ekologiczna rodzina
fot. Adobe Stock

9 przykazań ekorodziny, czyli jak na co dzień dbać o Ziemię

Ochrona środowiska, życie w zgodzie z naturą, ekologiczne zachowania – te słowa nie schodzą ostatnio nam z ust. I słusznie. Bo to ludzie w największym stopniu przyczyniają się do niekorzystnych zmian w przyrodzie. Co dla ochrony środowiska i przyszłości naszej planety może zrobić zwykła rodzina taka jak wasza?
Aleksandra Sobieraj
ekologiczna rodzina
fot. Adobe Stock
Bycie eko to styl życia, w dodatku bardzo satysfakcjonujący, jeśli pomyślisz, że troszczysz się o coś więcej niż czubek własnego nosa. No i robisz coś ważnego dla swoich dzieci – sprawiasz, że będą żyły w czystszym środowisku. Takie życie może być zresztą tańsze niż ci się wydaje. Nawet jeśli np. żywność ekologiczna jest nieco droższa niż zwykła, to tę nadwyżkę możesz pokryć z tego, co zaoszczędzisz na prądzie, wodzie i paliwie do auta. Gdy nowe zachowania staną się nawykiem, zdziwisz się, że kiedyś było inaczej. Żyjcie uważniej. Świat na nas nie poczeka.

1. Segreguj śmieci 

Choć wszyscy powinniśmy już je segregować, to wciąż są z tym kłopoty. Koniecznie znajdź w końcu miejsce na wszystkie pojemniki do segregowania. Możesz przykleić na nich odpowiednie napisy albo specjalnie dla kilkulatka umieścić rysunki butelki, pudełka, kartek papieru. Jeśli mieszkasz poza miastem, załóż kompost – to dodatkowa korzyść dla środowiska. Postaraj się wytłumaczyć dziecku, dlaczego to robisz. Pamiętaj też, żeby nie wyrzucać na śmietnik starych pralek, telewizorów czy odtwarzacza DVD – oddaj je do sklepu, w którym kupujesz nowy sprzęt, albo do punktu odbioru elektrośmieci. Zużyte baterie wrzucaj do specjalnie oznaczonych pojemników.
Polacy wciąż nie mają pewności, jak prawidłowo segregować śmieci, ale jest coraz więcej pomocnych stron w internecie, np. segregujna5.um.warszawa.pl, naszesmieci.pl
Redakcja poleca: Ekologiczne produkty
Czy wiesz, co to znaczy, że żywność jest ekologiczna? Obejrzyj film i przekonaj się.

2. Postaw na polską żywność

Weź pod uwagę także tę ekologiczną. To nie wyraz patriotyzmu, choć i to jest ważne. Chodzi o to, że transportowanie produktów na duże odległości, np. samolotem, bardzo zanieczyszcza środowisko. Efekt jest ten sam, gdy podczas produkcji żywności stosuje się chemiczne środki ochrony roślin. Dlatego postaraj się kupować więcej produktów z certyfikatem rolnictwa ekologicznego, także żywność dla dzieci. Zdrowsza będzie nie tylko twoja rodzina, ale również otoczenie. Na zakupy w lokalnych sklepach zabieraj torby wielokrotnego użytku – nie kupuj foliowych reklamówek. Jeśli masz do wyboru większe i mniejsze opakowanie danego produktu, wybierz większe – o ile jesteś oczywiście pewna, że go zużyjesz. Marnowanie jedzenia także jest nieekologiczne. Unikaj produktów nadmiernie opakowanych, np. pasty do zębów w plastikowej tubce dodatkowo zapakowanej w papierowe pudełko. A może razem z dzieckiem zaczniesz hodować na parapecie szczypiorek i natkę? Tym też przysłużysz się naturze.

3. Wybieraj naturalne kosmetyki

Są bezpieczniejsze dla zdrowia dziecka, a ich produkcja nie wpływa ujemnie na stan środowiska. Do mycia naczyń wykorzystuj środki biodegradowalne, podobnie do sprzątania mieszkania używaj 
preparatów ekologicznych. Oszczędnie dozuj również proszki do prania i detergenty – akurat z nich trudno jest zupełnie zrezygnować.

4. Odnoś lekarstwa do apteki

Przeterminowane lub niepotrzebne leki absolutnie nie powinny wylądować w koszu na śmieci. Wrzucaj je do specjalnie oznaczonych pojemników w aptekach. Gdy trafią na wysypisko śmieci, substancje chemiczne w nich zawarte zaczną się rozkładać, a potem przedostaną się do gleby, wód gruntowych, rzeki. Stamtąd mogą z powrotem trafić do twojego kranu. Nie wylewaj też do zlewu czy toalety substancji chemicznych, np. pozostałości leków, farb, olejów. To po prostu niebezpieczne – i dla środowiska, i dla ciebie.

5. Oszczędzaj prąd

Zgaś zbędne światła w mieszkaniu, wyłączaj urządzenia, których nie używasz, nie zostawiaj ich w stanie czuwania (z włączoną lampką kontrolną).  I ucz tego malucha! Aby pamiętał o gaszeniu światła, możesz przy włączniku przykleić naklejkę-przypominajkę. Gotuj zawsze pod przykryciem, a w czajniku tylko tyle wody, ile jest akurat potrzebne. Domykaj drzwi lodówki – może przez nie uciekać mnóstwo energii.

6. Zakręcaj wodę

To, że leci z kranu, jest tak oczywiste, że nawet się nad tym nie zastanawiasz. Ale doskonale wiesz, jak trudno jest, gdy wyłączą ją tylko na jeden dzień. Światowe zapasy słodkiej wody kurczą się z każdym rokiem! Pamiętaj, że ponad miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do pitnej wody. Dlatego oszczędzaj wodę – zamontuj wodooszczędną końcówkę do prysznica (z tzw. napowietrzaczem) i baterie z mieszaczem zamiast zwykłych. Uszczelnij krany –  woda cieknie niby po kropelce, ale ziarnko do ziarnka… Postaraj się też częściej brać prysznic (najlepiej skróć go do pięciu minut) zamiast kąpieli w wannie i choć może to już truizm: ucz malucha zakręcania wody podczas mycia zębów.

7. Mądrze dobieraj środki komunikacji

Na mniejszych odległościach rower sprawdzi się na pewno lepiej niż samochód. Możesz też pójść pieszo. Korzystaj z komunikacji miejskiej, a samochód zarezerwujcie na dalsze wyjazdy. A może zamiast lecieć na wakacje samolotem, wybierzecie się na wieś, do gospodarstwa agroturystycznego? Czasem mniej znaczy więcej. Jeśli już nie możesz rozstać się ze swoim autem, regularnie sprawdzaj jego stan techniczny. Dbaj o odpowiednie ciśnienie w oponach. Jeździj wolniej, mniej agresywnie. Jeśli zatrzymujesz się na dłużej niż kilka minut, pamiętaj o wyłączeniu silnika.

8. Używaj wielokrotnie

Trudno się oprzeć ślicznym ubrankom dla twojej księżniczki, prawda? I wcale nie musisz z nich całkowicie rezygnować. Czasem je kupuj – nie można przecież żyć w całkowitej ascezie. Ale na co dzień poprzestań na używanych, co oczywiście nie znaczy zniszczonych. Dzieci tak szybko wyrastają z ciuszków, że używane niekiedy wyglądają jak nowe. Nie wstydź się zaopatrywać w second handach czy brać ubranek od koleżanki, której dziecko z nich wyrosło. To nie dowód na biedę, tylko troska o naturę. Kupując nową pralkę (podobnie jak inne sprzęty gospodarstwa domowego) zwróć uwagę na jej energooszczędność (klasa A+++).

9. Ucz wrażliwości na przyrodę

Jedźcie na łąkę, do lasu, wąchajcie stokrotki, podglądajcie życie pszczół i żuków – jeśli zaszczepisz w dziecku zachwyt nad przyrodą, nie będziesz musiała mu przypominać, by o nią dbało. Pamiętaj też, że ono poznaje świat wszystkimi zmysłami i piękny zapach kwiatów, odgłos stukania dzięcioła w drzewo zapamięta na całe życie. 
Mamo, To Ja ekoedycja na 25 lat magazynu

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy