IKEA SAGOSKATT
fot. IKEA

9-letni Hubert autorem projektu maskotki dla IKEA

Limitowana wersja 10 zabawek zaprojektowanych przez dzieci, a wśród nich pomysł z Polski. Są fantastyczne!
Dominika Bielas
IKEA SAGOSKATT
fot. IKEA
W sklepach IKEA pojawiła się właśnie limitowana seria maskotek SAGOSKATT. Kolekcję tworzy 10 maskotek, które zaprojektowały dzieci całego świata, a jedna z nich, uroczy pająk,  jest autorstwa 9-letniego Huberta z Białegostoku. Zwycięskie projekty zostały wybrane spośród 70 tys. konkursowych zgłoszeń. Praca Huberta była jednym z 4 tys. projektów zgłoszonych w Polsce. Do międzynarodowego finału zakwalifikowały się także projekty dzieci z Niemiec, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Stanów Zjednoczonych, Bułgarii, Rosji, Japonii, Korei Południowej, Austrii i Australii.

Zabawa to poważna sprawa

Konkurs jest częścią międzynarodowej kampanii społecznej IKEA "Zabawa to poważna sprawa". W ten sposób IKEA chce przypomnieć, jak ważnym aspektem rozwoju dziecka jest bezpieczna zabawa, kreacja i radość z bycia razem. Niestety na całym świecie nadal są miejsca, gdzie dzieci nie mają odpowiednich warunków do takiego rozwoju.


IKEA Foundation przekazała już 45 milionów euro na projekty wspierające rozwój dzieci, realizowane przez sześć organizacji partnerskich: UNICEF, War Child, Room to Read, Handicap International, Special Olympics i Save The Children. W tym roku dodatkowo całkowity dochód ze sprzedaży kolekcji SAGOSKATT zostanie przekazany na lokalne cele społeczne, wspierając tym samym rozwój dzieci w Polsce.
Redakcja poleca: Zobacz hity wśród gier dla dzieci - film
Jaką kupić pierwszą grę planszową? Jak wybrać odpowiednią grę dla całej rodziny? Poznajcie najciekawsze gry dla dzieci, a wśród nich taka, która pachnie ogniem!

Wielka moc zwykłej zabawy

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że zabawa to podstawowa potrzeba i że każde dziecko ma do niej prawo na mocy konwencji ONZ dotyczącej Praw Dziecka. Dziecko w ten sposób poznaje świat za pomocą wszystkich swoich zmysłów. Choć dziecięce zabawy mogą się wydać monotonne czy irytujące to ważny element rozwoju.

Jak dowodzą badania naukowe, pozbawienie dziecka możliwości zabawy hamuje rozwój płatów kory mózgowej (Sergio Pellis, University of Lethbridge w Albercie) czy też sprawia, że mózg jest mniejszy niż u dzieci, które bawiły się często (naukowcy z Baylor College of Medicine). To właśnie dzięki zabawie dzieci mają szanse wyrosnąć na kreatywnych i otwartych ludzi. Dzięki zabawie wszystkie zmysły rozwijają się prawidłowo, nie bez znaczenia jest to także dla właściwego napięcia mięśniowego, koordynacji ręka-oko, czy umiejętności precyzyjnego wykonywania ruchów.

Zobacz projekt Huberta:

Zobacz pozostałe projekty:
Sonja, 10 lat:

Shana, 7 lat:

Clara, 7 lat:

Mira, 10 lat:

Joseph, 6 lat:

Honami, 8 lat:

Su-ah, 8 lat:

Sofia, 8 lat:

Caroline, 8 lat:


Napiszcie w komentarzu, która zabawka z IKEA podoba się wam najbardziej.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy