High Need Baby: płacz, problemy ze snem i inne objawy bardzo wrażliwych dzieci [WIDEO]

Dzieci, które często płaczą, nie mogą spać i nie chcą opuszczać matczynych ramion, często są określane mianem High Need Baby. Sprawdź, jakie inne objawy High Need Baby przypisuje się wysoko wrażliwym dzieciom – być może należy do nich twoja pociecha.

Zobacz inne z serii: Niemowlę - najlepsze filmy o pielęgnacji i wychowaniu [WIDEO] (18)

Terminem dziecka HNB albo High Need Baby określa się niemowlęta i dzieci, które są wyjątkowo wrażliwe lub wymagające. Jakie są objawy High Need Baby? Takie dziecko będzie dużo płakać, domagać się noszenia i uwagi, a opieka nad nim nie będzie należała do łatwych. Dlaczego niektóre dzieci są wyjątkowo wrażliwe i mają wyjątkowe potrzeby?

High Need Babies:
 1. Z czego wynika wysoka wrażliwość dzieci HNB?
 2. Objawy High Need Babies
 3. 9 cech dziecka HNB

Z czego wynika wysoka wrażliwość dzieci HNB?

Termin High Need Babies został wprowadzony przez Williama i Marthę Searsów, którzy są twórcami pojęcia rodzicielstwa bliskości. Zauważyli oni, że wyróżniające się cechy i zachowania dzieci są wynikiem specyficznego temperamentu, budowy oraz sposobu funkcjonowania układu nerwowego. Znajomość cech dziecka wysoko wrażliwego pozwala lepiej je rozumieć, odróżnić to zjawisko od manipulacji i uwolnić się od poczucia winy rodzica, który nierzadko jest przekonany, że brakuje mu wystarczających kompetencji rodzicielskich. 

Objawy High Need Baby

Jakie są najczęstsze cechy High Need Baby? Dzieci bardziej wymagające i wrażliwe charakteryzują się tym, że często płaczą, są bardzo przywiązane do opiekuna i nie chcą być noszone przez inną osobę, niż ta, do której przywykły. Ponadto są wyjątkowo czułe na dźwięki czy światło, a także hiperaktywne – trudno im pozostać w jednym miejscu na dłużej, muszą stale być w ruchu. Wszystkie niemowlęta przynajmniej czasami wykazują cechy charakterystyczne dla High Need Babies. Jednak jeśli twoje dziecko ma większość poniższych cech i objawów typowych dla High Need Baby, być może właśnie jest wyjątkowo wymagającym dzieckiem? Sprawdź.

9 cech High Need Baby

Po czym poznać, że twoje dziecko jest wyjątkowo wrażliwe? Przedstawiamy najbardziej charakterystyczne cechy dziecka HNB:
 • Intensywne – takie dziecko wszystko robi z dużym natężeniem: jeśli płacze, to głośno, jeśli pije mleko, to łapczywie, jeśli protestuje to gwałtownie. Stanowczo i wyraźnie domaga się zaspokojenia swoich potrzeb. Dużo płacze.
 • Hiperaktywne – High Need Baby jest bardzo aktywne, w ciągłym ruchu. Trudno mu uleżeć, a później usiedzieć w miejscu. Niektóre dzieci HNB nie lubią z tego powodu owijania w otulacze i rożki. 
 • Smakosz – niemowlę HNB traktuje karmienie nie tylko jako sposób na zaspokojenie głodu, ale też formę pocieszenia i szukania bliskości. Wyjątkowo wymagające dzieci z reguły później odstawiają się od piersi, częściej też domagają się karmienia.
 • Wymagające – High Need Baby nie chce czekać – domaga się natychmiastowego zaspokajania swoich potrzeb: bliskości, karmienia, snu itd. 
 • Źle sypia – rodzice dziecka HNB nie mają chwili wytchnienia nawet nocą – takie dzieci często budzą się nocą, domagając się noszenia, karmienia i przytulania.
 • Męczące – ponieważ High Need Baby domaga się stałej uwagi, jego rodzice są bardziej zmęczeni od innych.
 • Nadwrażliwe - wyjątkowo wymagające dzieci są szczególnie wrażliwe na to, co się dzieje w ich otoczeniu, budzą się przy najlżejszym szeleście. High Need Baby nie lubi zmian, nieznanych miejsc, potrzebuje rutyny.  
 • Niezaspokojone – dziecko HNB wydaje się ciągle niezadowolone. Są takie dni, kiedy nic nie jest w stanie zaspokoić potrzeb wyjątkowo wymagającego dziecka. Płacze i już.
 • Silna potrzeba bliskości – niemowlę HNB najlepiej czuje się przy mamie, potrzebuje bardzo dużo kontaktu fizycznego, spania w jednym łóżku, bycia w ramionach, dotyku. Nic nie pociesza go tak, jak czuła bliskość mamy. Z trudem akceptuje innych opiekunów niż mama (i tata).
Pamiętaj, że każda z cech HNB ma swoje lepsze i gorsze strony, ważne, by nie traktować ich jako czegoś złego, tylko jako część osobowości dziecka. Bycie rodzicem wyjątkowo wymagającego dziecka jest wyzwaniem, ale daje też ogromną satysfakcję.
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy