GRY
 
 

9 powodów, dla których warto karmić piersią

Martwisz się, czy dasz radę karmić piersią? Nawet jeśli masz kłopoty, nie załamuj się, tylko powalcz. Bo naprawdę jest o co!

karmienie piersią
Gęsty, żółtawy – taki jest twój pokarm w pierwszych dniach po porodzie. To siara, w której znajduje się kilka razy więcej przeciwciał niż potem w mleku dojrzałym! Dlatego tak ważne jest, by dziecko dostało na początek twój pokarm. Ale chcemy ci powiedzieć o wielu innych powodach, dla których warto karmić piersią.

1. Karmić piersią - tak jest najwygodniej

Nie musisz kupować butelek, smoczków, odżywek, bo twoje mleko jest zawsze pod ręką. Piersi nigdy nie są puste – nawet jeśli ty nie jesteś w stanie wycisnąć z nich ani kropli. Gdy dzidziuś zaczyna ssać, organizm wytwarza dwa hormony. Jeden z nich to prolaktyna pobudzająca pęcherzyki mleczne do wytwarzania pokarmu. Drugi to oksytocyna powodująca wypływ mleka z piersi. Nie zabraknie ci pokarmu, przystawiaj tylko malca do piersi i pozwalaj mu często ssać.
Redakcja poleca: Jak odstawić dziecko od piersi? Poznaj sposoby mam – film
Nikt nie rozumie matki tak jak druga matka, dlatego warto posłuchać doświadczeń, którymi dzielą się z nami 3 młode mamy. Sprawdź, jak poradziły sobie z odstawianiem dziecka od piersi.

2. Mleko mamy się zmienia

Na początku karmienia mleko jest bardziej wodniste (dlatego w upalne dni nie trzeba podawać maluszkowi dodatkowo wody, wystarczy na moment przystawić go do piersi). Potem pojawia się treściwszy pokarm. W nocnym mleku jest najwięcej tłuszczu, dlatego maluszek szybciej rośnie. Poza tym skład mleka zmienia się, w miarę jak dziecko rośnie. Dostosowuje się do jego potrzeb.

3. Mleko mamy zawiera to, czego dziecko potrzebuje

Nie musisz się martwić, że dzidziuś będzie miał niedobory jakichkolwiek składników. Wszystko, czego dziecko potrzebuje: białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne, dostaje wraz z twoim pokarmem. Dlatego w pierwszych 4–6 miesiącach nie musi niczego innego jeść ani pić (jedyny wyjątek to witaminy D i K – lekarz podpowie ci, jak je podawać).

4. Mleko mamy chroni dziecko przed infekcjami

Układ odpornościowy dziecka dopiero się tworzy. Maluszek miałby ogromne kłopoty, gdyby nie to, że w czasie ciąży dostał przeciwciała, które go chronią. Kolejną ich porcję otrzymuje za każdym razem, gdy ssie pierś. Nawet najdoskonalsze modyfikowane mleko nie zawiera przeciwciał. To dlatego dzieci karmione piersią rzadziej mają alergię (w tej chwili już wszyscy lekarze podkreślają, że mleko mamy to najlepsza ochrona przed tą chorobą). Rzadziej też zapadają na infekcje układu oddechowego, moczowego, pokarmowego i inne. A jeśli jednak zdarzy się, że maluch zachoruje, przeciwciała z twojego mleka pomogą mu szybciej wyzdrowieć. I ukoją ból, bo w mleku są również zawarte naturalne środki przeciwbólowe.

5. Mleko mamy chroni dziecko przed nadwagą

Nawet jeśli szkrab karmiony piersią jest pulchny, w przyszłości otyłość raczej mu nie grozi! To zasługa szczególnych tłuszczów: DHA i ARA z grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Są one łatwiej i szybciej trawione niż inne tłuszcze. Dlatego pulchne niemowlęta „gubią” zbędne gramy, gdy zaczynają raczkować, wstawać, chodzić.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!