Alfabet rodzenia

Im więcej wiesz, tym mniej się boisz. W myśl tej zasady przygotowaliśmy dla ciebie przegląd najważniejszych haseł związanych z porodem. Nic cię już nie zaskoczy.
szpital, ciąża, kobieta, mama, poród

Naprawdę warto znać określenia związane z porodem. Wiele z nich zapewne wpadło ci już w ucho, kiedy chodziłaś na zajęcia w szkole rodzenia. Dzięki znajomości tych różnych skomplikowanych słówek i skrótów, jak: pompa infuzyjna, „udetka” czy KTG, podczas narodzin dziecka będziesz mogła spokojnie skupić się tylko na sobie.

A jak apgar

Tuż po porodzie od razu (w ciągu około 10 minut) bada się noworodka. Nazwa tego dziesięciopunktowego testu pochodzi od nazwiska amerykańskiej anestezjolog – Wirginii Apgar. Lekarz ocenia czynność serca, częstość i sposób oddychania, zabarwienie skóry, napięcie mięśni i reakcje na bodźce u twojego maleństwa. Za każdą z tych kategorii przyznaje od zera do dwóch punktów. Wynik od ośmiu do dziesięciu punktów oznacza bardzo dobry stan dziecka. Cztery do siedmiu – średni. A maluszki, które są w złym stanie, zwykle otrzymują od jednego do trzech punktów w skali Apgar.
Redakcja poleca: Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia – film
Jeśli wciąż masz wątpliwości czy szkoła rodzenia jest ci potrzebna, ten film jest dla ciebie. O za i przeciw mówi nasz psycholog Adriana Klos.

B jak baby blues

W zasadzie mógłby też być pod „S jak smutek”, bo to nic innego jak obniżenie nastroju spowodowane narodzinami dziecka. Efekt burzliwej mieszanki hormonów, zmęczenia oraz intensywnych uczuć (radości, niepewności, strachu), które przeżywa większość kobiet. To zjawisko globalne i bardzo powszechne – na emocjonalną huśtawkę narzeka podobno aż 75 proc. świeżo upieczonych mam. Dlatego nie bój się otwarcie mówić o tym, co naprawdę czujesz. Gdy przyznasz, że przeraża cię pielęgnacja maluszka – personel szpitala prędzej pokaże ci, jak to prawidłowo robić. Gdy powiesz, że jesteś zmęczona i wyczerpana, goście nie będą ci siedzieć na głowie. A jeżeli miną dwa tygodnie i baby blues nadal będzie ci doskwierał, zwróć się do położnej lub psychologa. Bywa, że taki przedłużający się stan przygnębienia przeradza się w depresję poporodową.
Przeczytaj także: Psycholog mówi: 2 tygodnie smutku to może być depresja

C jak cesarskie cięcie

Operacyjne wydobycie dziecka z brzucha mamy (z reguły w znieczuleniu podpajęczynówkowym, czyli od pępka w dół). Cała operacja trwa około pół godziny, przy czym najwięcej czasu zajmuje zszywanie potem wszystkich warstw: macicy, mięśni i skóry na brzuchu. Wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia są np. kłopoty z łożyskiem (przedwcześnie odklejone, przodujące), zagrożenie dla maluszka lub jego nieprawidłowe położenie. Cesarskiego cięcia nie powinno się robić ot tak, po prostu, na życzenie. To poważna operacja, którą przeprowadza się tylko wtedy, gdy poród siłami natury jest niemożliwy albo zbyt niebezpieczny dla dziecka czy mamy. Powrót do formy po „cesarce” trwa dłużej.

D jak doula

Czyli kobieta, która ma dużą wiedzę o porodach i towarzyszy ci podczas twojego. Usługa douli jest popularna w Ameryce.
W Polsce można na takich zasadach zatrudnić prywatną położną, np. z Domu Narodzin (www.domnarodzin.pl). Kwotę wynagrodzenia ustala się indywidualnie. Doula nie wykonuje żadnych zabiegów medycznych, może jedynie doradzać, np. jak miarowo oddychać, jak układać ciało, aby zmniejszyć ból. Z reguły doradza kobiecie już w czasie ciąży, potem towarzyszy podczas porodu, a później odwiedza w połogu.

E jak EKG

Elektrokardiografia – badanie diagnostyczne oceniające pracę serca. Czasem stosuje się je także podczas porodu (elektrokardiografia płodowa – EKG p), by sprawdzić, czy maluszek w brzuchu ma się dobrze.

F jak fazy porodu

Wszystkie kobiety przechodzą przez trzy fazy porodu. Pierwsza nazywana jest okresem rozwierania szyjki macicy. Najpierw skurcze są rzadkie i niezbyt bolesne. Stopniowo szyjka macicy rozwiera się na około trzy, cztery centymetry. Może to trwać nawet kilkanaście godzin. Potem już skurcze stają się częstsze i dłuższe – następują co dwie, trzy minuty lub częściej i trwają 60–90 sekund. Oczekiwanie na pełne rozwarcie szyjki (10 cm) to zwykle kilka godzin. Kiedy wreszcie nadejdzie, rozpoczyna się druga faza porodu, czyli parcie. Trwa zwykle od kwadransa do dwóch godzin. W tym czasie maluszek wydostaje się na świat. Najpierw główka, a przy kolejnych skurczach partych – ramionka, brzuszek i nóżki. Trzecia faza to urodzenie łożyska (15–30 minut). Najkrótszy i najprzyjemniejszy okres porodu, bo możesz już trzymać w ramionach swoje dziecko!
Dowiedz się więcej o tym, jak przebiega poród

G jak gondola

Masz już ten typ dziecięcego wózeczka z głęboką budką? Przyda się bardzo od pierwszych dni życia maluszka. Jeśli smyk urodzi się zimą, wybierz gondolę z grubym dnem (dziecko nie zmarznie podczas spaceru) i szerszym materacem (do gabarytów malucha trzeba doliczyć kombinezon, śpiworek i kocyk).
Polecamy: Jak wybrać wózek dla dziecka

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy