maluch, rodzice, smutek

Alarmujące wyniki badań - 8 na 10 rodziców nie ma czasu na zabawę z dziećmi!

Czy znajdujesz czas na zabawę z dzieckiem? Jeśli tak, to należysz zaledwie do 17% rodziców, którzy to robią – informuje Instytut Millward Brown.
Marta Kabulska


Czy potrafisz bawić się ze swoim dzieckiem?

Wiesz, co sprawia mu przyjemność? Panuje powszechne przekonanie, że aktywności proponowane naszym dzieciom powinny być ambitne, edukować  oraz gwarantować zdobywanie nowych umiejętności. Mając w pamięci to przekonanie po powrocie z pracy brak nam już sił na wymyślanie tego typu rozrywek, więc często rezygnujemy z nich wcale. A przecież ze zwykłych czynności takie jak sprzątanie, gotowanie również można uczynić zabawę. Nieadekwatne wyobrażenia mamy również na temat czasu, który powinniśmy każdego dnia ze swoim dzieckiem spędzić –   badania pokazały, że w dni robocze rodzice uważają, że powinni poświęcać swoim potomkom prawie 7,5h.

Zapominamy, że nie musimy organizować dzieciom "ekstra czasu" - "czasem dobrze spędzonym z dzieckiem" mogą być też codzienne wspólne zajęcia, jak np. przygotowywanie kolacji.
Redakcja poleca: Jak wspierać rozwój dwulatka - film
Dzięki prostym, codziennym czynnościom możesz pomóc dziecku prawidłowo się rozwijać. Co warto robić? Wyjaśnia pediatra.

Alarmujące wyniki badań nad zabawą rodziców z dziećmi

  • Aż ponad połowa ankietowanych rodziców deklaruje, że nie potrafi bawić się ze swoim dzieckiem!
  • Tyle samo z nich woli wysyłać swoje dzieci na zajęcia dodatkowe niż samemu inicjować zabawy.
 

Zobacz też: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe

Zabawki dla dzieci zamiast zabawy

Rodzice często wolą kupić dziecku kolejną zabawkę, która ma zająć je na dłużej, by dać im czas odpocząć. Ponad 80% rodziców uważa, że dzieci posiadają za dużo zabawek, jednak nie potrafią się nimi bawić. Przy czym co 7 rodzić twierdzi, że drogie zabawki psują to, co w zabawie najważniejsze.

Aż 80% rodziców uważa, że ich dzieci są przeładowane technologią, przy czym 7 na 10 rodziców dostrzega zalety tego, że ich dzieci przesiadują godzinami przed komputerem.

Czas na zabawę z dzieckiem

Aż 7 na 10 rodziców chciałoby, aby ich dzieci potrafiły spędzać czas tak, jak oni to robili w dzieciństwie. Czyli bez wygórowanych ambicji i niepotrzebnej presji. Rodzice muszą ponownie uwierzyć w to, że zwykła codzienność również daje przestrzeń na dobrą zabawę i nie musi być ona wcale edukacyjna czy w 100% przez nich zorganizowana.

 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy