9 miesiąc ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży

9 miesiąc ciąży: który to tydzień i jak go przetrwać? Dolegliwości, waga dziecka, samopoczucie

Jesteś w 9 miesiącu ciąży? Twoje dziecko może przyjść na świat w każdej chwili! Zanim jednak pojawią się pierwsze skurcze porodowe, możesz odczuwać większą niż zwykle senność i zmęczenie. Podpowiadamy, jak przetrwać ten okres i na co należy zwrócić szczególną uwagę.

W końcu nadszedł 9 miesiąc ciąży. Nic dziwnego, że jesteś podekscytowana, ale też zdenerwowana. To już ostatnie kilka tygodni, a może nawet dni dziecka w twoim brzuchu. Maluch jest już niemal gotowy do samodzielnego życia. Świetnie rozwinięte są już zwłaszcza zmysły dotyku i smaku. To za ich pomocą (oraz słabszego jednak wzroku) dziecko będzie na początku swojego życia poznawało świat. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć o tym szczególnym okresie ciąży.

Spis treści:

  1. Kiedy zaczyna się 9 miesiąc ciąży?
  2. 9 miesiąc ciąży: objawy i dolegliwości
  3. Dziecko w 9 miesiącu ciąży
  4. Badania w 9 miesiącu ciąży
  5. Jak przetrwać 9 miesiąc ciąży?

Kiedy zaczyna się 9 miesiąc ciąży?

Początek dziewiątego miesiąca przypada na 36 tydzień ciąży. Dziewiąty miesiąc ciąży to okres pomiędzy 36 tygodniem a 40 tygodniem ciąży, czyli koniec trzeciego trymestru. To czas pełen emocji dla każdej kobiety. Do porodu zostało przecież zaledwie kilka tygodni, a może nawet dni lub godzin!

Przyjmuje się, że prawidłowy czas porodu to czas od 38 do 42 tygodnia ciąży, czyli okres obejmujący dwa tygodnie przed terminem i dwa tygodnie po nim.

9 miesiąc ciąży: objawy i dolegliwości

W dziewiątym miesiącu ciąży organizm przyszłej mamy jest już mocno obciążony. W trzecim trymestrze bardzo często pojawiają się takie dolegliwości, jak:

  • zgaga w ciąży,
  • skurcze łydek,
  • częste oddawanie moczu,
  • ból pleców,
  • swędzenie skóry,
  • ucisk na miednicę,
  • wydzielina z piersi,
  • zwiększone owłosienie na twarzy,
  • upławy,
  • odejście czopu śluzowego.


Z uwagi na duży brzuch poruszanie się, a także proste, prozaiczne czynności, takie jak np. zawiązywanie butów, mogą sprawiać przyszłej mamie problem. Nie wahaj się prosić o pomoc! Kobiecie w ciąży nie wolno bowiem się forsować i stresować. Powinnaś też unikać wszelkich prac wymagających długotrwałego stania w pozycji z rękami do góry (takie czynności mogą zaburzać krążenie). Odpuść sobie także długie kąpiele (wiążą się one z ryzykiem zasłabnięcia). Jeszcze przyjdzie na nie czas!

Senność w 9 miesiącu ciąży

Pod koniec trzeciego trymestru ciąży możesz odczuwać większą senność i zmęczenie (sytuacji nie poprawia fakt, że dziecko czasem uaktywnia się w nocy i uniemożliwia ci spokojny, nieprzerywany sen). Aby złagodzić te objawy:

  • dużo odpoczywaj, ale nie śpij zbyt długo w ciągu dnia;
  • jeśli chce ci się spać, połóż się wcześniej i pośpij nieco dłużej;
  • nie jedz ciężkostrawnych potraw na wieczór;
  • regularnie wietrz swoją sypialnię.

Dziecko w 9. miesiącu ciąży

W 9 miesiącu ciąży maluch jest już prawie gotowy do przyjścia na świat. Pod koniec ciąży może on mierzyć od 48 do 64 cm i ważyć od 2700 do 4500 g. Maluch powinien być ułożony w pozycji głową w dół. Jeśli jednak znajduje się w położeniu miednicowym (tzn. stopami lub pośladkami w dół), twój lekarz może spróbować obrócić dziecko. Przez powłoki brzuszne chwyci malucha i postara się go przemieścić, jednocześnie obserwując dziecko na USG. Zabieg ten niesie jednak ze sobą ryzyko wzniecenia porodu. Zapytaj lekarza, kiedy nie można rodzić naturalnie i potrzebne jest cesarskie cięcie.
 

W jelitach twojego dziecka w 9 miesiącu zgromadziła się już smółka. To pierwsza kupa, która złożona jest ze złuszczonego naskórka połykanego z wodami płodowymi, mazi płodowej i innych składników płynu owodniowego. Kiedy dziecko się urodzi i zacznie pić mleko, powinno wydalić smółkę w ciągu dwóch, trzech dni życia.

Dziecko dostało już od ciebie wszystko, czego będzie potrzebować na początku życia po drugiej stronie brzucha. Jest najedzone „na zapas” – dlatego nie przejmuj się, kiedy w pierwszych dniach życia nie będzie zbyt wiele ssało. Każde dziecko po narodzinach traci na wadze (nawet do 10 proc. masy urodzeniowej), jednak już w trzeciej dobie życia znowu zacznie przybierać.

Badania w 9 miesiącu ciąży

W dziewiątym miesiącu lekarz może zlecić ci jeszcze badanie ogólne moczu – nie może być w nim białka, cukru, białych ani czerwonych krwinek.
Ponadto lekarz oceni: 

  • pH wydzieliny pochwowej (badanie to pozwala ocenić stan bakteriobiologiczny pochwy i szyjki macicy),
  • wysokość dna macicy,
  • twoje ciśnienie krwi,
  • twoją wagę.


Za pomocą badania KTG (kardiotokograficznego) ginekolog sprawdzi też tętno płodu. Kiedy minie termin porodu, na KTG będziesz się musiała zgłaszać co dwa dni.

Do samego porodu dwa razy w ciągu dnia sprawdzaj aktywność płodu – rano, gdy jest ona mniejsza, i wieczorem, gdy wzrasta. Co oznaczają ruchu płodu? To, że dziecko jest zdrowe i dobrze się rozwija.

Jak liczyć ruchy dziecka? Spójrz na zegar i zacznij liczyć każdy ruch, który poczujesz w brzuchu (liczy się kopnięcie, drgnięcie, obrót). Skończ liczyć na dziesiątym ruchu i sprawdź, ile minęło czasu od pierwszego ruchu. Zwykle wyczujesz 10 ruchów w ciągu mniej więcej 10 minut (chociaż czasem upłynie więcej czasu). Jeśli nie doliczysz się 10 ruchów w ciągu godziny, wypij sok, przegryź coś, zrób kilka kroków, rozluźnij się i licz dalej. Jeśli w ciągu dwóch godzin nie naliczysz dziesięciu ruchów, zadzwoń do lekarza. Choć zwykle brak ruchów dziecka nie oznacza nic bardzo niepokojącego, lepiej to sprawdzić.

Jak przetrwać 9 miesiąc ciąży?

Ostatnie dni i tygodnie przed porodem powinnaś poświęcić tylko sobie (i swojemu maluszkowi!). Nabrać sił i wypocząć. Ze względu na to, że poród może nastąpić w każdej chwili, miej pod ręką spakowaną torbę do szpitala. Nie zapomnij także o potrzebnych dokumentach (karta ciąży, dowód osobisty, aktualne ubezpieczenie, wyniki badań USG itp.). Mamy dla ciebie kilka rad, które pomogą ci przetrwać 9 miesiąc ciąży:

  1. Wciąż chce ci się spać, a masz kłopot z dopasowaniem sobie wygodnej pozycji do spania? Najlepszym wyjściem jest spanie na lewym boku. W takiej pozycji zwiększa się ukrwienie łożyska, a co za tym idzie, odżywienie płodu. Spanie na plecach nie jest polecane ze względu na to, że nasila bóle kręgosłupa i zgagę oraz nie służy dziecku.
  2. Również seks w trzecim trymestrze nie jest sprawą prostą – najwygodniejsza dla ciebie będzie teraz pozycja „na łyżeczkę”. Jednak jeżeli lekarz nie zabroni, a ty i twój partner macie ochotę na seks, nie rezygnuj z tej sfery życia.
  3. Co powiesz na małe zakupy? Najwyższy czas, żeby kupić stanik do karmienia z odpinanymi klapkami. Jak dobrać stanik do karmienia – wybierz model dopasowany w obwodzie, ale za to z miseczkami o numer większymi. Po porodzie twoje piersi jeszcze trochę urosną, a za mały stanik może prowadzić do zastojów pokarmu albo nawet bardzo bolesnego zapalenia piersi. Jeżeli masz bardzo duże piersi, w staniku będzie ci się nawet lepiej... spało.
Boisz się bólu porodowego? Poczytaj o naturalnych i farmakologicznych sposobach znieczulenia i wspólnie z lekarzem ustal, jaki będzie najlepszy dla ciebie. Gdy minie termin porodu, w porozumieniu z lekarzem prowadzącym ciążę możesz wypróbować bezpieczne sposoby wywoływania porodu. Seks czy picie naparu z liści malin na pewno nie zaszkodzą dziecku, a mogą wywołać skurcze porodowe.

Zobacz też:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA