9 cech High Need Baby. Czy masz wyjątkowo wymagające dziecko? [WIDEO]

Często płacze, nie chce opuszczać twoich ramion? Sprawdź, czy twoje wyjątkowo wymagające dziecko nie jest czasem High Need Baby!

Zobacz inne z serii: Niemowlę - najlepsze filmy o pielęgnacji i wychowaniu [WIDEO] (18)

Słyszałaś o terminie dziecko HNB albo High Need Baby? To określenie używane jest do opisywania niemowląt i dzieci, które są wyjątkowo wrażliwe lub wymagające. HNB będzie więc dużo płakać, domagać się noszenia i uwagi, a opieka nad nim – co tu ukrywać – nie będzie należała do łatwych. Wszystkie niemowlęta przynajmniej czasami wykazują cechy charakterystyczne dla High Need Babies. Jednak jeśli twoje dziecko ma większość cech typowych dla High Need Baby, być może trafiło ci się właśnie wyjątkowo wymagające dziecko.

9 cech High Need Baby

To najbardziej charakterystycznych cech dziecka HNB zaliczamy:
  • Intensywne - takie dziecko wszystko robi z dużym natężeniem: jeśli płacze, to głośno, jeśli pije mleko, to łapczywie, jeśli protestuje to gwałtownie. Stanowczo i wyraźnie domaga się zaspokojenia swoich potrzeb. Dużo płacze.
  • Hiperaktywne- High Need Baby jest bardzo aktywne, w ciągłym ruchu. Trudno mu uleżeć, a później usiedzieć w miejscu. Niektóre dzieci HNB nie lubią z tego powodu owijania w rożki
  • Smakosz – niemowlę HNB traktuje karmienie nie tylko jako sposób na zaspokojenie głodu, ale też formę pocieszenia i szukania bliskości. Wyjątkowo wymagające dzieci z reguły później odstawiają się od piersi, częściej też domagają się karmienia.
  • Wymagające – High Need Baby nie chce czekać – domaga się natychmiastowego zaspokajania swoich potrzeb: bliskości, karmienia, snu itd. 
  • Źle sypia – rodzice dziecka HNB nie mają chwili wytchnienia nawet nocą – takie dzieci często budzą się nocą, domagając się noszenia, karmienia i przytulania.
  • Męczące – ponieważ High Need Baby domaga się stałej uwagi, jego rodzice są bardziej zmęczeni od innych.
  • Nadwrażliwe - wyjątkowo wymagające dzieci są szczególnie wrażliwe na to, co się dzieje w ich otoczeniu, budzą się przy najlżejszym szeleście. High Need Baby nie lubi zmian, nieznanych miejsc, potrzebuje rutyny.  
  • Niezaspokojone – dziecko HNB wydaje się ciągle niezadowolone. Są takie dni, kiedy nic nie jest w stanie zaspokoić potrzeb wyjątkowo wymagającego dziecka. Płacze i już.
  • Silna potrzeba bliskości – niemowlę HNB najlepiej czuje się przy mamie, potrzebuje bardzo dużo kontaktu fizycznego, spania w jednym łóżku, bycia w ramionach, dotyku. Nic nie pociesza go tak, jak czuła bliskość mamy. Z trudem akceptuje innych opiekunów niż mama (i tata).
Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Pielęgnacja niemowlaka

Zakupy dla niemowlaka