GRY
 
 

Czy twoje dziecko ma ADHD?

Ruchliwe, psotne dziecko często ściąga na siebie podejrzenia o ADHD. Sprawdź, jak odróżnić typową dla wieku żywiołowość od poważniejszych problemów rozwojowych.

dziecko, maskotka
Tylko się odwróciłaś, a dziecko już coś zrzuciło, przewróciło się albo zabrało innemu dziecku wiaderko. To sytuacja znana wielu rodzicom. Część z nich wzdycha nad kłopotliwym wiekiem pociech, zarzuca sobie błędy wychowawcze, a część idzie dalej, podejrzewając u dziecka ADHD. W większości przypadków niesłusznie. Kilkulatki to z natury żywiołowe dzieci. A tylko kilka procent z nich jest dotkniętych zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (w skrócie ADHD). Na przykładzie Jasia, który ma ADHD, i żywiołowej, psotnej Marysi zobacz, jak je rozpoznać.

Odmówiłam dziecku kupna batonika...

→ Jaś nie zwrócił uwagi na odmowę i pobiegł w kierunku jaskrawożółtego garbusa, którego właśnie dostrzegł na parkingu za sklepem.
To naturalne zachowanie, bo reakcje dziecka z ADHD bardzo trudno przewidzieć. Nigdy nie wiadomo, jak zareaguje na sytuację nową czy stresującą. Gdy nie dostanie tego, co chce, może zareagować bardzo gwałtownie albo zignorować sytuację.

→ Marysia prosiła o batonik całą drogę i bardzo długo przeżywała odmowę.
Mały łobuziak jest przewidywalny. Zapewne wiesz, że gdy odmówisz mu kupna batonika, najpierw stanie się przymilny, potem coraz bardziej niecierpliwy, by w końcu rzucić się na podłogę.

Obejrzyj film: Jak radzić sobie z dziecięcą histerią? Sprawdź porady eksperta
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! Czy wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

W domu pojawił się nowy zestaw puzzli...

→ Jasia trzeba było długo zachęcać, by zabrał się do ich układania, nie chciał słuchać, na czym to polega, i nie umiał dopasować ani jednej części z najprostszego zestawu.
Malec z ADHD ma problemy ze znalezieniem szczegółów na obrazku i szybko się rozprasza. Wystarczy szmer w drugim końcu pokoju, by przerwał zabawę lub przestał słuchać bajki. Niemal zawsze wymiguje się od gier wymagających poznania reguł. Często szybko porzuca każde zajęcie, ale może mieć swoją ulubioną zabawę lub zabawkę. 

→ Marysia ma w domu kilka zestawów puzzli, którymi się nie interesuje, ale te nowe  układa z ochotą, bo na obrazku jest koń, a Marysia uwielbia te zwierzęta.
Ruchliwe dziecko nie umie skupić się na czynnościach, które je nie interesują, ale jeśli coś wyda mu się ekscytujące, zabawa może pochłonąć je całkowicie, tak że nawet dzwonek do drzwi nie jest w stanie dziecka rozproszyć. Zwykle traci zainteresowanie po kilkunastu minutach. Ale nie potrafi się skupić na jednej czynności, np. gdy jest zmęczone lub chore.

Czytaj też: Sztuka koncentracji
Doładuj
Przeładuj