emolium, niemowlę, mama, dziecko
fot. materiały prasowe

ABC codziennej pielęgnacji

Skóra niemowlęcia jest niezwykle delikatna i wrażliwa, dlatego wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Świeżo upieczonej mamie może się wydawać niewyobrażalnie trudna- wcale nie jest jednak skomplikowana! O czym powinni pamiętać rodzice?
Marta Kabulska
emolium, niemowlę, mama, dziecko
fot. materiały prasowe
Skóra  malca, podobnie jak wiele innych narządów w momencie przyjścia na świat nie jest w pełni dojrzała. Kilkakrotnie cieńsza od skóry dorosłego (w przypadku wcześniaka nawet 10 razy!), jest praktycznie bezbronna. Podatna na przesuszenie z powodu zbyt małej ilości lipidów w naskórku, nie stanowi odpowiedniej bariery ochronnej. Dlatego należy dbać o nią troskliwie – i prawidłowo!

Podstawą kompleksowej  pielęgnacji skóry malucha jest  jej delikatne oczyszczenie  oraz nawilżanie i natłuszczanie, które przy pomocy odpowiednich preparatów zapewni jej ochronę przed przesuszeniem i podrażnieniami.


Hop do wanienki, czyli kąpiel emoliencyjna

Kąpiel jest podstawowym elementem pielęgnacji skóry dziecka. Powinna ona stać się rytuałem. Odbywająca się codziennie o tej samej porze sprawi, że świat malca stanie się bardziej uporządkowany, a on sam – spokojniejszy. O czym należy pamiętać? Ważna jest temperatura pomieszczenia – powinno w nim być ok. 23C. Optymalna temperatura wody (wystarczy jej nalać 15 cm powyżej dna) to ok. 37C. Bardzo ważny jest wybór preparatu do mycia. Zwykłe mydło czy żel pod prysznic mogą zawierać  duże stężenia detergentów, substancji zapachowych czy barwniki , które podrażniają i wysuszają skórę powodując uszkodzenie warstwy lipidowej naskórka. Kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem odpowiedniego emolientu, nie tylko delikatnie oczyści, ale także nawilży i natłuści naskórek, dzięki czemu ochroni przed podrażnieniami i odczuciem  ściągnięcia skóry . Ważne, by pamiętać aby osuszać skórę delikatnie, przykładając ręcznik bez pocierania nim.  


Mycie główki, czyli pielęgnacja dziecięcej czuprynki

Warto myć ją często, ponieważ mała główka bardzo łatwo się poci – zwłaszcza, gdy jest gorąco. Bardzo istotnym jest fakt, że niemowlę nie ma jeszcze dobrze wykształconego odruchu mrugania, dlatego tak ważne jest, aby wybrać szampon, który nie podrażni oczu malucha! Troszkę starszym maluszkom można też kupić specjalne rondko, które zakłada się na główkę, tak by woda z płukania nie spływała po buzi. Delikatne włoski pociechy schną bardzo szybko, stąd nie wymagają suszenia

Gładka jak u niemowlaka, czyli skóra pod specjalnym nadzorem

Koniecznie pamiętaj o tym, aby zabezpieczyć nawilżoną podczas kąpieli skórę przed wtórnym przesuszeniem. Dlatego po umyciu malucha obowiązkowo powinno się stosować preparaty emoliencyjne, które natłuszczają, dostarczają lipidy międzykomórkowe, nawilżają skórę oraz  zapobiegają podrażnieniom i łagodzą te, które już się pojawiły. W zależności od potrzeb należy zastosować krem, emulsję lub oliwkę.

Pamiętaj !

Jeżeli skóra dziecka jest bardzo sucha, łuszczy się lub ma skłonność do alergii, zadbaj o to, aby stosowany emolient  miał w składzie substancje intensywnie natłuszczające oraz łagodzące świąd.
Redakcja poleca: Poznaj najciekawsze zabawki do kąpieli polecane przez Mamissima – film
Zobacz przegląd zabawek kąpielowych dla dzieci od malucha do przedszkolaka, dzięki którym wieczorny rytuał stanie się prawdziwą morską przygodą!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy