Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spania w jednym łóżku z rodzicami?
fot. Fotolia

Śpisz z dzieckiem w jednym łóżku? Oto zasady bezpieczeństwa

Jeśli chcesz spać z niemowlęciem w jednym łóżku, musisz troskliwie zadbać o jego bezpieczeństwo. Tych 9 zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej pomoże ci to osiągnąć.
Karolina Stępniewska
Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spania w jednym łóżku z rodzicami?
fot. Fotolia

Cosleeping, czy wspólne spanie wraz z dzieckiem w jednym łóżku ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Z jednej strony współspanie jest wygodne dla mamy karmiącej i daje poczucie bezpieczeństwa małemu dziecku, ale z drugiej może być też niebezpieczne. Co jakiś czas docierają do nas wiadomości o przygnieceniu dziecka przez śpiącego rodzica czy o wypadnięciu niemowlaka z łóżka. Jak temu zapobiec? Jeśli chcesz i lubisz spać z dzieckiem w jednym łóżku i jest to rozwiązanie najkorzystniejsze dla waszej rodziny, zapoznaj się z tymi zasadami bezpieczeństwa, stworzonymi przez Amerykańską Akademię Pediatryczną (AAP)

Zalety spania z dzieckiem w jednym łóżku

Spanie z niemowlęciem w jednym łóżku ma niewątpliwie wiele zalet, nie tylko dla dziecka, lecz także dla karmiącej mamy. Z badań naukowych na temat wspólnego snu z dzieckiem wynika, że naprawdę warto to robić. Współspanie:
 • ​wzmaga poczucie bezpieczeństwa u dziecka,
 • zaspokaja jego potrzebę bliskości,
 • bywa wytchnieniem dla mamy, zmęczonej nocnym karmieniem.
Redakcja poleca: Wybieramy kask rowerowy dla dziecka (video)
Sprawdź, czym się kierować kupując kask rowerowy dla dziecka. Jakie cechy powinien posiadać dobry kask dla dziecka.

Wspólne spanie z dzieckiem: zasady bezpieczeństwa

Aby spanie z dzieckiem w jednym łóżku było bezpieczne, rygorystycznie trzymaj się tych zaleceń dotyczących bezpieczeństwa:
 • planuj z wyprzedzeniem – nie decyduj się na przenoszenie dziecka do łóżka pod wpływem impulsu, w środku nocy, kiedy jesteś niewyspana. Oceń sytuację z wyprzedzeniem.
 • ogranicz pościel do minimum – wystarczy poduszka dla ciebie i koc lub kołdra, którą okryjesz się szczelnie i będziesz trzymać z dala od dziecka.
 • jeden dorosły w łóżku – wg AAP w łóżku powinien przebywać tylko jeden dorosły, kiedy śpi w nim dziecko.
 • łóżko, nie sofa! – badania wykazały, że spanie z dzieckiem na rozkładanej sofie jest najniebezpieczniejsze. Nie karm dziecka na kanapie, kiedy jesteś zmęczona i możesz zasnąć.
 • twardy materac – miękkie materace mogą sprzyjać uduszeniu, dlatego nie śpijcie na kanapie czy rozkładanym fotelu.
 • sypianie tylko z rodzicami – tata i mama są bardziej wyczuleni na obecność dziecka w łóżku, dlatego nie pozwalaj innym opiekunom spać z niemowlęciem.
 • rzuć palenie – palenie papierosów przez opiekunów znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).
 • uwaga na leki! - nie bierz leków, które powodują senność, jeśli decydujesz się na spanie z dzieckiem.
 • nie pij alkoholu (w żadnej ilości!), jeśli sypiasz z dzieckiem w jednym łóżku.
Zobacz też: 7 szkodliwych mitów o spaniu z dzieckiem

Jak zadbać o zdrowy i spokojny sen dziecka?

Bez względu na to, czy zdecydujecie się na wspólne spanie, pamiętaj o tych podstawowych zasadach: najbezpieczniejsze dla dziecka, zdaniem AAP, jest spanie w tym samym pokoju, co rodzice, przynajmniej do ukończenia 6 miesięcy, a najlepiej do ukończenia roku. Takie rozwiązanie zmniejsza ryzyko wystąpienia SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej) o 50 proc.!

Kolejną podstawową zasadą bezpiecznego snu niemowlęcia jest odpowiednia pozycja do snu, w jakiej układasz dziecko w łóżeczku: powinno spać na plecach do pierwszych urodzin – nie na boku i nie na brzuszku! Kiedy dziecko potrafi już samodzielnie przewracać się z leżenia na brzuchu na plecy, niebezpieczeństwo jest mniejsze.

Kiedy spanie z dzieckiem jest niebezpieczne?

Spanie z rodzicami jest najbardziej niebezpieczne dla dziecka kiedy:
 • niemowlę ma mniej niż 4 miesiące;
 • jest wcześniakiem lub miało niską wagę urodzeniową;
 • paliłaś papierosy w ciąży;
 • jesteś przewlekle zmęczona.
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy