Adopcja - jak się do niej przygotować

Adopcja - czym jest? Kto może adoptować dziecko. Jakie trzeba spełnić wymogi formalne, by móc adoptować dziecko?
rodzina, dłonie, wycinanki
fot. Panthermedia

Adopcja (z łac. adoptio - usynowienie) oznacza przysposobienie prawne cudzego dziecka i uznanie go za własne. Zadaniem jej jest związanie dziecka z rodziną na całe życie.

Między dzieckiem a rodziną przysposabiającą powstają relacje prawne takie jak w rodzinie biologicznej. O tym, czy osoba, starająca się o dziecko, może je zaadoptować, decyduje sąd rodzinny na podstawie opinii wydanej przez ośrodek adopcyjny!

Rodzaje adopcji

• Przysposobienie pełne. Polega na zerwaniu więzi dziecka z jego biologiczną rodziną na rzecz całkowitego włączenia go do rodziny adopcyjnej. Ustają wszelkie prawa i obowiązki w stosunku do rodziców i krewnych, a powstają relacje rodzinne z nowymi rodzicami i krewnymi. Taka forma przysposobienia jest regułą w naszym systemie prawnym.

• Przysposobienie niepełne. Oznacza taką formę adopcji, która polega na przyjęciu dziecka przez nowych opiekunów bez zrywania więzi prawnych z rodziną biologiczną. Przysposabiający stają się rodzicami, ale dalszych krewnych - babcie, dziadków, ciocie, wujków - dziecko ma nadal w swojej rodzinie biologicznej. Przysposobienie niepełne stosuje się w praktyce bardzo rzadko i w przypadkach, gdy wymaga tego dobro dziecka. Jest to dość kontrowersyjna forma adopcji, ponieważ oznacza włączenie dziecka jednocześnie do dwóch rodzin.

• Przysposobienie całkowite. Zwane inaczej anonimowym, najbardziej wiąże dziecko z nową rodziną. Mamy z nim do czynienia wtedy, gdy rodzina biologiczna wyraża zgodę na anonimowe powierzenie dziecka nowej rodzinie. Zgodę tę, tak zwaną blankietową, wyrażają rodzice dziecka przed sądem opiekuńczym sześć tygodni po jego narodzinach. Rodzice tracą prawa do dziecka na zawsze, przysposobienie całkowite jest bowiem nierozwiązywalne.

Zobacz także: Prawdziwe historie: Czy zostaniesz naszą córeczką?
Redakcja poleca: Atoperal najlepszy do suchej skóry dziecka? Sprawdziłam! [TEST REDAKCJI]
Dużo słyszałam, że Atoperal jest hitem wśród preparatów do skóry suchej i atopowej, że ma świetne składy. Postanowiłam to sprawdzić. Przetestowałam go na skórze mojego synka i... własnej. Zobacz wyniki tego egzaminu!

Kto może adoptować dziecko?

Adoptować mogą pary małżeńskie, ale także osoby samotne. Polskie prawo nie dopuszcza możliwości adopcji dla par pozostających w związkach nieformalnych lub dwóch osób tej samej płci (art. 115 § 1 KRO) Od kandydatów na rodziców adopcyjnych zgodnie z ustawą o pomocy społecznej wymaga się, aby spełniali określone warunki, takie jak:
- posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych;
- odpowiedni wiek (różnica powinna być odpowiednia, tj. taka jaka występuję zazwyczaj pomiędzy rodzicami a dziećmi; minimum wynosi 18 lat);
- odpowiedni stan cywilny i osobisty;
- sytuacja mieszkaniowa oraz majątkowa zapewniająca godne bytowanie i rozwijanie talentów przysposabianego dziecka;
- dobry stan zdrowia fizycznego i psychicznego;
- właściwa sytuacja rodzinna;
- prawidłowa motywacja wystąpienia o przysposobienie.

Zgodę na adopcję muszą udzielić rodzice naturalni
Zgoda rodziców biologicznych może przybrać jedną z dwóch postaci:
  •  Dotyczy konkretnych przysposabiających - udzielana jest w toku toczącego się już postępowania sądowego.
  • Bez wskazania osoby przysposabiającego - poprzedza złożenie wniosku adopcyjnego – tzw. zgoda blankietowa - rodzice godzą się na adopcję ich dziecka w przyszłości, bez wskazania osoby przysposabiającego.

Wymagane dokumenty dla kandydatów na rodziny zastępcze i adopcyjne »
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Co ty wiesz o niepłodności?

Życie seksualne