różnice między matkami i ojcami
fotolia
Mama

Mężczyźni i kobiety różnią się od siebie jako rodzice. Na 8 sposobów!

Sprawdź, co nauka mówi o ojcach i matkach: czym różnią się od siebie mężczyźni i kobiety w roli rodziców, a w czym są do siebie podobni?

Kto jest lepszym rodzicem? Mama czy tata? Okazuje się, że kobiety i mężczyźni są po prostu inni od siebie w roli rodziców. Inaczej tę rolę pojmują, mają inne umiejętności i inne – równie ważne! – rzeczy wnoszą w życie i rozwój dziecka. Pora więc porzucić rozważania na temat wyższości jednej z płci nad drugą w kwestii wychowania dzieci i zaakceptować oraz zrozumieć różnice między nami. Czy wiedzieliście, że już 8-tygodniowe dziecko potrafi odróżnić, czy opiekuje się nimi mężczyzna czy kobieta? To robi wrażenie. Poza tym pamiętajmy, że oprócz płci, na różnice w stylu rodzicielstwa wpływają także cechy osobowościowe. Badania dowodzą jednak niezbicie, że każda z płci ma pewne cechy charakterystyczne jako rodzice. Czym różnią się mama i tata w swoich rolach rodziców, a w czym są do siebie podobni?

Mama i tata bawią się inaczej

Zabawa to podstawowa czynność dziecka, która ma niewyobrażalne znaczenie dla jego rozwoju i zdobywania wiedzy o świecie i relacjach międzyludzkich. Okazuje się, że mężczyźni bawią się ze swoimi dziećmi inaczej niż kobiety: one stawiają głównie na opiekę i równość, oni na zabawę i współzawodnictwo. Tata zapewnia samodzielność, mama bezpieczeństwo. W połączeniu daje to bardzo zdrową mieszankę – bez tego dziecko albo byłoby całkowicie zależne od innych i bało się podejmować ryzyko, albo postępowałoby brawurowo, bez analizy konsekwencji swojego zachowania.

Inaczej postrzegają świat

Kobiety i mężczyźni inaczej podchodzą do świata i uczenia o nim dzieci. Przekaz ojca jest krótki, bezpośredni i bez zbędnych dygresji. Matka używa więcej słów nacechowanych emocjonalnie, więcej zachęty, opisów i osobistych opinii. 

Uczą szacunku do przeciwnej płci

Dzieci uczą się od ojców, jak należy traktować kobiety – w przypadku małżeństwa czerpią wzorce zachowania względem kobiety właśnie od ojca. Jeśli ojciec jest zaangażowany w wychowanie dzieci i ma dobre relacje z ich matką, dzieci wyrastają, jak pokazały badania, na dorosłych, którzy łatwiej budują zdrowe relacje w swoich związkach. Kobiety natomiast przekazują dzieciom wiedzę o świecie kobiet i o tym, jak powinien wyglądać zdrowy, oparty na szacunku, związek kobiety z mężczyzną.

Zmiany w mózgu

Pisaliśmy niedawno o tym, jak zmienia się mózg kobiety w czasie ciąży. Z badania, którego wyniki opublikowano w Proceedings of the National Academy of Science (autor: Michael Brooks), dowiadujemy się jednak, że mózg mężczyzny także się zmienia – w jego przypadku po narodzinach dziecka. Naukowcy monitorowali pracę mózgu matek i ojców oglądających nagrania swoich interakcji z dziećmi. U kobiet najbardziej aktywne były w tym czasie obszary mózgu związane z emocjami, u mężczyzn – z planowaniem i myśleniem. Okazało się jednak, że w przypadku ojców samotnie wychowujących dzieci, reagowały oba obszary, co pozwala wysnuć wniosek, że mężczyźni w takiej sytuacji instynktownie biorą na siebie role zarówno ojców, jak i matek.

Czas spędzany z dzieckiem ma wpływ na emocje ojca

Z powyższego badania wynika również, że stopień emocjonalnej reakcji mężczyzn na widok swojego dziecka zależy również od ilości czasu, który poświęca na opiekę nad nim – co powinno tym bardziej zachęcać matki do przekazywania części obowiązków swoim partnerom.

Mamy te same hormony!

W czasie wczesnego dzieciństwa potomstwa, mężczyźni i kobiety produkują te same hormony, m.in. oksytocynę, która wspomaga laktację i tworzenie więzi z dzieckiem. Zaobserwowano, że u mężczyzn spada poziom testosteronu w czasie interakcji z dzieckiem, a wzrasta poziom oksytocyny – natura w ten sposób wzmacnia zachowania rodzicielskie. Fascynujące!

Inwestycja rodzicielska

Uwaga: socjobiologia! Poprzez inwestycję rodzicielską, inaczej: zaangażowanie rodzicielskie, rozumiemy zachowania, które mają na celu przetrwanie potomstwa. W przypadku ludzi chodzi to o inwestowanie czasu, energii, pieniędzy w zapewnienie dziecku dobrobytu – rozumianego jako bezpieczeństwo, zdrowie itd. Minimalne konieczne zaangażowanie rodzicielskie w przypadku mężczyzny to zapłodnienie komórki jajowej, w przypadku kobiety: zajście w ciążę, ciąża i poród. Wg tej teorii zaangażowanie kobiety jest większe. Z drugiej strony mężczyzna może zapłodnić więcej płodnych kobiet, a kobieta – ograniczona 9-miesięcznym okresem ciąży – jest bardziej świadoma w wyborze partnera seksualnego, który może przekazać geny jej potomstwu.

Selekcja seksualna

Kobiety, w ramach inwestycji rodzicielskiej, szukają zdrowych partnerów o dobrym statusie materialnym (by zapewnić odpowiednie warunki potomstwu). Wybierają tych mężczyzn, którzy wykazują zainteresowanie posiadaniem dziecka i zaangażowaniem po jego narodzinach. Dotyczy to także świata zwierząt, np. lwy alfa zapładniają najwięcej lwic w swoim stadzie.

Źródło: Claire Solkowski, storify.com

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA