GRY

Ach śpij, kochanie - tekst kołysanki do druku

Śpiewanie dziecku kołysanek to jeden z najskuteczniejszych sposobów na uśpienie dziecka. Czy znasz tekst najpopularniejszej w Polsce kołysanki? Tak, to właśnie „Ach śpij, kochanie”. Oto tekst kołysanki w wersji do druku.

Dziecko śpi z przytulanką
fot. Fotolia
Kołysanki, które mamy na całym świecie śpiewają swoim dzieciom przed snem, mają za zadanie przede wszystkim ukoić i ukołysać maluszka do snu. Większość rodziców zwykle przy tym łagodnie kołysze dziecko na rękach. 
Kołysanki śpiewane cichym głosem i melodyjnie działają odprężająco i uspokajają dziecko, zmniejszają napięcie i odprężają po dniu pełnym wrażeń, przygotowując je w ten sposób do snu. Dają mu także poczucia bezpieczeństwa. 

Tekst kołysanki „Ach śpij, kochanie”

Autorem tekstu „Ach, śpij, kochanie (Dlaczego nie chcesz spać)” – bo tak brzmi pełny tytuł tej kołysanki – jest Ludwik Starski, a muzykę do niej skomponował Henryk Wars. Została wykonana po raz pierwszy przez Adolfa Dymszę i Eugeniusza Bodo w przedwojennym polskim filmie „Paweł i Gaweł” w 1938 roku. Od tego czasu zdobyła taką popularność, że jest jedną z najbardziej znanych kołysanek w Polsce. Czy znasz jej cały tekst?

Posłuchaj kołysanki „Ach śpij, kochanie” w wykonaniu Magdy Umer i Grzegorza Turnaua:


Kliknij w obrazek i wydrukuj tekst kołysanki „Ach śpij, kochanie”:

Redakcja poleca: Nie daj się zwieść: senne dziecko nie zawsze wygląda tak, jak się spodziewasz
Ziewa, trze oczka? Niekoniecznie. Zmęczone dzieci, którym bardzo potrzeba snu, mogą zachowywać się też inaczej. Sprawdź, jak nie przegapić momentu, w którym maluch staje się senny i powinien trafić do łóżka.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Uwaga! Sezon grillowy w pełni

Przepisy na letnie zupy