ADEM Ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia
fot. Fotolia

ADEM. Groźna choroba autoimmunologiczna

Jak rozpoznać ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia? Ta poważna choroba autoimmunologiczna może pojawić się np. po przebyciu odry, świnki, ospy, ale też po szczepieniach przeciwko tym chorobom. Dowiedz się, jakie sygnały mogą wskazywać na to, że dziecko ma ADEM.
Milena Oszczepalińska
ADEM Ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia
fot. Fotolia
Jedną z poważniejszych chorób układu immunologicznego jest ta o tajemniczej nazwie ADEM, czyli ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia. Może być mylona ze stwardnieniem rozsianym, ze względu na podobieństwo pewnych objawów. Jednak między tymi chorobami są wyraźne różnice.  Jak objawia się ADEM i jak należy je leczyć? Przeczytaj!

Co to jest ADEM?

ADEM to skrót od angielskiej nazwy Acute Disseminated Encephalomyelitis, czyli ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia. Jest to autoimmunologiczna demielinizacyjna choroba mózgu.
Do jej powstania przyczyniają się takie choroby zakaźne, w których pojawia się wysoka gorączka, np. odra, świnka, różyczka, ospa wietrzna, grypa, mononukleoza, gruźlica. Może też być efektem szczepienia ochronnego przeciwko ospie, odrze, WZW A, grypie, ale też pojawić się na skutek ukąszenia owada. Na chorobę tę zapadają głównie dzieci do 10 roku życia, rzadziej nastolatki do 16 roku życia. Wśród osób dorosłych jest ona niezwykle rzadka.
Redakcja poleca: 7 objawów chorobowych, których nie wolno lekceważyć [WIDEO]
Sztywny kark, wymioty po upadku i inne: jeśli zauważysz u swojego dziecka któryś z tych objawów, jak najszybciej zabierz je do lekarza!

Objawy ostrego rozsianego zapalenia mózgu i rdzenia

Objawy ADEM pojawiają się z reguły od tygodnia do trzech tygodni po przebyciu wyżej wymienionych chorób lub szczepień. Wówczas nagle u dziecka występują:
  • wymioty;
  • bóle głowy;
  • wysoka gorączka;
  • podrażnienie opon mózgowo-rdzeniowych.
To są pierwsze objawy ostrego rozsianego zapalenia mózgu i rdzenia. Następnie ta choroba neurologiczna objawia się:
  • zwiększoną sennością;
  • drgawkami;
  • wahaniami nastrojów.
Dochodzą do tego objawy czysto neurologiczne, takie jak: zaburzenia mowy, niedowład. W poważniejszym stadium może też dochodzić do pojawiania się mimowolnych ruchów, które przyczyniają się do wyginania poszczególnych części ciała.

Jak zdiagnozować i leczyć ADEM?

Choroba ta ze względu na duże podobieństwo do stwardnienia rozsianego nie jest łatwa do zdiagnozowania (są to najbardziej podobne do siebie choroby autoimmunologiczne). Konieczne jest wykonanie badania rezonansem magnetycznym. ADEM powoduje uszkodzenie mózgu i charakterystyczne zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym. Leczenie musi odbywać się na oddziale intensywnej opieki medycznej.

W większości przypadków jest to choroba uleczalna, ale często pozostawia po sobie zniszczenia w organizmie, takie jak napady padaczkowe lub zaburzenia zachowania.

ADEM a SM

Ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia jest chorobą bardzo podobną do SM czyli stwardnienia rozsianego. Obie choroby prowadzą do autoimmunologicznej demielinizacji mózgu, czyli uszkodzenia nerwów, przez co u chorego występują zaburzenia widzenia, czucia, ruchu. Jednak są między nimi pewne różnice. Oto one:
ADEM SM
nie jest chorobą genetyczną choroba genetyczna
powoduje uszkodzenie mózgu rzadko powoduje uszkodzenie mózgu
jednofazowa choroba dzieci i nastolatków nawracająca i cofająca się choroba młodych dorosłych
 

Zobacz też: Celiakia, czyli nietolerancja glutenu. Jak ją rozpoznać?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy