanii spanie z malcem jest uznane za metodę wspierającą karmienie piersią i polecane przez poradnie laktacyjne.

UWAGA! Jeżeli zażyłaś leki czy środki nasenne albo wypiłaś przed snem nawet małą ilość alkoholu, nie bierz dziecka do swojego łóżka.
Redakcja poleca: Akcesoria do kąpieli niemowlaka
Co przyda się podczas kąpieli niemowlaka podpowiada ekspert.

Używaj kropelek z fluorem

Warto przeciwdziałać próchnicy, jednak kropelki z fluorem, kiedyś powszechnie przepisywane niemowlętom, odeszły do lamusa. Przebarwiały szkliwo zęba, do tego nie były zbyt skuteczne. Według badań związki fluoru działają lepiej, jeśli są podawane bezpośrednio na powierzchnię zęba (w postaci pasty albo żelu). Pasta z fluorem przyda się jednak dopiero w 2. roku życia dziecka, kiedy nauczy się ono ją wypluwać, a nie połykać razem ze śliną.

UWAGA! Gdy niemowlę jest narażone na próchnicę, warto rozważyć pomysł polakierowania jego ząbków u dentysty preparatem zawierającym fluor. Zabieg jest bezbolesny i trwa ok. 10 minut, ale trzeba go powtarzać co pół roku.  

Zakładaj dziecku dwie pieluszki

Wkładanie dodatkowej pieluchy między nóżki dziecka miało służyć szerokiemu ich odwodzeniu i prawidłowemu rozwojowi stawów biodrowych. Dziś wiemy, że o dziecięce bioderka trzeba dbać inaczej. Profilaktyczne szerokie pieluchowanie ogranicza ruchy dziecka, a właśnie fikanie nóżkami i wkładanie stópek do buzi pomaga stawom się rozwijać. Inaczej też diagnozuje się dysplazję stawów biodrowych. Kiedyś ortopeda oceniał stan stawów biodrowych na oko, porównując, czy fałdki są symetryczne. Obecnie bioderka bada się, używając USG.

UWAGA! Jeśli ortopeda stwierdzi dysplazję stawu biodrowego, odwodzenie nóżek będzie konieczne. Zwykle lekarz zaleca zakładanie dziecku specjalnej rozwórki, szelek albo poduszki.  

Podawaj tylko witaminę D

4 lata temu weszło zalecenie, aby niemowlętom podawać nie tylko witaminę D, ale też witaminę K. Chroni ona noworodka przed krwawieniami spowodowanymi zaburzeniami krzepnięcia krwi. Podaje się ją dzieciom codziennie do końca 3. miesiąca życia. Zalecenie to dotyczy tylko dzieci karmionych naturalnie.

UWAGA! O podawaniu witamin (zarówno K, jak i D) i sposobie dawkowania decyduje lekarz.  

Doładuj
Przeładuj