maluch, pies, zwierzę, trawa

8 rzeczy, które musi rozumieć dziecko, zanim dostanie zwierzę

Co powinien wiedzieć przedszkolak, zanim dostanie wymarzonego psa, kota, króliczka lub inne zwierzątko?
Beata Turska
maluch, pies, zwierzę, trawa

1. Żywe stworzenie to nie zabawka

Zwierzę trzeba traktować z szacunkiem, dbać o nie, szczepić,  leczyć, wychowywać, pielęgnować. Nie można rzucić go w kąt, gdy się znudzi, przestanie być słodkim maleństwem, zachoruje, zbrzydnie.
Jak każda istota, która czuje, potrafi cierpieć. Może też zwyczajnie nie mieć ochoty na czułości i bronić prawa do świętego spokoju na wszystkie dostępne mu sposoby: gryźć, drapać, dziobać.

Polecamy także: 7 pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć zanim kupisz przedszkolakowi zwierzaka
Redakcja poleca: Las - głaskanie zwierząt w lesie - film
Gdy spotkasz w lesie zwierzę lepiej go nie głaszcz. To może być niebezpieczne.

2. Zwierzę jest z nami na dobre i na złe

I potrzebuje miłości i opieki także wtedy, gdy choruje, starzeje się, ma humory albo sprawia inne problemy.

3. Nie wszystkie zabawy są dla zwierzaka są właściwe

Żadnego zwierzaka nie wolno tarmosić, ciągnąć za uszy czy ogon, drażnić, nieustannie nosić na rękach, straszyć, robić rzeczy, których nie lubi (np. głaskać kota pod włos). Nawet na dużym psie nie wolno siadać jak na koniu (ma za słaby kręgosłup). Wszelkie eksperymenty w rodzaju "sprawdzę czy świnka morska potrafi pływać" są zakazane.

4. Zabawa ze zwierzęciem powinna odbywać się w obecności dorosłego

 Żadnemu zwierzęciu nie można ufać bezgranicznie.
Dotyczy to zwłaszcza psów i kotów, bo nawet najlepiej wychowany Azor może ugryźć w zabawie, a najmilszy Mruczek może podrapać.
Mały właściciel psa musi także wiedzieć, że nigdy przenigdy  nie wolno mu rozdzielać walczących czworonogów. Mogą to robić tylko dorośli, i to tylko ci, którzy wiedzą, jak się za to zabrać.

5. Zwierzakowi nie  wolno mieszać w głowie

Jeśli obowiązuje zasada „Nie karmimy psa przy stole” albo "Nie pozwalamy kotu spać w łóżku" przestrzegać jej powinno także dziecko.

6. Mając zwierzę, trzeba pamiętać o higienie

Po zabawie ze zwierzakiem należy myć ręce – także po tym, gdy się go karmi albo po nim sprząta.
Nie wolno całować go ani wpuszczać do łóżka.

7. To dziecko ma być szefem pupila, nie odwrotnie

Dotyczy to zwłaszcza psów. Bywa, że dziecko chcąc się przypodobać zwierzakowi pozwala  mu na wszystko i w efekcie pies może uznać, że zajmuje w „stadzie” wyższą pozycję - próbuje odbierać jedzenie, gryzie itd.
Dziecko powinno również uczestniczyć w tresurze, wymagać od pieska posłuszeństwa, nagradzać za dobrze wykonane zadanie.

8. Zwierzę to także obowiązki

Do zadań małego hodowcy może należeć:
  • Karmienie i pojenie. Nawet kilkulatek może i powinien karmić swojego pupila i dbać o to, by jego podopieczny miał zawsze dostęp do świeżej wody. Musi też zdawać sobie sprawę z tego, że nie wolno dzielić się z pupilem własnym obiadem czy słodyczami. Dla  jego i własnego dobra (Np. czekolada jest dla psa groźną trucizną. Poza tym pies, któremu malec macha przed nosem smakołykiem, może „zapolować” na jedzenie w chwili gdy będzie lądowało w ustach malucha, a to może się naprawdę źle skończyć).
  • Sprzątanie po zwierzęciu. Czyszczenie akwarium to za poważne zadanie dla kilkulatka (może pomagać). Ale wymiana trocin czy wkładanie legowiska do pralki już z pewnością nie jest ponad jego siły.
  • Uczestniczenie we wszystkim, co dotyczy zwierzęcia. Zabieraj malca do weterynarza (chyba, że w planach jest jakiś drastyczny zabieg),  do sklepu zoologicznego (pozwól dziekcu wybrać kolor miski czy legowiska), chodźcie razem na spacery.  Bierz jednak pod uwagę możliwości dziecka. Np. żaden kilkulatek nie poradzi sobie z utrzymaniem w ryzach dużego psa. Jeśli  pies zacznie biec, przewróci malca i będzie wlókł go za sobą na smyczy. 
Czytaj także: Czy alergik może mieć zwierzę?
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy