Dziewczynka siedzi na nocniku
fot. Fotolia

8 sygnałów, że Twoje dziecko jest gotowe na nocnik

Te słowa przerażają niejedną mamę – pożegnanie z pieluchą. Nie bój się, dziecko podpowie ci, kiedy będzie gotowe!
Hanna Szczesiak
Dziewczynka siedzi na nocniku
fot. Fotolia
Z pewnością pamiętasz to uczucie, gdy trzymałaś swojego maluszka w ramionach kilka dni po narodzeniu... Nagle, wielkimi krokami zbliża się moment, w którym pieluszki odejdą w niepamięć, a dziecko zacznie korzystać z nocnika. Oczywiście, każdy malec jest inny i to od niego zależy kiedy zacznie dawać Ci sygnały, że jest gotowy na zmianę.

1. Nie zauważasz już tylu mokrych pieluszek

Jednym z pierwszych sygnałów, które świadczą o gotowości Twojego dziecka na naukę korzystania z nocnika, jest kontrolowanie pęcherza. Kiedyś pieluszki były ciągle mokre, a teraz, po kilku godzinach, wciąż są suche.

Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

2. Chcą, by zmienić im pieluszkę od razu

W pewnym momencie, większości dzieci bardzo przeszkadza brudna pieluszka. To zdecydowanie znak, że dziecko jest gotowe do załatwiania się gdzie indziej.

3. Zacznie podążać za Tobą do łazienki

Twoje dziecko głęboko wierzy, że wszystko co robisz jest niezwykłe – włączając w to pójście do toalety. Gdy zacznie chodzić za Tobą za każdym razem do toalety, to kolejny znak, że sam zaraz zacznie z niej korzystać.

4. Poznają znaczenie słów

Gdy maluch zacznie kojarzyć znaczenie słów "kupka" i "siusiu", szanse, że jest gotowy zacząć korzystać z nocnika, są duży wyższe!

5. Pobudka z suchą pieluszką

Nie od razu Rzym zbudowano. Na początku będzie to raz czy dwa razy w tygodniu, ale później coraz częściej Twoje dziecko będzie budzić się z suchą pieluszką po drzemce. Jeśli Ci się poszczęści, zauważysz również suchą pieluszkę nad ranem.

6. Cieszą się, gdy zdejmujesz im ubranie

Większość dzieci uwielbia być nago. Gdy tylko znajdą sposób na to, by się same rozebrać to wiedz, że przegrałaś bitwę. Na szczęście, to również znak, że dziecko jest gotowe na nocnik. 

7. Wiedzą, gdy zbliża się "ta chwila"

Kluczowym sygnałem gotowości Twojego dziecka jest oznajmienie Ci, że właśnie robią siusiu, nawet gdy mają jeszcze na sobie pieluszkę. Później zaczną biec w stronę nocnika na własną rękę.

8. Uwielbiają robić wszystko samodzielnie

Okres niezależności malucha wykańcza rodziców. W kwestii nocnika jest wręcz odwrotnie. Danie dziecku odrobiny "wolności" i chwalenie za to, że zrobiło TO samodzielnie, będzie dla niego dużą motywacją.

W jakim wieku wasze maluszki przestały korzystać z nocnika?

Czytaj także: Pożegnanie z pieluchą w 3 dni? To możliwe!

źródło: romper.com
Oceń artykuł

Ocena 4 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy