GRY
 
 

Mniejsze bóle menstruacyjne po ciąży

Czy ciąża może być naturalnym lekarstwem na adenomiozę? Na czym polega ta choroba?

Sylwia Niemczyk
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska , ginekolog położnik
zapytajnik5.jpg
Praktycznie od zawsze w czasie miesiączki odczuwam bardzo silne bóle brzucha. Lekarz stwierdził, że ich powodem jest prawdopodobnie adenomioza, która może minąć, gdy urodzę dziecko. Na czym polega ta choroba i czy rzeczywiście przechodzi po ciąży? Małgosia, 22 lata

Choroba ta jest odmianą endometriozy. Endometrioza to rozrost błony śluzowej macicy poza jej jamą, natomiast adenomioza dotyczy rozrostu śluzówki w samym mięśniu macicy. Nasilenie choroby może być bardzo różne, a silne bóle brzucha w trakcie menstruacji należą do częstych objawów. Aby jednak potwierdzić taką diagnozę, potrzebne są określone badania (m.in. USG macicy). Jeśli okaże się, że masz adenomiozę, ginekolog najprawdopodobniej zaleci ci leczenie tabletkami hormonalnymi, rozkurczowymi i przeciwbólowymi. U kobiet z adenomiozą ciąża rzeczywiście może działać jak naturalne lekarstwo. Dzięki temu po urodzeniu dziecka silne bóle menstruacyjne przestają zwykle dokuczać.
Redakcja poleca: Dość wątpliwości – czy USG w ciąży jest bezpieczne dla dziecka? [WIDEO]
Badania prenatalne są niezbędne, bo pozwalają lekarzowi ocenić, czy dziecko prawidłowo się rozwija. Zatem ile razy warto robić USG w ciąży? I czy to badanie przyszłej mamy jest bezpieczne dla dziecka? Tłumaczy dr Grzegorz Południewski.
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska , ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj