Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spania w jednym łóżku z rodzicami?
fot. Fotolia

Śpisz z dzieckiem w jednym łóżku? Oto zasady bezpieczeństwa

Jeśli chcesz spać z niemowlęciem w jednym łóżku, musisz troskliwie zadbać o jego bezpieczeństwo. Tych 9 zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej pomoże ci to osiągnąć.
Karolina Stępniewska
Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spania w jednym łóżku z rodzicami?
fot. Fotolia

Cosleeping, czy wspólne spanie wraz z dzieckiem w jednym łóżku ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Z jednej strony współspanie jest wygodne dla mamy karmiącej i daje poczucie bezpieczeństwa małemu dziecku, ale z drugiej może być też niebezpieczne. Co jakiś czas docierają do nas wiadomości o przygnieceniu dziecka przez śpiącego rodzica czy o wypadnięciu niemowlaka z łóżka. Jak temu zapobiec? Jeśli chcesz i lubisz spać z dzieckiem w jednym łóżku i jest to rozwiązanie najkorzystniejsze dla waszej rodziny, zapoznaj się z tymi zasadami bezpieczeństwa, stworzonymi przez Amerykańską Akademię Pediatryczną (AAP)

Zalety spania z dzieckiem w jednym łóżku

Spanie z niemowlęciem w jednym łóżku ma niewątpliwie wiele zalet, nie tylko dla dziecka, lecz także dla karmiącej mamy. Z badań naukowych na temat wspólnego snu z dzieckiem wynika, że naprawdę warto to robić. Współspanie:
 • ​wzmaga poczucie bezpieczeństwa u dziecka,
 • zaspokaja jego potrzebę bliskości,
 • bywa wytchnieniem dla mamy, zmęczonej nocnym karmieniem.
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Wspólne spanie z dzieckiem: zasady bezpieczeństwa

Aby spanie z dzieckiem w jednym łóżku było bezpieczne, rygorystycznie trzymaj się tych zaleceń dotyczących bezpieczeństwa:
 • planuj z wyprzedzeniem – nie decyduj się na przenoszenie dziecka do łóżka pod wpływem impulsu, w środku nocy, kiedy jesteś niewyspana. Oceń sytuację z wyprzedzeniem.
 • ogranicz pościel do minimum – wystarczy poduszka dla ciebie i koc lub kołdra, którą okryjesz się szczelnie i będziesz trzymać z dala od dziecka.
 • jeden dorosły w łóżku – wg AAP w łóżku powinien przebywać tylko jeden dorosły, kiedy śpi w nim dziecko.
 • łóżko, nie sofa! – badania wykazały, że spanie z dzieckiem na rozkładanej sofie jest najniebezpieczniejsze. Nie karm dziecka na kanapie, kiedy jesteś zmęczona i możesz zasnąć.
 • twardy materac – miękkie materace mogą sprzyjać uduszeniu, dlatego nie śpijcie na kanapie czy rozkładanym fotelu.
 • sypianie tylko z rodzicami – tata i mama są bardziej wyczuleni na obecność dziecka w łóżku, dlatego nie pozwalaj innym opiekunom spać z niemowlęciem.
 • rzuć palenie – palenie papierosów przez opiekunów znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).
 • uwaga na leki! - nie bierz leków, które powodują senność, jeśli decydujesz się na spanie z dzieckiem.
 • nie pij alkoholu (w żadnej ilości!), jeśli sypiasz z dzieckiem w jednym łóżku.
Zobacz też: 7 szkodliwych mitów o spaniu z dzieckiem

Jak zadbać o zdrowy i spokojny sen dziecka?

Bez względu na to, czy zdecydujecie się na wspólne spanie, pamiętaj o tych podstawowych zasadach: najbezpieczniejsze dla dziecka, zdaniem AAP, jest spanie w tym samym pokoju, co rodzice, przynajmniej do ukończenia 6 miesięcy, a najlepiej do ukończenia roku. Takie rozwiązanie zmniejsza ryzyko wystąpienia SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej) o 50 proc.!

Kolejną podstawową zasadą bezpiecznego snu niemowlęcia jest odpowiednia pozycja do snu, w jakiej układasz dziecko w łóżeczku: powinno spać na plecach do pierwszych urodzin – nie na boku i nie na brzuszku! Kiedy dziecko potrafi już samodzielnie przewracać się z leżenia na brzuchu na plecy, niebezpieczeństwo jest mniejsze.

Kiedy spanie z dzieckiem jest niebezpieczne?

Spanie z rodzicami jest najbardziej niebezpieczne dla dziecka kiedy:
 • niemowlę ma mniej niż 4 miesiące;
 • jest wcześniakiem lub miało niską wagę urodzeniową;
 • paliłaś papierosy w ciąży;
 • jesteś przewlekle zmęczona.
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy