Porównywanie dzieci
fot. fotolia

A moje dziecko to już potrafi...! Twoje nie? - Skończmy z porównywaniem!

Nie mówi jeszcze? Moje zaczęło chodzić, jak miało 8 miesięcy! Nie chodzi? Znacie te pytania? Też macie ich dosyć?
Marta Kabulska
Porównywanie dzieci
fot. fotolia
Piaskownice pełne są mam wyliczających, co to już ich dzieci potrafią. Niestety nie ograniczają się one jedynie do chwalenia. Ich wypowiedzi najczęściej kończą się tym samym pytanie: "Twoje jeszcze tego nie umie?".

Skłonność do porównywania jest w nas głęboko zakorzeniona. Porównujemy rodzeństwo, mimo że nie jest to dobre dla nich. Dość mam jednak tego typu mamusiek, które na każdym kroku sprawdzają na, ile to, co potrafią ich dzieci, jest lepsze od tego, co umie moje. 

- Nie, jeszcze nie chodzi, nie liczy do 10, bo nawet nie umie mówić i ... dobrze nam z tym!

Skąd w nas to ciśnienie na zdobywanie nowych umiejętności przez nasze dzieci. Pozwólmy im się rozwijać w swoim tempie, a już z pewnością pozwólmy na to dzieciom koleżanki, bo to nie nasza sprawa! Niech każdy zajmie się wychowywaniem własnych dzieci. Rozumiem troskę o rozwój mojego maleństwa, proszę jednak, nie pytaj mnie ciągle, co już umie. Nad prawidłowym rozwojem mojego dziecka czuwa lekarz, nie ty! 

Doskonale pamiętam ilość pytań zadanych mi na temat, dlaczego moje 15. miesięczne bliźniaczki jeszcze nie chodzą, bo rzeczywiście nie chodziły. Liczba chorób, które mi sugerowano, mogłaby stworzyć całą encyklopedię zdrowia. Mimo że doskonale wiedziałam, że mają czas, by postawić pierwsze kroki, to ciągłe pytania zasiały we mnie ziarno niepewności, po co? Wścibskie pytania nie przyspieszą rozwoju moich dzieci, a jedynie mogą przysporzyć mi niepotrzebnego stresu. Miesiąc później bliźniaczki zaczęły biegać po domu :)

Czy zamiast ciągłych porównań dzieci nie możemy się nawzajem wspierać? Problemy początków macierzyństwa są dosyć podobne. Bądźmy więc bardziej wyrozumiałe dla siebie i błagam, skończmy z porównaniami!

Zobacz też: Młoda mama prosi: Skończcie z tymi radami! To ja jestem matką!
 
Redakcja poleca: Zgodne wychowywanie dziecka – film
Zastanawiasz się jak razem zgodnie wychowywać malucha? Twój mąż chce grać z malcem w piłkę, a ty upierasz się przy teatrze. To da się pogodzić.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy