Dziecko Bebiko
fot. Nutricia

ABC kupki niemowlęcia – jej wygląd a zdrowie maluszka

Troska o prawidłowy rozwój i dobre samopoczucie dziecka to priorytet dla każdego rodzica, szczególnie w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka. Zdarzają się sytuacje, gdy niemowlę jest płaczliwe i rozdrażnione ze względu na doskwierające mu dolegliwości trawienne. Przydatna w rozwiązywaniu problemów brzuszkowych może okazać się znajomość m.in. skali bristolskiej, czyli klasyfikacji uformowania kupki niemowlęcia. Sprawdź, czego na temat zdrowia malucha możesz się dzięki niej dowiedzieć.
Dziecko Bebiko
fot. Nutricia

Niełatwy początek dla dojrzewającego brzuszka

Układ pokarmowy dziecka rozwija się jeszcze długo po jego narodzinach i jest bardzo wrażliwy. Przykładowo przez 12 miesięcy życia mikrobiota jelitowa malucha, która odpowiada m.in. za wspieranie układu odpornościowego1, nadal się kształtuje. Jednak – należy to podkreślić – brzuszek na każdym etapie rozwoju potrzebuje szczególnej dbałości i delikatnego traktowania, w tym dopasowanego sposobu żywienia, ponieważ układ pokarmowy niemowlęcia nie umie jeszcze radzić sobie z każdym typem pożywienia.

Kupka niemowlęcia pod lupą

Pokarmem, który w początkowym okresie życia najlepiej wpływa na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie układu pokarmowego dziecka, jest mleko mamy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia i jego kontynuację nawet do 2. roku życia lub dłużej, wraz z rozszerzeniem diety.
Kupki maluszka karmionego piersią są zazwyczaj jasnożółte i mają luźną konsystencję.
Dziecko, które otrzymuje mleko mamy, wypróżnia się kilka razy na dobę, czasem zaraz po posiłku. Po ukończeniu 3. miesiąca częstotliwość odwania stolca może się zmniejszyć do jednego lub dwóch wypróżnień na dzień.
Jeśli mama z uzasadnionych względów nie może karmić piersią, powinna wraz z lekarzem pediatrą wybrać odpowiednie mleko następne. Przy doborze produktu warto zwrócić uwagę na specyficzne składniki mleka modyfikowanego, istotne dla delikatnego układu pokarmowego malucha, na przykład na zawartość błonnika pokarmowego. Bebiko PRO+ 2 daje małym brzuszkom podwójne wsparcie dzięki wykorzystaniu LACTOFIDUS – procesu inspirowanego naturalnym zjawiskiem fermentacji mlekowej oraz unikalnej kompozycji błonnika GOS/FOS.
U dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym kupka wygląda nieco inaczej niż u dziecka przystawianego do piersi. Jest ona jasnożółta lub jasnobrązowa – jest też bardziej zwięzła. Maluszek żywiony mlekiem modyfikowanym może brudzić pieluszkę nawet kilka razy dziennie. Z biegiem czasu to się unormuje i będzie wydalał około dwie kupki na dobę.

Klasyfikacja kupki niemowlęcej pomocna dla mamy i taty, czyli skala bristolska

Przydatnym narzędziem dla każdego rodzica, który chce się upewnić, że stan zdrowia jego maleństwa jest prawidłowy, może się okazać bristolska skala uformowania stolca (ang. Bristol Stool Form Scale)2. Używając jej, opiekunowie mogą przeanalizować zmiany w wyglądzie kupki dziecka, jednak ważna jest także ogólna obserwacja samopoczucia maluszka. Według skali bristolskiej wyróżnia się 4 typy stolca, a jest to możliwe dzięki ocenie jego kształtu i konsystencji. Oba te czynniki są zależne od tego, ile czasu stolec znajdował się w jelicie grubym. Przykładowo kupka typu 1. zalegała tam najdłużej, a typ 4. – najkrócej. Dowiedz się, czym według tego przewodnika charakteryzuje się każdy z typów kupki.

To warto wiedzieć o pierwszej kupce niemowlęcia!
Smółka – właśnie tak określany jest pierwsza kupka noworodka, a nazwa nawiązuje do jej koloru – smolistego i zielonoczarnego. Niemowlę wydalając smółkę, pozbywa się wszystkiego, co otrzymało, będąc jeszcze w brzuchu mamy (są to m.in. wody płodowe czy maź płodowa). Pierwsza kupka dziecka powinna znaleźć się w pieluszce w 1. dniu, a najpóźniej w 2. dniu życia maluszka. Jej pojawienie się jest bardzo ważne, ponieważ daje to sygnał, że układ pokarmowy odpowiednio funkcjonuje, jest to także potwierdzeniem, że jelita zaczęły swoją pracę poza łonem mamy.
1. Gołąb, M. Jakóbisiak, W. Lasek, T. Stokłosa, Immunologia, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007, s. 272-273.
2. The Brussels Infant and Toddler Stool Scale: A Study on Interobserver Reliability. J. Pediatr Gastroenterol Nutr, 2019 Feb; 68(2): 207-213; https://bitssstoolscale.files.wordpress.com/2018/06/bitss-stool-scale_pl.pdf


Materiał powstał z  udziałem marki Nutricia
 
Redakcja poleca: Masz wcześniaka, szukaj wsparcia! [WIDEO]
Twoje dziecko jest wcześniakiem? Oprócz troski o maluszka, jak najszybciej zatroszcz się również o odpowiednią grupę wsparcia dla siebie. Wyjaśniamy, gdzie jej szukać.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy