41807715.jpg

Mleczaki i próchnica? Można tego uniknąć!

Niby to całkiem proste: aby ząbki twojego dziecka były zdrowe, trzeba o nie dbać. Ale gdy zastanowisz się nad tym głębiej, zaczynasz zadawać pytania. Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania troskliwych rodziców.
41807715.jpg
Bakterie próchnicze znajdują się w dziecięcej buzi, jeszcze zanim pojawią się w niej ząbki. Resztki pożywienia gromadzące się po posiłku powodują rozmnażanie się tych bakterii. Na szczęście jest mnóstwo sposobów na to, by dziecięce mleczaki rosły zdrowo.

Jak czyścić dziąsła niemowlaka?

Najpierw wystarczy przecieranie dziąsełek i języka gazą zamoczoną w przegotowanej wodzie. Trzeba to robić przynajmniej dwa razy dziennie.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Kiedy kupić pierwszą szczoteczkę?

Gdy pojawi się pierwszy ząbek. Na początek najlepsza będzie zakładana na palec, bo dzięki niej dotrzesz do wszystkich zakamarków dziecięcej buzi. Pod koniec 1. roku życia malca można już kupić „prawdziwą” szczoteczkę – koniecznie dostosowaną rozmiarem i miękkością włosia do wieku smyka.

Jak namówić dziecko do mycia ząbków?

Przede wszystkim trzeba dać dobry przykład. Jeśli myjesz zęby jedynie raz dziennie, trudno, by twój malec robił to częściej. Możesz również zachęcić dziecko poprzez zabawę, np. powiedzieć, że ulubiona lala od dziś także będzie myła ząbki. Poza tym warto pozwalać maluchowi na samodzielne szczotkowanie, ale poprawiać po nim niedociągnięcia.

Zobacz też: Jak wygrać z próchnicą u dziecka?

W jaki sposób szczotkować?

Wykonuj ruchy pionowe i okrężne, docieraj do najmniejszych zakamarków także z tyłu. Gdy dziecko nauczy się myć zęby, może robić to samo. Ale do 7. roku życia malucha kontroluj, czy rzeczywiście ząbki zostały dobrze umyte.

Poznaj: 5 zasad prawidłowego szczotkowania

Maluch może używać pasty?

Póki dziecko nie umie wypłukać buzi, lepiej nie dawać mu pasty do zębów. Dobrze jednak wprowadzić ją już w 2. roku życia i jak najszybciej nauczyć malca płukania. Pasta ułatwia wymycie zanieczyszczeń i zawiera substancje ochraniające szkliwo zęba. A zawarta w niej dawka fluoru jest tak dobrana, by nie zaszkodziła maluchowi nawet wtedy, gdyby podczas szczotkowania przypadkiem połknął porcję pasty.

Picie mleka w nocy ma wpływ na zęby?

Tak, i to duży. Węglowodany zawarte w płynach w nocy atakują szybko, bo podczas snu wydzielanie śliny, która ma działanie bakteriobójcze, jest mniejsze. W ten sposób dochodzi do tzw. próchnicy butelkowej. Jeśli już w nocy podajesz malcowi coś do picia, niech to będzie woda. Pamiętaj też, że dzieci karmione piersią rzadziej mają próchnicę – w twoim mleku nie ma sprzyjającej rozwojowi bakterii sacharozy.

Zobacz też: Jak uniknąć próchnicy butelkowej?

Co zrobić, gdy dziecko zje coś słodkiego?

Smyk powinien umyć zęby albo przynajmniej wypłukać buzię. Możesz też podać coś zobojętniającego, np. kawałek sera żółtego czy marchewki. Dzięki temu osad ze słodkich produktów zostanie przynajmniej częściowo usunięty ze szkliwa.

Warto podawać preparaty z fluorem?

Tak. W Szwajcarii, w której ta profilaktyka jest stosowana od dawna, 90 procent dzieci ma zdrowe zęby. Warto zatem pójść z malcem do dentysty, który ustali dawkę preparatu z fluorem (musi uwzględnić wiek malca i poziom fluoru w wodzie pitnej na danym terenie). 

Kiedy pójść z dzieckiem do dentysty?

Po 1. urodzinach. Warto to zrobić tak wcześnie, by sprawdzić, czy mleczaki rosną zdrowo, i oswoić smyka z gabinetem dentystycznym. Gdy malec zobaczy, że nic złego go tam nie czeka, kolejne wizyty nie będą problemem. 


 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy