Adrian – pochodzenie imienia, predyspozycje zawodowe i patroni

Imię Adrian nie jest bardzo popularne. Pochodzi z języka łacińskiego i oznacza mieszkańca Adrii (lub Hadrii), mieszczącej się w Italii. Posiadacz tego imienia jest niezwykle odważny i śmiały. Na co dzień jednak spokojny i praktyczny. Świetnie radzi sobie w trudnych i kryzysowych sytuacjach. Adrian to osoba, na której można polegać. Ma skłonność do skupienia się na sobie, jednak z pewnością nie odmówi nikomu pomocy. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o Adrianie.

Spis treści

Znaczenie imienia Adrian

Adrian to osoba o spokojnym usposobieniu. Jest zdyscyplinowany i uwielbia działać według z góry ustalonego planu. Zanim podejmie jakąś decyzję, musi ją dokładnie przemyśleć, zwłaszcza jeśli jest obarczona dozą ryzyka. To osoba odważna, jednak… flegmatyczna! Adrian nie tryska energią, woli działać powoli i z rozwagą. Nie wpada w konflikty, ale raczej sam je rozwiązuje.

Adrian - pochodzenie

Imię to było dosyć popularne w starożytności. Pochodzi z języka łacińskiego i oznacza mieszkańca Adrii. Wielu rzymskich cesarzy miało tak na imię. Adrian związany jest także z imieniem Hadrian. Ma więc arystokratyczną historię.

Zdrobnienia imienia Adrian

Najbardziej powszechnym zdrobnieniem omawianego imienia jest Adrianek. Wiele osób zwraca się do jego posiadaczy per: Adeczek, Adek, Adi, Adrianeczek, Adrianusio, Adruś, Adiś, Adisek, Adriano czy Adik.

Imieniny Adriana

Adrian może obchodzić imieniny: 9 stycznia, 4 i 5 marca, 8 i 9 lipca lub 8 września.

Imię Adrian dla dziecka

Posiadacze omawianego imienia już od najmłodszych lat cechują się odwagą. Mały Adrianek chętnie poszerza swoje horyzonty i poznaje świat. Pojawia się także w nim upartość. Adrian uwielbia otaczać się ulubionymi zabawkami. To typowy domator, który chętnie spędza czas w gronie najbliższych. Lubi też naturę, najlepiej przydomowy ogród czy plac zabaw.

Adrian - edukacja

Adrian to osoba zdyscyplinowana i uparta. Jeśli postawi sobie jakiś cel, musi go wykonać, nawet jeśli wiąże się to z ryzykiem. Każde posunięcie bardzo dokładnie analizuje. Jest flegmatyczny, dlatego wypełnia obowiązki w swoim tempie. Dzięki cierpliwości i wytrwałości uzyskuje wysokie oceny. Bardzo chętnie angażuje się w wydarzenia szkolne. Po szkole pomaga koleżankom i kolegom z klasy w nauce.

Adrian - rodzina i miłość

Posiadacz tego imienia jest osobą, która dąży do zbudowania trwałego związku na całe życie. Ma dosyć duże wymagania względem potencjalnej kandydatki. Jednak wierzy w prawdziwą miłość i przeznaczenie. Jest typem romantyka - czuły, szarmancki i zmysłowy. Jeśli już zakocha się, to ukochana będzie codziennie obsypywana komplementami. Adrian jest idealnym materiałem na męża, jednak nie spieszy się do zostania ojcem.

Adrian - predyspozycje zawodowe

Adrian jest zdyscyplinowany i potrafi trzeźwo działać w nawet najtrudniejszych sytuacjach. W pracy nie kieruje się emocjami, lecz racjonalizmem. Nie jest osobą, która bierze udział w wyścigu szczurów. Pracuje w swoim tempie - skrupulatnie i dokładnie. Dla niego liczy się jakość, a nie ilość. Świetnie sprawdzi się w korporacji, ale na stanowisku kierowniczym. Poradzi sobie także jako bankier czy prawnik.

Znani Adrianowie

Adrian jest imieniem, które ma bardzo bogatą historię. Na przestrzeni dziejów było wielu władców i duchownych, którzy mieli tak na imię, np. św. Adrian z Damaszku, Hadrian I czy błogosławiony Adrian Fortescue. Warto wspomnieć także o współczesnych posiadaczach tego imienia, m.in. o gitarzyście zespołu Iron Maiden Adrianie Smithie, angielskim producencie filmowym Adrianie Lyne’em czy o polskim piłkarzu Adrianie Sikorze.

Adrian w innych językach

Imię to funkcjonuje nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach. Warto wspomnieć o jego zagranicznych wersjach:

  • Adriano - j. portugalski;
  • Adrian - j. niemiecki;
  • Adriano - j. włoski;
  • Hadrian - j. łaciński;
  • Adrian - j. angielski;
  • Adrien - j. francuski;
  • Ad, Arie, Arjan - j. holenderski;
  • Adi, Adrian - j. rumuński.

Adrian - patroni

W historii omawiane imię nosiło wielu duchownych, którzy zmarli w opinii świętości. Warto wspomnieć o kilku z nich, m.in. o:

  • św. Adrianie z Canterbury - arcybiskupie Canterbury;
  • błogosławionym Adrianie Fortescue - męczenniku wspominanym w Kościele katolickim 9 lipca;
  • św. Adrianie z Nikomedii - męczenniku;
  • św. Hadrianie - męczenniku z Cezarei Palestyńskiej.

Przysłowia i cytaty z imieniem Adrian

Najpopularniejszym przysłowiem związanym z tym imieniem jest: „W większej bójce z Adriana zostanie mokra plama”.

Ciekawostki na temat imienia Adrian

Adrian ma swoje pomyślne dni. Są to poniedziałek i piątek. Co ciekawe, warto wskazać także jego szczęśliwe miesiące - maj i czerwiec. Posiadacz tego imienia może zaopatrzyć się w amulety roślinne, które zwiększą jego pozytywne wibracje. W jego otoczeniu powinny znaleźć się storczyki lub dzikie róże.

Adrian - szczęśliwa liczba

Adrian to numerologiczna 2. Takie osoby są dobre, cierpliwe i łagodne. Posiadacz tego imienia jest też wyrozumiały i lojalny. Stara się rozwiązywać konflikty, a nie w nie wpadać. Świetnie odnajduje się w nowych sytuacjach. Dwójki są żądne nowych doznań i przygód. Idealnie sprawdzą się w pracy w zespole. Zawsze biorą pod uwagę wykonanie tych najtrudniejszych zadań, jednak z ogromną dozą rozwagi.

Adrian - szczęśliwy kamień

Kamienie szlachetne dobiera się nie tylko do znaku zodiaku czy numerologicznej liczby, lecz także do imienia. Uważa się, że szczęśliwymi kamieniami Adriana są perła i agat. Pierwszy z nich jest symbolem niewinności i uczciwości, a drugi - wierności i równowagi emocjonalnej.

Adrian - szczęśliwy kolor

Szczęśliwymi kolorami Adriana są zielony i szaroniebieski. To barwy symbolizujące stabilność, spokój, nadzieję i wolność.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA