badania w ciąży, test na HIV w ciąży, wirus HIV, AIDS w ciąży, badania zalecane w ciąży, kampania jeden test dwa życia, Ada Fijał
fot. Grzegorz Mikrut

Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka - namawia aktorka Ada Fijał

Większość kobiet w ciąży myśli, że problem wirusa HIV ich nie dotyczy. Prawda jednak jest inna. Sprawdź, dlaczego każda przyszła mama powinna wykonać prosty test, czekając na narodziny dziecka.
Małgorzata Wódz
badania w ciąży, test na HIV w ciąży, wirus HIV, AIDS w ciąży, badania zalecane w ciąży, kampania jeden test dwa życia, Ada Fijał
fot. Grzegorz Mikrut
Co roku 1000 osób dowiaduje się, że są nosicielami wirusa HIV, wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny. Mimo to szacuje się, że aż 50 procent zakażonych może nie wiedzieć o swoim problemie. W grupie zarażonych Polaków 25 procent stanowią kobiety (także zarażone przez swojego pierwszego i jedynego w życiu partnera). Są wśród nich również potencjalne przyszłe mamy, których sytuacja jest szczególna - wiąże się bowiem z ryzykiem przekazania wirusa HIV dziecku.

Wystarczy jeden bardzo prosty test, aby temu zapobiec. Niestety nie wszystkie ciężarne wiedzą o możliwości jego wykonania. Nie zawsze dostają skierowanie, mimo że jest to jedno z badań zalecanych w ciąży. O potrzebie poddania się badaniu w kierunku nosicielstwa wirusa HIV w ciąży przypomina druga odsłona kampanii „Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka”, którą organizuje Krajowe Centrum ds. AIDS.

Czytaj też: Jak uniknąć zakażenia HIV w ciąży?

W akcję zaangażowała się aktorka Ada Fijał, która namawia kobiety w ciąży do badania i wyjaśnia im, czym obecnie jest HIV. - Współczesna medycyna pozwala zaklasyfikować HIV jako chorobę przewlekłą 
z którą można żyć i funkcjonować. Istotne jest jednak wczesne diagnozowanie,
 a z tym w Polsce nie jest dobrze. Narosło zbyt wiele mitów, np. „grupy ryzyka”, 
a nie ma przecież czegoś takiego, są tylko ryzykowne zachowania. Takim ryzykownym zachowaniem jest niebadanie się!

Z
daniem aktorki kobiety unikają badań, ponieważ nie wiedzą, że powinny je robić - Trudno jest wyobrazić sobie jakiś problem, dopóki nas nie dotyczy i osobiście nie musimy się z nim zmagać. Warto wyrobić sobie nawyk systematycznych badań, nie tylko na obecność wirusa HIV - tłumaczy Ada Fijał, która sama zrobiła test na HIV w ciąży. Pytana o to, czy czuła strach, zaprzecza - Test zaproponował mi mój lekarz prowadzący i był to po prostu kolejny punkt na liście badań. Dla mnie było to zupełnie naturalne.

Jeśli jesteś w ciąży i nie miałaś zrobionego testu w kierunku wirusa HIV, poproś swojego ginekologa o wystawienie skierowania. Wiedza o swoim stanie zdrowia to najlepszy sposób, by uchronić dziecko przed ryzykiem zakażenia w czasie ciąży, porodu lub karmienia piersią.
 
Poza Adą Fijał kampanię „Jeden test - dwa życia” wsparły także Agnieszka Cegielska i Maria Seweryn.

Sprawdź: Na jakim etapie ciąży wykonuje się test na HIV?
Redakcja poleca: Symptomy przemocy wobec dziecka: czy zmiana zachowania to sygnał, że dziecko jest ofiarą przemocy? [WIDEO]
Symptomy przemocy wobec dziecka nie zawsze łatwo zauważyć. Ale jeżeli pogodny maluch nagle staje się smutny i niechętnie nawiązuje kontakt, to może być sygnał, że doświadcza przemocy – mówi socjolog Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zobacz film, w którym ekspert daje wskazówki, po czym poznać objawy stosowania przemocy wobec dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy